لوگو دکتر سید مهدی جلالی
بارداری بعد از اسلیو معده

چالش‌های مهم بارداری بعد از اسلیو معده که حتما باید بدانید

بارداری بعد از جراحی کاهش وزن چگونه است؟ چه چالش هایی در این شرایط وجود دارد؟ اگر اقدامات احتیاطی برای محافظت از سلامت خود و کودک خود انجام دهید، بارداری پس از جراحی کاهش وزن مانند اسلیو معده بی خطر است. برای کاهش خطر عوارض، حداقل یک سال پس از جراحی صبر کنید تا باردار شوید. در دوران بارداری به نیازهای تغذیه ای و افزایش وزن خود بسیار توجه کنید. و رژیم غذایی پس از اسلیو را به دقت رعایت کنید. ممکن است لازم باشد با یک متخصص و جراح عمومی که جاحی اسلیو را نزد او انجام داده اید، متخصص زنان و زایمان و متخصص تغذیه که با بارداری بعد از جراحی کاهش وزن آشنا هستند مراجعه کنید.

چالش بارداری و اضافه وزن

برای تعداد بسیاری از افراد در سنین باروری، داشتن اضافه وزن، باردار شدن را چالش برانگیزتر می‌کند. دستیابی به وزن کمتر و سالم ‌تر می‌تواند باروری را بهبود بخشد، اما گاهی اوقات تغییر سبک زندگی به تنهایی برای کمک به آنها برای رسیدن به اهداف کاهش وزن کافی نیست. در این موارد، جراحی چاقی ممکن است یک گزینه مناسب باشد.
با کمک به بدن برای کاهش سریع وزن اضافی، روش‌های کاهش وزن جراحی ممکن است بتوانند مشکلاتی را که باعث ناباروری می‌شوند برطرف کنند. این می‌تواند به بیمارانی که برای باردار شدن دچار مشکل شده اند، اجازه باردار شدن و بارداری سالم را بدهد.
تصمیم برای انجام عمل جراحی چاقی به عنوان راه حلی برای ناباروری، نیاز به آموزش و بررسی دقیق دارد. اگر به دنبال آن به عنوان گزینه ای برای افزایش شانس بارداری خود فکر می کنید، در اینجا موارد مهمی وجود دارد که باید بدانید.
اگر جراحی کاهش وزن انجام داده اید، بهتر است حداقل ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از جراحی و زمانی که وزن شما تثبیت شد برای باردار شدن صبر کنید. اما بسیاری از زنان قبل از ۱۲ ماهگی با خیال راحت بچه دار می شوند.

آیا بارداری بعد از جراحی کاهش وزن بی خطر است؟

بله. زنانی که BMI بالاتری دارند، بیشتر در معرض عوارضی مانند دیابت بارداری، فشار خون بالا و نوزادان با وزن بیشتر هنگام تولد هستند. کاهش وزن پس از جراحی می تواند این خطرات را کاهش دهد و به شما کمک کند بارداری ایمن تری داشته باشید.

آیا بعد از جراحی اسلیو احتمال بارداری افزایش پیدا می‌کند؟

بعد از جراحی کاهش وزن می‌توانید باردار شوید. در واقع، جراحی چاقی می تواند یک تغییر مثبت ناگهانی در باروری شما ایجاد کند. زنان مبتلا به مشکلات باروری مرتبط با چاقی که تحت عمل جراحی قرار می‌ گیرند ممکن است برای اولین بار در سال ‌های اخیر به طور منظم تخمک گذاری کنند. (فقدان تخمک گذاری در بین زنانی که چاق هستند شایع است.)
و اگر باروری شما به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) با مشکل مواجه شده است، جراحی چاقی می ‌تواند کمک کند. به این دلیل که جراحی تغییرات هورمونی مرتبط با PCOS را بهبود می بخشد.
کاهش وزن به میزان ۵ درصد نشان داده است که کمبود تخمک گذاری مرتبط با چاقی را معکوس می کند. در یک مطالعه، ۷۰ زن از ۹۸ زن که تخمک گذاری نداشتند، طی چند ماه پس از جراحی چاقی، چرخه های قاعدگی طبیعی را شروع کردند. کسانی که شروع به تخمک گذاری کردند نسبت به کسانی که این کار را نکردند کاهش وزن بیشتری داشتند.

برای باردار شدن بعد از اسلیو معده چندماه باید صبر کرد؟

باردار شدن بعد از جراحی اسلیو معده، پس از تثبیت وزن شما بی خطر است. پس از جراحی، بدن شما دچار تغییرات بالقوه استرس زا و تغییرات تغذیه ای قابل توجه و کاهش وزن می شود که می تواند مشکلاتی را برای کودک در حال رشد ایجاد کند. انتظار برای باردار شدن همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا قبل از باردار شدن به اهداف کاهش وزن خود دست پیدا کنید. در حالی که برخی از کارشناسان ۱۲ ماه و برخی دیگر ۱۲ تا ۲۴ ماه را توصیه می‌کنند.
بزرگترین مطالعه روی بیش از ۱۸۵۰ زن که جراحی چاقی انجام داده بودند و نوزادانشان را مورد بررسی قرار داد. محققان به این نتیجه رسیدند که زنانی که کمتر از دو سال پس از جراحی چاقی صاحب نوزاد شدند، نسبت به زنانی که چهار سال پس از جراحی منتظر ماندند، نرخ نارس بودن، پذیرش در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) و نوزادانی که برای سن حاملگی (SGA) کوچک بودند، بیشتر بود.

بارداری بعد از جراحی چاقی


جراحی چاقی اغلب می‌ تواند برای افرادی که مقدار زیادی وزن کم می ‌کنند یا مشکلات سلامتی جدی دارند که ناشی از اضافه وزن است، مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت یا آپنه خواب، موثر باشد.
اغلب کسانی را که به جراحی کاهش وزن فکر می کنند تشویق می کنیم که با پزشک جراح چاقی ، متخصص زنان و زایمان یا پزشک خانواده خود گفتگو داشته باشند. بیماران می توانند مزایا و خطرات را در نظر بگیرند و تصمیم بگیرند که آیا جراحی چاقی گزینه مناسبی برای رسیدگی به ناباروری آنها است یا خیر.

بیماران نباید بلافاصله بعد از جراحی اقدام به بارداری کنند!!

در حالی که روش های جراحی چاقی می توانند کاهش وزن سریع را به فرد هدیه کنند، اما بیماران نباید بلافاصله پس از جراحی اقدام به بارداری کنند. اغلب توصیه می‌شود که ۱۸ تا ۲۴ ماه پس از جراحی چاقی و قبل از اقدام برای باردار شدن صبر کنند.
انتظار به بدن آنها زمان می‌دهد تا قبل از بارداری تا حد ممکن وزن کم کند، زیرا بهتر است پس از باردار شدن، کاهش وزن را متوقف کنند. تأخیر در بارداری همچنین به تثبیت سطح ویتامین بدن آنها اجازه می‌دهد که خطر سوء تغذیه جنین و همچنین عوارضی مانند زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد را کاهش می دهد.

جراح چاقی و متخصص تغذیه شما نقش کلیدی در کمک به شما برای آمادگی برای بارداری و داشتن یک بارداری سالم پس از جراحی چاقی ایفا می کنند.

خطر کمبود مواد مغذی در افرادی که جراحی لاغری کرده اند

روش های جراحی کاهش وزن می توانند خطر کمبود مواد مغذی مانند آهن، ویتامین B12، کلسیم و ویتامین D را افزایش دهند که همگی برای رشد جنین حیاتی هستند. ما به دقت سطوح ویتامین را در بیماران پس از جراحی خود کنترل می کنیم و اگر مایل باشید، یک متخصص تغذیه می تواند با شما برای ایجاد یک برنامه غذایی و رژیم مکمل که برای رفع نیازهای تغذیه ای شما طراحی شده است، همکاری کند. شما پس از زایمان به همکاری و مراجعه با یک متخصص تغذیه ادامه خواهید داد، به خصوص اگر به نوزاد شیر می دهید، زیرا نوزادانی که با شیر مادر تغذیه کرده اند و بای پس معده انجام داده اند، در معرض خطر کمبودهای تغذیه ای هستند.

مراقبت‌های پس از بارداری در افرادی که جراحی لاغری کرده اند

پس از بارداری، رشد کودک شما با سونوگرافی‌های مکرر کنترل می شود تا خطراتی مانند محدودیت رشد داخل رحمی – رشد ضعیف نوزاد در دوران بارداری – و اندازه کوچک نسبت به سن حاملگی که می تواند بعد از جراحی چاقی شایع تر باشد، کنترل می شود. بسته به سابقه سلامتی شما، ممکن است لازم باشد زودتر از زمان استاندارد توصیه شده ۲۴ تا ۲۸ هفته برای دیابت بارداری غربالگری شوید.
نظارت مکرر توسط تیمی از متخصصان با تجربه به این معنی است که افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند شانس خوبی برای زایمان طبیعی بدون عارضه دارند. اما اگر نیاز به سزارین باشد، ممکن است برای برخی از بیماران نیاز به تغییر روش باشد.

آیا رژیم بعد از جراحی اسلیو برای مادر و فرزند کافی است؟

نحوه غذا خوردن شما احتمالاً با قبل از عمل جراحی متفاوت است. اکنون ممکن است به مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی هر روز عادت کرده باشید. با تیم جراحی کاهش وزن خود در مورد رژیم غذایی و مکمل هایی که مصرف می کنید صحبت کنید. این به شما کمک می کند مطمئن شوید که کار درست را انجام می دهید.

مکمل های مورد نیاز در بارداری برای انواع جراحی

بعد از هر نوع جراحی کاهش وزن به مکمل های ویتامین و مواد معدنی مخصوص بارداری نیاز خواهید داشت. مطمئن شوید که با تیم جراحی کاهش وزن خود در مورد رژیم غذایی و مکمل هایی که مصرف می کنید صحبت می کنید.
اسلیو معده
شما به مکمل های ویتامین و مواد معدنی مخصوص بارداری نیاز دارید.
سطح ویتامین B12، آهن، کلسیم و اسید فولیک و ویتامین های محلول در چربی شما باید در ابتدای بارداری بررسی شود.
ممکن است برای بررسی سطوح مواد مغذی در هر سه ماهه به آزمایش خون منظم نیاز داشته باشید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *