لوگو دکتر سید مهدی جلالی
تیروئیدکتومی چیست؟

از عمل تیروئیدکتومی چه می دانید؟

تیروئیدکتومی چیست؟
همه چیزدرباره تیروئیدکتومی

غده تیروئید در طول تاریخ توصیف شده است، اما اولین بار توسط رومیان به دلیل اینکه غده ای “سپر شکل” است به این نام نامگذاری شده است. نه تنها توده های تیروئید در قرن ۱۲ و ۱۳ در متون ذکر شده است، بلکه رابرت فروگاردی در سال ۱۱۷۰ از بین رفتن گواتر را توصیف کرد. جراحی تیروئید قبل از اینکه فیزیولوژی غده تیروئید شناخته شود انجام شد. این روش‌ها اغلب مملو از عوارضی از جمله خونریزی شدید، عفونت و آسیب به ساختارهای اطراف بودند که همگی با نرخ مرگ و میر و عوارض نزدیک به ۴۰ درصد همراه بودند.

غده تیروئید اندامی پروانه ای شکل است که از دو لوب یا بال مخروطی مانند که از طریق تنگه به ​​هم متصل شده اند تشکیل شده است. این غده با ترشح هورمون متابولیسم را تنظیم می کند. هنگامی که بیماری ها بر تیروئید تأثیر می گذارند، اندازه یا فعالیت آن ممکن است غیر طبیعی شود.

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی یک روش جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید است و برای درمان بیماری‌های غده تیروئید از جمله:

سرطان تیروئید
پرکاری تیروئید (پرکاری تیروئید)
گواترهای بزرگ یا گره های تیروئید که باعث انسداد علامتی مانند مشکلات بلع یا تنفس می شوند.
گواتر چند ندولار
تیروئیدکتومی به طور سنتی یک جراحی کم تهاجمی است که از طریق یک برش افقی کوچک در جلوی گردن انجام می شود. ممکن است کل غده تیروئید یا فقط یک لوب، قسمتی از یک لوب و تنگه یا سایر ساختارها برداشته شود. بسته به وسعت عمل، بیماران ممکن است نیاز به مصرف داروی لووتیروکسین، یک هورمون تیروئید مصنوعی خوراکی داشته باشند.

تیروئیدکتومی بدون اسکار


برای گروه منتخبی از بیماران که نگران اثرات زیبایی احتمالی اسکار در گردن هستند، ما تیروئیدکتومی “بدون اسکار” را پیشنهاد می کنیم، روشی برای برداشتن تیروئید با استفاده از برش های کوچک دهانی که اسکار گردن را از بین می برد. در این روش، جراح از طریق دهان بیمار به غده تیروئید دسترسی پیدا می‌کند که به عنوان رویکرد «ترانسورال» شناخته می‌شود. جراحی غدد درون ریز UCSF یکی از اولین برنامه هایی است که در جهان پیشگام این تکنیک است.

مزیت این جراحی این است که برخی از بیماران ممکن است نیازی به مصرف قرص های هورمون تیروئید نداشته باشند زیرا بخشی از غده را پشت سر می گذارد. اما باقی ماندن مقداری تیروئید می‌تواند با برخی از آزمایش‌هایی که به دنبال عود سرطان پس از درمان هستند، مانند اسکن ید رادیواکتیو و آزمایش خون تیروگلوبولین، تداخل ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: عمل اسلیو معده چگونه انجام می‌شود؟

نشانه ها

تیروئیدکتومی ممکن است برای تعدادی از شرایط خوش خیم و بدخیم انجام شود، از جمله:
●ندول های تیروئید.

●پرکاری تیروئید

عوارض عمل تیروئیدکتومی

تعیین ارزیابی استفاده از دستگاه تحریک کننده عصب در شناسایی شاخه ی خارجی عصب حنجره ای فوقانی درحین عمل تیروئیدکتومی و اهمیت آن در جلوگیری از آسیب به عصب

یکی از جدی ترین عوارضی که بعد از عمل تیروئیدکتومی ممکن است اتفاق بیفتد فلج عصب حنجره ای راجعه و هایپوتیروئیدیسم می باشد. با این وجود قطع عصب حنجره ای فوقانی خارجی در حین عمل تیروئیدکتومی نیز حین لیگاسیون و کات کردن عروق تیروئیدال فوقانی جهت آزاد سازی پل فوقانی نیز می تواند اتفاق بیفتد که در برخی منابع قطع عصب حنجره ای فوقانی خارجی را به علت نازک بودن و نرمال واریاسیون های وسیع آن حتی تا ۵۸% نیز گزارش شده است. به دنبال قطع عصب حنجره ای فوقانی خارجی عضله کریکوتیروئید فلج می شود و باعث علائمی همچون عدم توانایی در صحبت کردن در فرکانس بالا و خستگی در صحبت کردن طولانی مدت می شود. این تغیییرات صدا می تواند کیفیت زندگی افراد به خصوص افراد با مشاغل خاص مانند معلمان, خواننده ها, مصاحبه کننده ها و سخنرانان حرفه ای را مختل کند. با توجه به اینکه عصب حنجره ای فوقانی خارجی نقش مهمی در کیفیت صدای فرد در زندگی دارد و همچنین ریسک آسیب به عصب حین تیروئیدکتومی نیز بالا می باشد این طرح با هدف شناسایی عصب حنجره ای فوقانی خارجی حین عمل تیروئیدکتومی با استفاده از دستگاه تحریک کننده عصب (Nerve stimulator) و جدا کردن عروق تیروئیدال فوقانی از عصب پس از حفظ عصب و سپس لیگاسیون و کات کردن عروق و مقایسه آن با گروه کنترل که تحت تیروئیدکتومی کلاسیک قرار می گیرند انجام می گیرد تا در صورت معنا دار بودن تفاوت بین دو گروه, به صورت روتین از دستگاه تحریک کننده عصب در حین عمل تیروئیدکتومی جهت حفظ عصب حنجره ای فوقانی خارجی استفاده گردد.

سوالات متداول

نتیجه گیری

برای انجام این عمل جراحی حساس و مهم بهتر است از فردی متخصص و متبحر در این زمینه کمک بگیرید اینگونه می توانید از سلامتی خود به خوبی محافظت کنید.

لینک مقاله در سامانه علم سنجی اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

مطالب مرتبط
فهرست محتوا