لوگو دکتر سید مهدی جلالی

جراحی زیبایی شکم – ابدومینوپلاستی

یکی از شایع ترین مراجعات در جراحی های زیبایی، بدشکلی‌ها و نازیبایی های شکم است به قسمی که برجستگی بیش ازحد نا‌متعارف شکم، شلی و افتادگی پوست شکم و وجود چین‌های متعدد در پوست شکم هنگام نشستن که پوشیدن بسیاری از لباسها را غیرممکن می سازد یا وجود ترک‌های فراوان در پوست شکم چنان آزاردهنده است که بیمار را ترغیب به انجام عمل جراحی می‌کند.

جراحی زیبایی شکم چیست؟

افراد پس از انجام ابدومینوپلاستی به شکمی صاف و تخت می‌رسند، که اعتماد به نفس را در آنها افزایش می‌دهد. برخی دیگر از بیمارانی که بعد از عمل جراحی چاقی از بافت شل در قسمت شکم برخوردار هستند نیز می توانند از این عمل برای زیبایی بدن خود استفاده کنند. 

در همه افراد، شکم بزرگ و محدب قابل درمان است. جراحی شکم در هر سنی انجام پذیر است.

شل شدن پوست، تجمع چربی، خطوط ترک پوستی و جای زخم به دلایل مختلفی چون افزایش سن، چاق و لاغر شدن و زایمان های متعدد اتفاق می افتد. در جراحی پوست شل دارای چربی ، چربیها خارج شده وعضلات شکم با تکنیک خاص بخیه می شوند.

جای عمل در پایین شکم  زیر بیکینی یا لباس زیر خواهد ماند.

عمل  ابدومینوپلاستی  در تمام سنین انجام پذیر است.

ابدومینوپلاستی   برای خانم های باردار، پس از زایمان بهترین انتخاب است. تا پوست اضافی شکم خود را برداشته و زیبایی را به اندام خود بازگردانند. 

روش انجام ابدومینوپلاستی (tummy tuck) چگونه است؟

در ابدومینوپلاستی یک برش بزرگ در قسمت تحتانی شکم (درست بالای ناحیه عانه) داده می شود و تمامی بافت های شکمی (پوست و چربی) از روی عضلات شکم تا لبه دنده ای ازاد می شوند. ، هنگام رسیدن به ناف، برش در اطراف ناف داده می شود و از پوست اطراف ازاد می شود ولی به عضلات شکم متصل باقی می ماند و سپس آزاد کردن فلپ تا لبه دنده ای ادامه می یابد و در صورت لزوم عضلات شکم در بالا و پایین ناف در خط وسط دوخته و سفت می شوند (به اصطلاح پلیسه می شوند)، این کار باعث سفت شدن دیواره شکمی و باریک تر شدن کمر می شود.

سپس فلپ پوستی آزاد شده به سمت پایین کشیده می شود و قسمت های اضافی پوست همراه با چربی متصل به آن بریده می شود و لبه های فلپ در چند لایه به محل برش اولیه دوخته می شود. سپس محل ناف روی پوست، مشخص و برش داده می‌شود و ناف متصل به عضلات شکم از محل برش بیرون آورده شده و به پوست اطارف دوخته می شود.

از اسلیو معده بیشتر بخوانید

چه کسی بهترین کاندید برای عمل جراحی زیبایی شکم است؟

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی به ویژه یرای خانم هایی که حاملگی های متعدد داشته اند وپوست شکمشان دچار کشش شده و یا عمل اسلیو معده انجام داده اند و زن زیادی از دست داده اند. و از طرفی عضلات شکمشان موقعیت طبیعی خود را از دست داده توصیه می شود، جراحی ابدومینوپلاستی همین طور برای افراد پیری که خاصیت ارتجاعی پوستشان را از دست داده اند و دچار چاقی و لاغری های مکرر شده اند نیز توصیه می‌شود. بهترین کاندید برای عمل ابدومینوپلاستی افرادی هستند که شکم های بزرگ و پر چربی دارند که پوست آن آویزان است و با رژیم غذایی یا برنامه منظم ورزشی لاغر نمی شوند ولی در عین حال دیگر قسمت های دیگر بدن آن ها متناسب است.

با استفاده از جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی، افراد می توانند اعتماد به نفس بیشتری نسبت به ظاهر خود پیدا کنند، ولی بهتر است قبل از عمل در مورد توقعاتی که از نتایج این جراحی دارند وهمین طور در مورد نگرانی های خود با جراح صحبت کنند تا در مورد این مسائل و نتیجه عمل با هم به توافق مورد نظر برسند.

مهمترین مراقبتها قبل از عمل ابدومینوپلاستی که حتما باید رعایت کنید!!

 • توقف مصرف سیگار، ۴ تا ۶ هفته قبل از عمل.
 • مصرف مولتی ویتامین روزانه.
 • قطع مصرف آسپرین با سایر داروهای رقیق کننده خون با نظر پزشک معالج.
 • پرهیز از مصرف تمامی مکمل های غذایی و گیاهی که توسط جراح تائید نمی‌شوند.
 • انجام آزمایش‌های روتین قبل از عمل مانند CBC، قندخون، اوره، کراتینین، تست‌های انعقادی و سایر آزمایش‌ها طبق نظر جراح.
 • استفاده از شکم بند به مدت ۲هفته قبل از عمل،توسط بعضی جراحان توصیه می‌شود.

چه کسانی نباید ابدومینوپلاستی کنند؟

۱. خانمی که  قصد بچه دار شدن دارد، بهتر است از ترمیم بدون دوختن عضله (فقط پوست و چربی) استفاده کند یا کلاً جراحی را به بعد از زایمان‌هایش به تعویق بی‌اندازد.

۲. فردی که می خواهد لاغر شود، بهتر است اول به وزن مناسب خود برسد، سپس برای جراحی اقدام کند.۳. این عمل با ایجاد برش طولی در زیر شکم انجام می‌شود که جای آن برای همیشه می‌ماند، اگر چه در اکثر بیماران این محل برش در طول ۱۲ – ۶ ماه به فرم قابل قبول در می آید (یک خط باریک)، در موارد نادری احتمال بروز گوشت اضافی (هایپر تروفیک اسکار) یا پهن شدن محل برش و بد شکلی‌های دیگر وجود دارد. اگر شما نمی‌توانید ریسک یک اسکار (محل برش) بد را هر چند کم بپذیرید، بهتر است از انجام عمل خودداری کنید.

 عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی

 عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم عبارتند از :

 همانند سایر عمل‌های جراحی دیگر، عمل جراحی ابدومینوپلاستی نیز خطرات خود را دارد. گرچه بروز عوارض در آن نادر است اما عوارضی نظیر عفونت، خونریزی (هماتوم)، و لخته های خونی ممکن است رخ دهد.

 • تجمع مایع
 • اختلال در ترمیم زخم
 • از دست دادن پوست
 • بی حسی یا سایر تغییرات حس پوست
 • مخاطرات بی هوشی
 • تغییر رنگ پوست و یا تورم طولانی مدت
 • مرگ بافت چربی عمقی پوست ( نکروز چربی )
 • جداشدن زخم
 • ناقرینگی
 • محو و شلی پوست
 • احساس درد و حساسیت ممکن است چند هفته در موارد جراحی ابدومینوپلاستی بطول بیانجامد.
 • نتیجه کمتر از حد مطلوب از نظر زیبائی

طول دوره نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی چند روز است؟

طول دوره نقاهت در افراد مختلف ، متفاوت است، به طوری که در بعضی افراد بازگشت به حالت طبیعی ممکن است ۲ هفته بیشتر طول نکشد در حالی که در بعضی دیگر به ۳ تا ۴ هفته استراحت بعد از عمل نیاز باشد.

ورزش به ترمیم زودتر پوست خیلی کمک می‌کند، ورزش می‌تواند باعث بر طرف شدن سریع تورم، جلوگیری از تشکیل لخته های خونی و کمک به برگشت توان عادی عضلات شود ولی از ورزش‌های سنگین تا زمان برگشت به شرایط عادی باید اجتناب کرد.

اسکارها ممکن است در طی ۳ تا ۶ ماه بعد از عمل بسیار زشت باشند ولی این طبیعی است و انتظار می رود که اسکارها در طی ۹ ماه تا ۱ سال آینده صاف شوند، اگر چه ممکن است هیچ وقت برای همیشه کاملا محو نشوند.

جراح عضلات طولی شکم را کنار هم قرار داده و آنها را با بخیه به هم فیکس می کند و بدین وسیله دیواره شکم را تقویت می کند وکمر را کوچک می سازد.

بعد از جراحی ، بیمار یک شکم صاف و بدون بر آمدگی دارد ولی اسکارها دائمی هستند ، اگر چه باگذشت زمان محو و محوتر می شوند.

برای انجام دادن انواع عمل لاغری باید قبل از عمل تحقیق کرده و سعی کنید بهترین جراح را پیدا کنید تا بتوانید با کمترین استرس و ناراحتی این دوره را پشت سر بگذارید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا