لوگو دکتر سید مهدی جلالی
تصویر جراح عمومی

جراح عمومی

یکی از  تخصص‌هایی که برای درمان برخی از بیماری‌ها و اختلالات تخصصی به آنها مراجعه می‌شود جراح عمومی است. در ابتدا با شنیدن اسم جراح‌ عمومی این تصور را می‌کنیم که او در بخش‌های مختلف بدن اعمال جراحی را انجام می‌دهد. اما در حقیقت  تخصص یک جراح عمومی مربوط به حفره شکمی و بخش‌های موجود در آن قسمت می‌شود که عبارت است از جراحی های حوزه مری، معده، لوزالمعده، روده کوچک، روده بزرگ، کبد و کیسه صفرا  و معمولاً تمرکز جراحان عمومی و جراحی‌های که انجام می‌دهند روی این نقاط بدن است. و در مواقعی جراحی‌های مربوط به مجاری صفرا و اغلب غده‌های تیروئید را انجام می‌دهند. مثل بیماری‌هایی که اندام‌هایی چون پوست فتح و بسط آن را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند از جمله بیماری‌هایی است که جراح عمومی آنها را انجام می‌دهد.

دلیل این گستردگی توانایی‌های جراحان عمومی این است که در حقیقت آنها در اورژانس‌ها عضو ثابت خط مقدم درمان در بیمارستان‌ها هستند و معمولاً اولین متخصصی که بالای سر بیمار حاضر می‌شود جراح عمومی است و در خیلی از مواقع به دلیل فوری بودن نیاز به جراحی و کمبود زمان آنها جراحی‌های مختلفی را بر روی بیماران اورژانسی برای نجات آنها انجام دهند. دکتر سید مهدی جلالی علاوه بر تخصص جرای عمومی که در درمان بیماری های مختلف بسیار پرتوان هستند، دارای فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته نیز هستند. بدین معنا که از روش لاپاراسکوپی که یک روش جراحی بسته محسوب می شود در درمان استفاده می کنند. بسیاری از انواع عمل لاغری با استفاده از این روش قابل انجام است. عمل هایی مثل عمل اسلیو معده، عمل بای پس معده و حلقه گذاری در معده و یا عمل بالون معده. هر کدام از روش های لاغری برای یکسری از افراد انجام می‌شود که یک جراح عمومی با تجربه می تواند این عمل ها را با کمترین میزان عوارض برای بیمار انجام دهد.

متخصصین عمومی به این دلیل عمومی نامیده می شوند که در مواقع نیاز قادر به انجام بسیاری جراحی‌ها هستند؛ جراحی هایی که به موقع انجام شدن آنها برای بیمار بسیار مهم است.

و تنها شاخه علم جراحی است که به سطح بالایی از دانش در حوزه آب و الکترولیت و همسازی و غیره مصلح است تا بتواند درک بالایی از حرکات بدن و اکشن های آن داشته باشد.

دوره تخصصی جراحی عمومی

دوره تخصص جراحی عمومی به مانند بسیاری از تخصص‌ها با گذراندن یک دوره چهار ساله پس از اخذ مدرک پزشکی انجام می‌شود و دانش اندوزان در این چهار سال به علوم گسترده‌ای در زمینه جراحی دست پیدا می‌کنند.

از جمله این علوم گسترده می‌توان به جراحی‌های محدوده قفسه سینه جراحی‌های شکم، جراحی‌های حوزه عروق جراحی‌های نسوج نرم تمام نقاط بدن، جراحی‌های غدد درون ریز و جراحی‌های اورژانسی در تمام تخصص‌های جراحی اشاره کرد که یک جراح عمومی باید فرا بگیرد تا بتواند در صفحه اول مواجهه با بیمار جان او را از مرگ نجات دهد و یا از یک نقص عضو ابدی و آزاردهنده و همیشگی او را نجات دهد.

برخی از این عمل‌ها عبارتند از برش دادن برای برداشتن بخشی از اندام‌های بدن مانند لوزه کیسه صفرا و آپاندیس و یا برداشتن کیست ها و بافت های سرطانی و عفونی . استفاده از لاپاراسکوپی برای درمان انواع بیماری ها و مشکلات ارگان های داخلی مثل جراحی چاقی لاپاراسکوپی زخم معده و ….

و یا اعمال زیبایی مانند نصب پروتز های مختلف و یا اعمال درمانی بدون نیاز به برش و برداشتن عضوی از بدن مانند نصب دریچه های مصنوعی قلب و یا اصلاح برخی از اندامها مانند باز کردن رگ ها و یا دوختن آنوریسم و اعمالی از این قبیل که موجب رفع عفونت و یا ناهنجاری شکلی می شود. عمل های جراحی مثل عمل اسلیو معده یکی دیگر از فعالیت هایی است که یک جراح عمومی متخصص می تواند انجام دهد.

بهترین جراح عمومی در تهران

بهترین جراح فردی است که بتواند در حیطه کاری خود بهترین عملکرد را داشته باشد. پزشکی امر خطیری است که نیازمند تبحر چیرگی و تجربه بالاست بنابراین فردی بهترین است که بتواند مشکلات بیمار را به خوبی شناسایی کرده و در اسرع وقت بتواند بهترین عملکرد را در درمان بیماران داشته باشد.

شغل جراحی نیازمند آمادگی ذهنی بالای است زیرا آنها باید حواسشان به همه چیز باشد فشار کاری بسیار زیادی را بر روی جسم و ذهن خود تحمل کنند و در عین حال در هر شرایطی به سرعت درست‌ترین تصمیم را بگیرند؛ چراکه در غیر این صورت سلامت زندگی و آینده بیمار تحت تاثیر تصمیم آنها قرار خواهد گرفت. خوشبختانه در تهران پزشکان زیادی فعالیت می‌کنند. با دیدن رضایتمندی بیماران می توان تا حدود بسیار زیادی به عملکرد پزشکان پی برد.

بنابراین تماشای فیلم های آموزشی و رضایتمندی در صفحات مجازی می تواند تا حد بسیار زیادی در انتخاب پزشک به شما کمک کند.

انتخاب جراح عمومی خوب در تهران

یک جراح علاوه بر دانش مربوط به جراحی که دارد برای تسلط بیشتر روی احوال بیمار و اعمال حرکات درست در زمان‌های اضطراری باید اشراف بسیار زیادی روی علوم مرتبط مانند فیزیولوژی آناتومی بیوشیمی و پاتولوژی داشته باشد تا به خوبی تغییرات بدن بیمار را درک کند و تصمیم مناسب را بگیرد.

این شغل سنگین ساعات کاری سختی نیز دارد و گاهی در روزهای تعطیل هم باید سرکار باشند و یا به اقتضاء شغلشان باید در خیلی از مواقع خارج از ساعت کاری در منطقه و مکانی در دسترس و نزدیک باشند تا در صورت نیاز با آنها تماس گرفته شود و خود را بتوانند به سرعت به بیمارستان برسانند.

خوب است به یاد داشته باشیم که جراحی عمومی یکی از نجات بخش ترین تخصص های پزشکی است و آن‌ها مانند خط مقدم جراحی در اورژانس ها حاضرند تا در مواقع نیاز اقداماتی برای نجات جان بیماران و یا جلوگیری از نقص عضو های دائمی و ماندگار انجام دهند آنها جراحی های سنگین انجام می‌دهند روزهای کاری طولانی دارند مجبورند تخصص های زیادی را به دست بیاورند و در اکثر آنها به مهارت قابل‌قبولی برسند آن ها فرشتگان شفا بخش اورژانس هستند.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا