لوگو دکتر سید مهدی جلالی

جراح عمومی

آنچه می خوانید...

یکی از  تخصص هایی  که  برای درمان برخی از بیماری ها و اختلالات  به انها مراجعه می‌شود جراح  عمومی است.

در ابتدا با شنیدن اسم جراح‌ عمومی این تصور را می‌کنیم که او در بخش‌های مختلف بدن اعمال جراحی را انجام می دهد.

اما در حقیقت  تخصصی جراح عمومی مربوط به حفره شکمی و بخش‌های موجود در آن قسمت می شود که عبارت است از جراحی های حوزه مری معده لوزالمعده روده کوچک روده بزرگ کبد و کیسه صفرا  و معمولاً تمرکز جراحان عمومی و جراحی‌های که انجام می‌دهند روی این نقاط است.

و در مواقعی جراحی های مربوط به مجاری صفرا و اغلب غده های تیروئید را انجام می دهند.

همچنین بیماری هایی که اندام هایی چون پوست فتح و بسط آن را تحت شعاع خود قرار می دهند از جمله بیماری‌هایی است که جراح عمومی آنها را انجام می دهد.

دلیل این گستردگی توانایی‌های جراحان عمومی این است که در حقیقت آنها در اورژانس ها عضو ثابت خط مقدم درمان در بیمارستان ها هستند و معمولاً اولین متخصصی که بالای سر بیمار حاضر می شود جراح عمومی است و در خیلی از مواقع به دلیل فوری بودن نیاز به جراحی و کمبود زمان آنها جراحی های مختلفی را بر روی بیماران اورژانسی برای نجات آنها انجام دهند.

متخصصین عمومی به این دلیل عمومی نامیده می شوند که در مواقع نیاز قادر به انجام تمامی جراحی ها هستند جراحی هایی که به موقع انجام شدن آنها برای بیمار بسیار مهم است.

و تنها شاخه علم جراحی است که به سطح بالایی از دانش در حوزه آب و الکترولیت و همسازی و غیره مصلح است تا بتواند درک بالایی از حرکات بدن و اکشن های آن داشته باشد

دوره تخصصی جراحی عمومی

دوره تخصص جراحی عمومی به مانند بسیاری از تخصص ها با گذراندن یک دوره چهار ساله پس از اخذ مدرک پزشکی انجام می شود و دانش اندوزان در این چهار سال به علوم گسترده‌ای در زمینه جراحی دست پیدا می کنند.

از جمله این علوم گسترده می‌توان به جراحی های محدوده قفسه سینه جراحی های شکم جراحی های حوزه عروق جراحیهای نسوج نرم تمام نقاط بدن جراحی های غدد درون ریز و جراحی های اورژانسی در تمام تخصص های جراحی اشاره کرد که یک جراح عمومی باید فرا بگیرد تا بتواند در صفحه اول مواجهه با بیمار جان او را از مرگ نجات دهد و یا از یک نقص عضو ابدی و آزاردهنده و همیشگی او را نجات دهد.

برخی از این عمل ها عبارتند از  برش دادن برای برداشتن بخشی از اندام های بدن مانند لوزه کیسه صفرا و آپاندیس و یا برداشتن کیست ها و بافت های سرطانی و عفونی  .

و یا اعمال زیبایی مانند نصب پروتز های مختلف و یا اعمال درمانی بدون نیاز به برش و برداشتن عضوی از بدن مانند نصب دریچه های مصنوعی قلب و یا اصلاح برخی از اندامها مانند باز کردن رگ ها و یا دوختن آنوریسم و اعمالی از این قبیل که موجب رفع عفونت و یا ناهنجاری شکلی می شود.

شغل جراحی نیازمند آمادگی ذهنی بالای است زیرا آنها باید حواسشان به همه چیز باشد فشار کاری بسیار زیادی را بر روی جسم و ذهن خود تحمل کنند و در عین حال در هر شرایطی به سرعت درست ترین تصمیم را بگیرند زیرا در غیر این صورت سلامت زندگی و آینده بیمار تحت تاثیر تصمیم آنها قرار خواهد گرفت.

یک جراح علاوه بر دانش مربوط به جراحی که دارد برای تسلط بیشتر روی احوال بیمار و اعمال حرکات درست در زمان های اضطراری باید اشراف بسیار زیادی روی علوم مرتبط مانند فیزیولوژی آناتومی بیوشیمی و پاتولوژی داشته باشد تا به خوبی تغییرات بدن بیمار را درک کند و تصمیم مناسب را بگیرد.

این شغل سنگین ساعات کاری سختی نیز دارد و گاه آن در روزهای تعطیل هم باید سر کار باشند و یا به اقتضاء شغلشان باید در خیلی از مواقع خارج از ساعت کاری در منطقه و مکانی در دسترس و نزدیک باشند تا در صورت نیاز با آنها تماس گرفته شود و خود را بتوانند به سرعت به بیمارستان برسانند.

خوب است به یاد داشته باشیم که جراحی عمومی یکی از نجات بخش ترین تخصص های پزشکی است وان ها مانند خط مقدم جراحی در اورژانس ها حاضرند تا در مواقع نیاز اقداماتی برای نجات جان بیماران و یا جلوگیری از نقص عضو های دائمی و ماندگار انجام دهند آنها جراحی های سنگین انجام می دهند روزهای کاری طولانی دارند مجبورند تخصص های زیادی را به دست بیاورند و در اکثر آنها به مهارت قابل‌قبولی برسند آن ها فرشتگان شفا بخش اورژانس هستند.

دکتر مهدی جلالی

دکتر مهدی جلالی

متخصص جراحی عمومی / فلوشیپ لاپاروسکوپی پیشرفته
– عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
– عضو انجمن جراحان چاقی جهان
– فعالیت بیش از 20 سال در زمینه انواع جراحی چاقی