لوگو دکتر سید مهدی جلالی

حلقه گذاری در معده و اثرات آن

چاقی یک نگرانی فزاینده است. طبق استانداردهای پزشکی، چاقی به عنوان داشتن شاخص توده بدنی (BMI) بیش از ۳۰ کیلوگرم تعریف می شود. در حالی که اصلاح شیوه زندگی همچنان سنگ بنای درمان است، گزینه های جراحی محبوب تر می شوند. یکی از درمان های جراحی چاقی باندهای معده نامیده می‌شود که عموماً به عنوان جراحی حلقه گذاری شناخته می شود. در این مقاله به برخی از ویژگی‌های این جراحی پرداخته می‌شود.

تاریچخه حلقه گذاری در معده

۱۹۸۰

نوار معده نوعی جراحی کاهش وزن است که در دهه ۱۹۸۰ توسعه یافت.

۱۹۹۲

جراحی باند معده از سال ۱۹۹۲ در استرالیا انجام شده است.

۸۰،۰۰۰

بیش از ۸۰،۰۰۰ بیمار استرالیایی از آن بهره مند شده اند.

۶۵۰،۰۰۰

در سراسر جهان، در بیش از ۶۵۰،۰۰۰ بیمار مورد استفاده قرار گرفته است و سابقه ایمنی طولانی و اثبات شده دارد.

۲۰۲۱

هم اکنون نیز این نوع جراحی کاهش وزن به طور وسیعی در در سراسر دینا در حال انجام است و بسیاری از افراد که دچار چاقی حاد هستند از مزایا منحصر به فرد آن بهره مند می شوند.

باندینگ معده چیست؟

نوار معده قابل تنظیم با لاپاروسکوپی (LAGB) یک روش جراحی است که شامل قرار دادن یک کمربند قابل تنظیم در قسمت فوقانی معده با استفاده از لاپاراسکوپ است. این نوار از سیلیکون ساخته شده است. نوار به درگاهی متصل است که در زیر پوست شکم قرار می گیرد.

LAGB در نهایت اندازه معده و مقدار غذایی را که می تواند در خود نگه دارد محدود می کند. همچنین عبور غذا به روده را کند می کند. با انجام این کار، سیگنال هایی که از روده به مغز ارسال می شود، با مصرف کمتر غذا احساس سیری و سیری می کند. این سیگنال از یک کیسه کوچک ایجاد شده توسط نوار در قسمت فوقانی معده ارسال می شود. هنگامی که کیسه پر می شود، همان سیگنالی به مغز ارسال می شود که قبلاً هنگام پر شدن کل معده رخ داده بود.

بیشتر بدانید: عمل اسلیو معده

مزایا جراحی حلقه در معده

یکی از مزایای کلیدی نوار معده این است که می توان آن را برداشت. بر خلاف سایر روش های کاهش وزن، که شامل برش و بستن معده است، در صورت لزوم یا دلخواه می توان نوار معده را بیرون آورد. یکی دیگر از مزایای این امر این است که از عوارضی مانند نشت و خونریزی داخلی اجتناب می شود و قرار دادن نوار معده یکی از ایمن ترین عمل های جراحی است. علاوه بر این، از آن جا که دستگاه گوارش تغییر نکرده است از خطر کمبود ویتامین ها و مواد معدنی نیز اجتناب می شود.

نوار معده ممکن است بیشتر برای افرادی مناسب باشد که در چسبیدن به قسمت های کوچک مشکل دارند، نه عادت به خوردن میان وعده. بیمارانی که می توانند با رژیم غذایی و ورزش به راحتی وزن خود را کاهش دهند اما برای حفظ آن تلاش می کنند، با حلقه معده خوب عمل می کنند، که به پایان چرخه یویو کمک می کند و از رژیم غذایی و ورزش به تنهایی قوی تر است. بر اساس تجربیات ما، نوار معده برای بیماران در انتهای پایین طیف چاقی-به طور معمول BMI بین ۳۰-۴۰، که در آن فقط ۲۰-۲۵ کیلوگرم کاهش وزن مورد نیاز است، بهتر عمل می کند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی حلقه گذاری معده هستند؟

به طور کلی، کاندیداهای مناسب این چراحی دارای شاخص توده بدنی بیش از ۴۵ -۴۰ کیلوگرم از وزن ایده آل بدن خود هستند. در صورت وجود مشکلات پزشکی مشکل دار مرتبط با وزن، مانند فشار خون بالا یا دیابت، را می توان روی فردی با BMI 35-40 کیلوگرم بر انجام داد.

اکثر جراحان و برنامه ها می خواهند با استفاده از روش های متداول، سابقه کاهش وزن ناموفق در گذشته را یادداشت کنند. این روش فقط برای بزرگسالان نشان داده شده است و نباید برای افراد زیر ۱۸ سال انجام شود. همه بیماران باید درک درستی از این روش را نشان دهند و مایل باشند که به تغییرات شیوه زندگی مورد نیاز برای موفقیت در این عمل پایبند باشند.

اگر بیمار بالقوه در درک این روش مشکل داشته باشد، از نظر احساسی ناپایدار باشد یا به مواد مخدر یا الکل وابسته باشد، معمولاً منع مصرف دارد. موارد احتمالی با سابقه مشکلات گوارشی مانند: زخم باید با دقت بررسی شود. به طور مشابه، افرادی که دارای بیماری های زمینه ای هستند که آن ها را در معرض خطر بالای جراحی قرار می دهد. مانند بیماری های قلبی یا ریوی- ممکن است از این روش خودداری شود. BMI بیشتر از ۵۰ کیلوگرم در متر مربع با این خطرات همراه است. در این گروه، ممکن است درخواست کاهش وزن قبل از عمل وجود داشته باشد. باز هم، خطرات این روش در این زیر گروه از بیماران چاق ممکن است از مزایای جراحی بیشتر باشد. با کاهش BMI زیر ۵۰ کیلوگرم، نتایج ممکن است بهتر باشد.

اثرات جراحی باندینگ معده بر روی کاهش وزن

نوار معده به شما اجازه می دهد خیلی کمتر غذا بخورید اما همچنان از غذای خود لذت ببرید و احساس رضایت کنید. کار می کند توسط:

کاهش گرسنگی زمینه ای (سیری)
به شما اجازه می دهد با وعده های غذایی کوچک احساس سیری کنید (سیری زودرس)
جلوگیری از پرخوری (محدودیت)
این بند از سیلیکون پزشکی درجه یک ساخته شده است، یک ماده ایمن و بی اثر. با جراحی لاپاراسکوپی در بالای معده قرار می گیرد. این عمل حدود یک ساعت به طول می انجامد و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. چهار برش بسیار کوچک در قسمت فوقانی شکم ایجاد می شود، نوار در اطراف معده قرار می گیرد و چند بخیه نگهدارنده در اطراف نوار قرار می گیرد تا در موقعیت صحیح نگه داشته شود.

در مرحله بعد، یک پورت دسترسی قابل تنظیم از طریق یکی از برش ها در عمق زیر پوست قرار می گیرد و توسط لوله مخصوص به نوار متصل می شود. این به پزشکان ما این امکان را می دهد که به سرعت و به سادگی تنگ نوار را در مطب تنظیم کنند. برش های پوستی توسط بخیه های قابل جذب بسته می شوند که نامرئی هستند و نیازی به برداشتن ندارند.

معمولاً بیماران خیلی سریع بهبود می یابند و می توانند در عرض چند ساعت پس از بیدار شدن در بخش قدم بزنند و مایعات بنوشند. این روش گاهی اوقات می تواند به عنوان عمل جراحی لپ بند روز انجام شود، اگرچه ما عموماً دوست داریم بیماران خود را یک شبه در بیمارستان نگه داریم.

ما توصیه می کنیم یک هفته مرخصی برای بهبودی داشته باشید، اما اکثر بیماران معمولاً به اندازه کافی خوب هستند و می توانند کارهای ملایم روزانه مانند رانندگی را در عرض چند روز انجام دهند.

داده های حاصل از تجربه خود ما نشان می دهد که در حالی که نتایج فردی ممکن است متفاوت باشد، به طور متوسط ​​بیماران در حدود ۶ تا ۱۲ ماه حدود نیمی از وزن اضافی خود را از دست می دهند و چندین مطالعه منتشر شده نشان می دهد که بیماران متعهد می توانند از کاهش وزن طولانی مدت (۱۰ سال و بیشتر) لذت ببرند. به بیماران با انگیزه که متعهد به بهبود رژیم غذایی و شیوه زندگی هستند و به طور منظم در ملاقات های مراقبت های بعدی شرکت می کنند، نسبت به کسانی که این کار را نمی کنند، بهتر عمل می کنند. مشارکت منظم در برنامه مراقبت های بعد از ما کلید است. واقعاً مشارکت است.

سوالات متداول در مورد جراحی باندینگ معده

منبع:

https://www.oclinic.sydney/gastric-banding-weight-loss-surgeon-nsw.html

مطالب مرتبط
فهرست محتوا