لوگو دکتر سید مهدی جلالی
۴ دقیقه

ماموپلاستی یا جراحی ترمیمی پستان

آنچه می خوانید...

ماموپلاستی یا جراحی ترمیمی پستان ، جراحی پلاستیک جهت اصلاح سایز یا ترمیم افتادگی پستان و نیز پس از ماستکتومی در زنان انجام می‌شود و معمولاً جهت زیبایی پستان انجام می‌گیرد. در طول عمل کوچک کردن سینه، چربی، بافت غدد و پوست از سینه برداشته شده و سپس بافت سینه تغییر شکل داده می‌شود و به این ترتیب وضعیت قرارگیری سر سینه اصلاح می‌گردد.

جراحی کوچک کردن سینه در بافت‌های موجود بر روی پستان شما با برداشت چربی اضافی، بافت غده‌ای و پوست انجام می‌گیرد  تکنیکی که برای کوچک کردن سایز پستان استفاده می‌شود می‌تواند به وسیله شرایط فردی، ساختار پستان ها، اینکه تا چه اندازه پستان کوچک شود، اولویت‌های شخصی تان و پیشنهاد جراح مشخص شود.

بسیاری از خانم ها به دلیل بزرگ بودن بیش از حد سینه هایشان با مشکلات فیزیکی و روانی روبرو می شوند، که می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • احساس درد در سینه ها، گردن، پشت و شانه ها
  • سخت شدن انجام برخی فعالیت های ورزشی
  • بر هم خوردن فرم بدن
  • کاهش اعتماد به نفس

هدف از انجام این جراحی، کاهش اندازه سینه و ایجاد تناسب در فیزیک بدنی می باشد.

مزایای ماموپلاستی

درصد بسیار بالایی از بیماران از نتایج این جراحی رضایت کامل دارند، چرا که بعد از جراحی با بهبود ظاهر سینه ها و افزایش اعتماد به نفس روبرو می شوند. از دیگر مزایای ماموپلاستی می توان به این مورد اشاره کرد که بیمار بعد از جراحی مشکلی در انجام فعالیت های بدنی و ورزشی نخواهد داشت.

علت های دیگری نیز وجود دارند که عبارتند از

از بین رفتن حالت سینه ها پس از دوران بارداری و شیردهی، تغییرات هورمونی پس از یائسگی، ناهنجاری های بدنی، عدم تطابق سینه ها و نیاز به اصلاح و بزرگ کردن پستان پس از سرطان.

به طور کلی ماموپلاستی در زمینه های زیر کاربرد دارد:

زیبایی

– زنانی که به طور ژنتیکی و طبیعی مستعد قفسه سینه صاف و سینه های کوچک می باشند جهت رسیدن به زیبایی و تعادل در اندامشان اقدام به ماموپلاستی می کنند.

اصلاحی یا درمانی

– مواردی وجود دارد که به طور طبیعی سینه ها با هم مطابقت نمی کنند و یا شکل های متفاوت و ناهمواری دارند. در این موارد از ماموپلاستی به عنوان روشی اصلاحی بهره گرفته خواهد شد. همچنین عمل ترمیمی پستان جهت اعمال درمانی پس از سرطان الزامی می باشد.

تغییرات هورمونی

– به طور کلی پس از دوران شیردهی و یا یائسگی سینه ها افتاده، کشیده و بد حالت می شوند. یا چنانچه شخصی در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی از وزنش را از دست بدهد ممکن است دچار مشکلات فوق گردد. در این موارد جهت بازگرداندن ثبات و استحکام به قفسه سینه ماموپلاستی بسیار موثر خواهد بود.

اثر زمان

– زمان یک عامل غیر قابل کنترل در زندگی همه است و آثار آن پس از رسیدن به سن خاصی قابل مشاهده خواهد بود. در این بین زنان با از دست دادن زیبایی طبیعی شان بیشتر آسیب می بینند. ماموپلاستی با تقویت پستان باعث لغو اثرات زمان شده و زیبایی و طراوت را به سینه ها باز می گرداند.

نتیجه ای که می توان گرفت این است که این جراحی علاوه بر بهبود عملکرد، به بهبود کیفیت زندگی بیمار نیز کمک می کند.

مراحل انجام ماموپلاستی

برای انجام این جراحی ابتدا جراح با ایجاد بیهوشی بیمار را برای جراحی آماده خواهد کرد. البته که قبل از جراحی، جراح نواحی که باید برش داده شود را در هوشیاری بیمار مشخص می کند، چراکه زمانی که بیمار بیهوش شده باشد نمی تواند اندازه و محل تقریبی نواحی برش سینه را به جهت تغییر حالت بافت سینه مشخص کند.

برای ایجاد برش جراح با توجه به بافت سینه الگوی برش مخصوصی را انتخاب می کند. تصمیم درباره شکل برش قبل از جراحی با بیمار در میان گذاشته خواهد شد.

جراح می تواند از این سه الگو برای برش استفاده کند:

  • برش هاله ای پستان
  • برش شکل سوراخ کلید
  • برش به شکل T وارونه

در مرحله سوم اگر به علت بزرگی بیش از حد سینه، تغییر موقعیت نوک سینه الزام آور باشد جراح موقعیت جدید آن را تعیین کرده و در مرحله آخر با برداشت بافت اضافی ناحیه مشخص شده را در جای خود قرار می دهد.

لازم به ذکر است که مدت زمان عمل ماموپلاستی تا ۴ ساعت تخمین زده شده است.

شیردهی بعد از ماموپلاستی

در گذشته برش های ایجاد شده اطراف هاله قهوه ای رنگ اطراف نوک سینه، می تواند باعث بریده شدن مجاری شیری و یا بروز آسیب های عصبی شود که در نهایت بر توانایی شیردهی نیز تاثیر خواهد گذاشت. اما تکنیک هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، به گونه ای هستند که توانایی شیردهی نیز حفظ خواهد شد.

خانم هایی که نگران این موضوع هستند، پیش از انجام جراحی و در طول جلسات مشاوره، باید آن را با پزشک خود در میان بگذارند.

 

 

دکتر مهدی جلالی

دکتر مهدی جلالی

متخصص جراحی عمومی / فلوشیپ لاپاروسکوپی پیشرفته
– عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
– عضو انجمن جراحان چاقی جهان
– فعالیت بیش از 20 سال در زمینه انواع جراحی چاقی