لوگو دکتر سید مهدی جلالی

مزایای اسلیو معده

هنگامی که یک بیمار دارای شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر از ۳۵ باشد، شانس او ​​برای رسیدن به وزن طبیعی بدن برای مدت زمان طولانی کمتر از ۱٪ است. به همین دلیل است که جراحی برای بیماران مبتلا به چاقی شدید یک گزینه است. متأسفانه، بسیاری از بیمارانی که می توانند از جراحی سود ببرند، نمی دانند که آیا جراحی برای آنها مناسب است یا خیر. فقط حدود ۱% از افرادی که واجد شرایط هستند عملاً در هر سال مورد عمل جراحی قرار می گیرند. چه کسی کاندید جراحی کاهش وزن است؟

آیا می‌خواهید از تمام مزایای اسلیو برای خودتان مطمئن شوید؟

یکی از بهترین راه‌هایی که مطمئن شوید، آیا این عمل مناسب شما هست یا نه؟ چه مزایایی می‌تواند در پی داشته باشد مشاوره و گرفتن راهنمایی از دکتر بهترین راهکار است.

نام
شماره تماس
فرم‌ها با موفقیت ثبت شد!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

چاقی یک بیماری شایع در ایالات متحده و جهان است. هنگامی که فردی دچار چاقی شدید است، مانند بسیاری از مشکلات پزشکی دیگر مانند: بیماری قلبی و بیماری کلیوی، جراحی می تواند موثرترین درمان باشد.

بسیاری از بیماران مبتلا به چاقی سعی کرده اند این مشکل را به تنهایی و با رژیم غذایی و ورزش درمان کنند. بسیاری از آن ها موفقیت هایی را کسب کرده اند، فقط برای اینکه دوباره وزن خود را به دست آورند. بیشتر اوقات، بیماران با رژیم غذایی و ورزش به تنهایی موفقیت چندانی ندارند. این نتیجه فقدان اراده یا رژیم غذایی اشتباه نیست.

جراحی کاهش وزن فقط بیماری چاقی را درمان نمی کند، بلکه بیماری های دیگری مانند دیابت، بیماری قلبی، فشار خون بالا، آرتریت و رفلاکس اسید معده را درمان می کند. علاوه بر این، جراحی خطر مرگ ناشی از سرطان، دیابت، بیماری قلبی و سایر بیماری ها را تا حد زیادی کاهش می دهد.

مزیت های اسلیو معده چیست؟

اسلیو معده یک عمل محدود کننده است که اندازه معده را کاهش می دهد و به افراد چاق کمک می کند وزن خود را کاهش دهند. با شکم کوچک‌تر، فرد خیلی سریع‌تر از قبل احساس سیری می‌کند، که به او کمک می‌کند تغییرات مهم و ضروری در سبک زندگی خود را انجام دهد. حداقل وزن برای اسلیو یکی از نکته های مهمی است که باید به آن توجه کرد. چراکه بیمار با هر وزنی نمی تواند کاندیدی خوبی برای این عمل باشد.

در طی جراحی بیش از نیمی از معده برداشته می شود. معده جدید با منگنه های جراحی مخصوص بسته می شود و به شکل آستین موز یا عمودی است. این یک فرآیند غیر قابل برگشت است.

به لطف تکنیک های پیشرفته لاپاراسکوپی که امروزه استفاده می شود، روند بهبودی بیمار بسیار سریع است و خطرات آن حداقل است.

این روش عمدتاً با محدود کردن مقدار غذایی که می‌توانید بخورید باعث کاهش وزن می‌شود و در نتیجه باعث بهبود کلی متابولیسم می‌شود. با این حال، تغییرات هورمونی ناشی از جراحی نیز بخش بسیار مهمی از روند کاهش وزن بیمار است.

چه کسانی کاندیدای این روش هستند؟

بیماران با شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر از ۴۰ واجد شرایط جراحی اسلیو معده هستند. بیمارانی که BMI بالاتر از ۳۵ دارند، در صورتی که دارای دو یا چند وضعیت تهدید کننده زندگی باشند که با چاقی مرتبط هستند، مانند فشار خون بالا، دیابت نوع II، دیس لیپیدمی یا موارد دیگر، ممکن است واجد شرایط باشند.

کاندیدهای جراحی اسلیو معده نیز باید مایل به تغییر عادات خود به سمت یک سبک زندگی سالم تر باشند که شامل ورزش و رژیم غذایی متعادل می شود.

مهم ترین مزایا جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده یک روش بسیار موثر برای کاهش وزن است، اما نه تنها این. این روش ثابت کرده است که در بهبود و حتی رفع بسیاری از شرایط مختلف سلامت موثر است. همچنین در مقایسه با جراحی های دیگر، مانند: بای پس معده یا سوئیچ اثنی عشر، با در نظر گرفتن عوامل مختلف، راحت تر است.

لطفا به خواندن ادامه دهید تا در مورد تمام مزایای مختلف جراحی اسلیو معده بیشتر بدانید.

با تکنیک های لاپاراسکوپی انجام می شود. امروزه اکثر جراحی های چاقی با دوربین و ظروف لاپاراسکوپی انجام می شود که به این معنی است که بیمار برای مداخله جراحی خود نیازی به برش دادن ندارد.
این جراحی شامل هیچ ماده پروتز یا نگهداری جراحی نمی شود، مانند آنچه در مورد باند معده و بالون داخل معده اتفاق می افتد.
مداخله جراحی کمتر از یک ساعت طول می کشد و مدت اقامت پس از عمل در بیمارستان یا کلینیک برای اکثر بیماران تنها یک شب است.
اکثر بیماران می توانند انتظار بهبودی سریع داشته باشند. بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می گیرند باید حداقل ۳ هفته پس از عمل خود استراحت کنند. پس از این مدت، آن ها می توانند با مراقبت مناسب و رعایت رژیم غذایی بعد از عمل، به فعالیت های عادی خود بازگردند.

کاهش وزن بعد از اسلیو

کاهش وزن نیز بسیار سریع انجام می شود. بیماران می توانند یک سوم وزن بدن خود را به محض یک سال پس از جراحی اسلیو معده از دست بدهند، اما می توانند انتظار داشته باشند که تا ۶ ماهگی شاهد تغییرات عمده ای باشند.
باعث کاهش وزن عمده می شود! بیماران می توانند انتظار داشته باشند که حداقل ۸۰ درصد از وزن اضافی بدن خود را از دست بدهند، یعنی وزنی که قبل از عمل از وزن ایده آل آن ها فراتر رفته است. گزارش‌های ثبت جهانی IFSO [1] نشان می‌دهد که بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار گرفته‌اند، به‌طور میانگین ۳۰.۵ درصد یا کل وزن بدن خود را پس از یک سال جراحی از دست داده‌اند.

در مورد بازگشت وزن بعد از اسلیو بیشتر بخوانید.

کاهش اشتها از مزایای عمل اسلیو

با اسلیو معده، احساس گرسنگی و اشتهای شما کاهش می یابد. با این روش، سطح گرلین پلاسما به طور قابل توجهی در اوایل دوره پس از عمل کاهش می یابد و سال ها پس از جراحی به طور مداوم پایین می ماند. این پپتید زمانی ترشح می‌شود که معده خالی است و وظیفه آن نشان دادن گرسنگی برای تولید ترشحات برای هضم غذا است [۲]. این با روش های محدود کننده دیگر انجام نمی‌شود.

بهبود عملکرد بدن بیماران دیابتی

بیماران مبتلا به دیابت نوع II می توانند از مزایای جراحی اسلیو معده بهره مند شوند. طبق گزارش ثبت جهانی در سال ۲۰۱۹، به طور متوسط ​​۳۹ درصد از بیمارانی که برای دیابت نوع دوم خود دارو دریافت می کردند، پس از یک سال از جراحی اسلیو معده، دیگر نیازی به آن نداشتند.
جراحی اسلیو معده همچنین برای بیمارانی که قبلاً مبتلا به فشار خون بالا تشخیص داده شده بودند مفید است. به طور متوسط، ۵۷.۲ درصد از بیمارانی که برای فشار خون بالا دارو دریافت می کردند، پس از یک سال از درمان خود، دیگر نیازی به آن نداشتند.
اسلیو معده می تواند منجر به بهبود مارکرهای بالینی مختلف شود. این روش تأثیرات تنظیمی قابل توجهی بر مارکرهای بالینی از جمله نشانگرهای بیوشیمیایی، بافت شناسی، خونی و التهابی دارد.
۸۵ درصد از بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) پس از کاهش وزن ناشی از گاسترکتومی اسلیو بهبود می‌یابند.
این عمل هم چنین خطرات قلبی عروقی را در بیماران کاهش می‌دهد.
تنفس را در بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب تسهیل می‌کند.
همچنین خطر سکته مغزی و حمله قلبی را کاهش می دهد.
درد مفاصل را تسکین می دهد.
گاسترکتومی اسلیو باعث بهبود هیرسوتیسم و ​​سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در بیماران زن می شود. همچنین باعث افزایش باروری می شود، اگرچه بیمارانی که قصد دارند پس از جراحی چاقی خود باردار شوند باید حداقل یک سال و نیم برای انجام این کار صبر کنند.

مشاوره در خصوص اسلیو معده

در نتیجه

با انجام این نوع از جراحی های لاغری می توانید هر گونه آسیبی که از سوی چاقی ممکن است به شما وارد شود مصون بمانید. چرا که امروزه یکی از دلایل بروز بیماری های همین اضافه وزن های به ظاهر ساده است. سعی کنید در انتخاب بهترین جراح لاغری دقت لازم را داشته باشید که بتوانید با نقاهت کوتاه تری بعد از عمل به زندگی عادی خود برگردید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا