لوگو دکتر سید مهدی جلالی
مزایا و معایب حلقه معده

مزایا و معایب حلقه معده (باند معده)

باند معده یکی از روش های جراحی چاقی است که برای افرادی که واجد شرایط این عمل هستند انجام می شود. مثل هر عمل دیگری روش جراحی حلقه گذاری در معده نیز دارای مزایا و معایبی است که در زیر به آن پرداخته ایم.

مزایای حلقه معده (باند معده)

 1. برگشت‌پذیری، به این صورت که در صورت مفید نبودن یا داشتن عارضه برای بیمار این اجازه را به فرد و جراح می‌دهد که باند معده را خارج کرده همه چیز به حالت قبل از عمل بازگرداند.
 2. بارداری را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد (در مواقع اضطراری مانند بیماری خاص یا بارداری که در این مواقع فرد باید خوب تغذیه کند ، برای مدتی باند معده را شل می کنند سپس بعد مدتی تنگ می کنند وبه حالت اولیه برمی گردانند )
 3. محل زخم کوچک، بازیابی سریع و مدت بستری در بیمارستان کوتاه است(بسته بودن عمل ونوع جراحی و انجام آن به کمک لاپاراسکوپی).
 4. معده هیچ برشی بر نمی‌دارد
 5. هزینه جراحی حلقه معده نسبت به سایر اعمال جراحی چاقی کم هزینه تر است.
از اسلیو معده بیشتر بخوانید

عوارض باندینگ معده

ممکن است بیماران هیچ‌وقت احساس سیری نکنند و این یکی از اشکالات روش باندینگ است. در این روش سیستم گوارش دستکاری نمی‌شود. حلقه معده محفظه‌ای دارد که زیر پوست قرار می‌گیرد و هر گاه باند یا حلقه گشاد شود، می‌توان از طریق این محفظه آن را تنگ کرد اما حلقه جسم خارجی است و احتمال عفونت و ایجاد زخم در دیواره معده وجود دارد. جابجا شدن حلقه هم باعث از بین رفتن معده و مشکلی اورژانسی محسوب می‌شود. در صورت بروز هر نوع عارضه‌ای، حلقه باید به سرعت خارج شود. که در این صورت وزن بیمار به سرعت برگشت کرده و حتی از وزن اولیه هم بالاتر می رود.

بیشتر بخوانید: عمل اسلیو معده چیست؟

 1. عود چاقی، اگر بیمار شیرینی زیاد مصرف کند
 2. عفونت حلقه: که در صورت بروز، بایستی حلقه از طریق لاپاروسکوپ خارج شود.
 3. کاهش وزن در ابتدا به آهستگی شروع می‌شود و بعد از ۲ سال کامل می‌شود.
 4. لغزش و عدم کار کرد حلقه
 5. مشکلات محل مخزن در زیر پوست  
 6. تهوع و استفراغ در صورت زیاد بودن وعدهٔ غذایی

برای آنکه بتوانید بهترین نتیجه از انواع عمل لاغری را بگیرید، سعی کنید به بهترین جراح لاغری مراجعه کنید. فردی که تاکنون نمونه عمل های موفق زیادی دارد و درصد رضایتمندی بیماران بالایی دارد.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا