خیر. البته کسانی که دچار دیابت نوع دو هستند باید قبل از عمل به تمام توصیه‌های پزشک خود به منظور کنترل دیابت و سطح قند خون عمل کنند تا در شرایط انجام جراحی قرار بگیرند. ولی این به معنی عدم امکان انجام جراحی اسلیو برای کسانی که دیابت نوع دو دارند نمی‌باشد. گفتنی است که بیشتر کسانی که دیابت دارند و عمل اسلیو معده را انجام می‌دهند، بعد از جراحی تا حدود زیادی دیابت‌شان بهبود پیدا کرده و حتی در مواردی کاملاً درمان می‌شوند. مطالعات نشان داده‌اند که حتی دیابت نوع یک نیز بعد از عمل اسلیو معده ممکن است تا حد زیادی به بهبودی برسد.
اکثر بیماران پس از انجام عمل‌های لاغری مثل اسلیو و یا بای پس معده با پدیده‌ی شل شدن پوست مواجه می‌شوند. به این دلیل که بدن تا حدود ۱۸ ماه پس از جراحی لاغری، تغییرات زیادی را تجربه می‌نماید. میزان آویزان شدن پوست به عوامل گوناگونی مثل مقدار وزن از دست رفته، سن، ژنتیک، ورزشکار بودن، سیگاری بودن یا نبودن و… وابسته است. اما افراد مختلف در مواجه با شل شدن پوست دو برخورد متفاوت از خود نشان می‌دهند. بعضی‌ها ترجیح می‌دهند با پوشیدن لباس مناسب، گن، کمربند و یا پوشش‌های فشاری و ورزش، شل بودن پوست را بهبود بخشند. بعضی دیگر نیز ترجیح می‌دهند برای برطرف کردن این افتادگی جراحی پلاستیک انجام دهند. لازم به ذکر است که اگر تصمیم بر انجام جراحی پلاستیک دارید، بهتر است حداقل ۱۸ ماه بعد از عمل اسلیو صبر کنید و سپس دوباره زیر تیغ جراحی بروید. بیمه‌ها معمولاً به دلایل پزشکی و درمانی مقداری از هزینه‌های برداشتن پوست اضافی شکم و پستان را پرداخت می‌نمایند. اما هزینه‌ی برداشتن پوست اضافی بازوها را اغلب تقبل نمی‌کنند. زیرا از نظر بیمه این عمل جنبه‌ی زیبایی دارد.
کاهش وزن تدریجی که در عمل اسلیو برای بیمار اتفاق می‌افتد، نسبت به سایر روش‌ها این امکان را می‌دهد که پوست شخص بیش از حد شل و آویزان نشود. البته ورزش منظم و استفاده از استخر به طرز چشمگیری به کاهش شل شدن پوست کمک می‌کند.
نه تنها امکان بارداری پس از این جراحی وجود دارد بلکه احتمال و شانس بارداری فرد پس از جراحی اسلیو به طور چشمگیری بیشتر می‌شود. انجام این جراحی به منظم شدن دوره‌های پریود بانوان بسیار کمک می‌کند. خبر خوب این است که این بانوان معمولاً دوره بارداری سالمی را پشت سر می‌گذارند. زیرا مشکلاتی مانند سقط جنین، اکلامپسی، ماکروزمی و دیابت بارداری کمتر به سراغشان می‌آید. همچنین احتمال نیاز به سزارین اجباری در این افراد به شدت کاهش پیدا کرده و زایمان بهتری را تجربه خواهند کرد. به این نکته‌ی مهم توجه کنید که تا مدتی بعد از عمل اسلیو نباید اقدام به بارداری نمایید. برخی از متخصصان جراحی لاغری توصیه می‌کنند که باید به بدن فرصت داد تا کاملاً بهبود پیدا کرده و به شرایط جدید عادت کند. پس از آن اقدام به بارداری بلامانع است. توصیه می‌شود که پس از گذشت ۱۲ تا ۱۸ ماه بعد از جراحی، اقدام به بارداری صورت گیرد. همانطور که گفته شد پس از عمل اسلیو شانس بارداری افزایش پیدا می‌کند. بنابراین بهتر است تا مدتی بعد از عمل اقدام به پیشگیری از بارداری نمایید. نکته‌ی مهم اینجاست که قرص‌های ضد بارداری برای افراد چاق و یا افرادی که در حال تغییرات وزنی هستند موثر واقع نمی‌شوند. بنابراین توصیه‌ی می‌شود از سایر روش‌های پیشگیری استفاده نمایید.
بله. اما قبل از انجام این عمل باید با متخصص قلب و عروق مشورت کنند و وی تایید کند که شخص آمادگی انجام این جراحی را دارد. گفتنی است انجام جراحی اسلیو می‌تواند برخی شرایط و بیماری‌های قلبی را بهبود بخشد. فشار خون بالا، کلسترول، مشکلات لیپیدی، بزرگ شدن قلب و مشکلات عروقی نمونه‌هایی از این شرایط هستند. این افراد پیش از انجام عمل اسلیو توسط تیم پرستاری و جراح مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. البته باید مطمئن شوند که تمام مشکلات قلبی و عروقی خود را با جزئیات کامل به اطلاع پزشک خود رسانده باشند. اما برای انجام این عمل جای نگرانی وجود ندارد. چراکه حتی بیمارانی که فیبریلاسیون دهلیزی، تعویض دریچه‌های قلب، استنت گذاری و بای پس قلبی انجام داده اند نیز توانسته‌اند جراحی‌های لاغری مانند اسلیو معده را با موفقیت پشت سر بگذارند.
بله بیمار باید بدن خود را برای انجام جراحی آماده کند. برای این منظور پزشک جراح از ۲ تا ۳ هفته قبل از عمل، به بیمار برنامه غذایی خاصی می‌دهد که باید دقیقاً رعایت شود. رعایت این رژیم دو دلیل مهم دارد. دلیل اول کاهش اندازه کبد و دلیل دوم کاهش میزان چربی‌های بدن قبل از جراحی است. اگر رژیم به خوبی رعایت شود جراحی ایمن‌تری خواهید داشت.
بله بیمار باید بدن خود را برای انجام جراحی آماده کند. برای این منظور پزشک جراح از ۲ تا ۳ هفته قبل از عمل، به بیمار برنامه غذایی خاصی می‌دهد که باید دقیقاً رعایت شود. رعایت این رژیم دو دلیل مهم دارد. دلیل اول کاهش اندازه کبد و دلیل دوم کاهش میزان چربی‌های بدن قبل از جراحی است. اگر رژیم به خوبی رعایت شود جراحی ایمن‌تری خواهید داشت.
کاهش وزن تا بی ام آی ۲۵ ادامه پیدا کرده و امکان این که بیمار دچار لاغری بیش از اندازه شود وجود ندارد.
از آن‌جایی که این عمل کمتر از یک ساعت به طول می‌انجامد، کل زمان بیهوشی آن نیز کمتر از یک ساعت می‌باشد. ولی برای ریکاوری یک تا ۲ ساعت زمان لازم است.
به این دلیل که عمل اسلیو معده با روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود، درد بسیار زیادی بعد از عمل وجود نداشته و میزان درد قابل کنترل است.
اشخاصی که شاخص توده‌ی بدنی آن‌ها بیشتر از ۴۰ بوده و از چاقی مفرط رنج می‌برند. اشخاصی که با ۶ ماه ورزش منظم و رژیم درست کاهش وزن چشمگیری پیدا نکرده‌اند. اشخاصی که به دلیل چاقی مفرط و بیماری‌های ریوی و دیابت و فشار خون بالا نمی‌توانند با ورزش و روش‌های دیگر به درمان چاقی خود بپردازند. اشخاصی که دلیل چاقی آن‌ها بیشتر بیماری‌های روحی و روانی است.
بله محدودیت سنی در این جراحی مطرح نیست. لیلا سروندی
تا دو ماه بعد از انجام جراحی بای پس معده باید مصرف مشروبات الکلی و قلیان را قطع کنید. محمد ابوطالب
سلام بله،١٨ ماه بعد از اسلیو معده افراد مجاز به باردار شدن هستند. میترا خوشخو
طبق تمام منابع علمی دنیا از سن ۸ سالگی قابل انجام است تا حداکثر سن ۶۵ سالگی اما بسته به فیزیک و توانمندی فرد تصمیم گیری خواهد شد اما ترجیح ما انجام این عمل در زمان و سنی است که فرد حداکثر همکاری را با تیم پزشکی داشته باشد یعنی بالاتر از سن ۱۵ سالگی. محسن آزموده
عمل اسلیو نسبت به سایر روش ها این امکان را می دهد که پوست بیش از حد آویزان نشود که البته ورزش مرتب و استخر به طور چشمگیری در کاهش آویزان شدن پوست کمک کننده است. شقایق پیشرو
هر عمل جراحی سوای فواید مضرات و عوارضی هم دارد. عوارص بلند مدت جراحی اسلیو هنوز بخوبی مشخص نیست و تقریبا می توان گفت بسیار اندک و قابل اغماض است ولی در حین و بلافاصله بعد از عمل عوارضی مانند خونریزی، نشت، عفونت قابل تصور است که همگی بطور غالب قابل درمان است. لیلا مختارزاده
با توجه به اینکه این عمل از طریق لاپاراسکوپی (چند سوراخ ۵ میلیمتری) انجام می شود لذا در چندانی بعد از عمل وجود نداشته و قابل کنترل می باشد. مجتبی میری
هر عمل جراحی سوای فواید مضرات و عوارضی هم دارد. عوارص بلند مدت جراحی اسلیو هنوز بخوبی مشخص نیست و تقریبا می توان گفت بسیار اندک و قابل اغماض است ولی در حین و بلافاصله بعد از عمل عوارضی مانند خونریزی، نشت، عفونت قابل تصور است که همگی بطور غالب قابل درمان است. لیلا مختارزاده