لوگو دکتر سید مهدی جلالی
خوردن برنج بعد از جراحی اسلیو معده

خوردن برنج چند وقت بعد از اسلیو معده مجاز است؟

خوردن برنج بعد از مل اسلیو می تواند برای شما سنگین باشد و و باعث تورم معده شود. به همین دلیل مهم است که پس از عمل، رژیم غذایی مناسب را رعایت کنید. برنج حتی می‌تواند بلعیدن را سخت کند و حتی گاهی ممکن است احساس کنید که چیزی در گلویتان گیر کرده است. به همین دلیل برنامه غذایی بعد از اسلیو بسیار مهم است. د رادامه این مقاله از سایت دکتر سید مهدی جلالی با ما همراه باشید تا در خصوص مصرف برنج نکات بیشتری را بیان کنیم.

تماس با دکتر سیدمهدی جلالی
تماس با دکتر سیدمهدی جلالی

برنج خوردن بعد از اسلیومعده

کربوهیدرات چیست؟ کربوهیدرات‌ها ترکیباتی هستند که در غذاها (مثل قند، نشاسته و سلولز) وجود دارند که به مولکول‌های گلوکز در بدن تجزیه می‌شوند و منبع انرژی هستند. منابع کربوهیدرات‌های زیادی وجود دارد از جمله: غلات (نان، برنج)، لبنیات (شیر، ماست، بستنی)، حبوبات (لوبیا)، سبزیجات نشاسته‌ای‌(سیب زمینی، ذرت) و شیرینی ها (نوشابه، آب میوه، آب نبات، کوکی ها، دسرها). همه کربوهیدرات‌ها از نظر تغذیه‌ای برابر نیستند. غذاهای پر فیبر و مواد مغذی متراکم مانند غلات کامل، لبنیات بدون چربی، حبوبات، میوه‌ها و سبزیجات باید در بخش های متعادل مصرف شوند، در حالی که از مصرف شیرینی ها و کربوهیدرات های ساده (مانند نان سفید، برنج، آب نبات، نوشابه و پاستا) باید اجتناب شود.

ورود کربوهیدرات ها به رژیم غذایی بعد از اسلیو معده باید به صورت فردی بر اساس سطوح تحمل، اهداف کاهش وزن و رژیم شما ارزیابی می‌شود. به طور کلی، برخی از کربوهیدرات‌ها را می‌توان در مرحله مایع کامل (۲ هفته اول پس از عمل) به شکل شیک‌های پروتئینی، اسموتی‌های مبتنی بر پودر پروتئین، و ماست و شیر کم چرب و کم قند معرفی کرد. این غذاها کربوهیدرات نسبتا کمی دارند و حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند.

از نان و برنج تا ۸ تا ۱۰ هفته پس از جراحی خودداری کنید زیرا آنها غذاهای پرخطری هستند که می‌توانند در دستگاه گوارش ما گیر کنند. حتماً با پزشک و یا مشاوره تغذیه خود در مورد اینکه چه زمانی ممکن است برای شما مناسب باشد صحبت کنید. آنها همچنین ارزش غذایی کمتری دارند و می‌توانند منجر به افزایش وزن شوند، بنابراین فقط باید در مقادیر کم مصرف شوند.

رژیم غذایی برنج و نان بعد از اسلیو معده

دستورالعمل مصرف روزانه کربوهیدرات ۳ ماه پس از جراحی اسلیو

سبزیجات و میوه ها – ۲ تا ۳ وعده در روز

*۱ وعده معمولاً ۱⁄۲ تا ۱ فنجان است. به خاطر داشته باشید که ۱ فنجان به اندازه یک توپ بیسبال است.

۱⁄۲ فنجان سبزیجات خام یا پخته

۱⁄۲ فنجان آب گوجه فرنگی یا سبزیجات

۱ میوه تازه کوچک

۱⁄۲ فنجان میوه کنسرو شده (در آب خودش) یا میوه یخ زده

۱ فنجان میوه

بیشتر بدانید: علت بوی بد دهان بعد از اسلیو معده چیست؟

توجه: همچنان مراقب پوست و دانه ها، سبزیجات پر فیبر و میوه های خشک باشید.

نان و غلات – ۲ تا ۵ وعده در روز،:

۱ تکه نان (غلات کامل)

۱/۲ فنجان ماکارونی پخته شده

۱/۳ فنجان برنج پخته شده (قهوه ای بهتر از سفید)

۳⁄۴ فنجان غلات خشک

مواد غذایی که بعد از جراحی اسلیو باید از آنها اجتناب کرد

اجتناب از مصرف برخی غذاها در رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده برای دریافت مقدار مناسب تغذیه و کاهش وزن بسیار مهم است.

برخی از بیماران جراحی اسلیو این اشتباه را مرتکب می ‌شوند که فکر می‌کنند زمانی که آزادانه غذای جامد بخورند، می‌ توانند هر چه دوست دارند بخورند. برخی دیگر فکر می کنند که برخی از غذاها برای همیشه از دستور کار خارج شده اند. هر دو باور اشتباه هستند – اکثر بیماران قادر به تحمل بیشتر غذاها هستند اما همیشه تشویق به انجام این کار نمی‌شوند. در اینجا مواد غذایی که پس از جراحی اسلیو باید از آنها اجتناب کنید آورده شده است:

 مشروبات الکلی

مشروبات الکلی کالری بالایی دارد و به عنوان بخشی از رژیم غذایی پس از جراحی اسلیو توصیه نمی شود. مانند هر مایع دیگری، نوشیدنی‌ های الکلی فضای با ارزشی را در معده اشغال می‌کنند که باید در طول رژیم بعد از جراحی به سراغ غذاهای مملو از ویتامین‌ ها و مواد معدنی برود. علاوه بر این، جذب الکل پس از جراحی به طور چشمگیری افزایش می یابد که می تواند منجر به مسمومیت شود.

معمولاً به بیماران توصیه می شود که هر روز دو لیتر (یا هشت لیوان) آب (یا نوشیدنی) بدون کافئین یا شکر بنوشند. مهم است که به یاد داشته باشید که ۳۰ دقیقه قبل یا بعد از غذا نوشیدنی را بنوشید.

غذاهای خشک

از آنجایی که در حین غذا خوردن مایعات نمی نوشید، ممکن است بخواهید از غذاهای خشک، در ابتدای مرحله نهایی رژیم جراحی اسلیو خودداری کنید. خوردن غذاهایی مانند آجیل یا گرانولا ممکن است دشوار باشد. شما می توانید غلات معمولی داشته باشید، اما مطمئن شوید که با شیر کم چرب نرم شوند.

نان، برنج و پاستا

به دلیل ماهیت نشاسته ای نان، برنج و ماکارونی، پس از جراحی، آنها می توانند خمیری در گلوی شما ایجاد کنند که بلعیدن آن بدون مایع سخت است. در برخی موارد، آنها می توانند کیسه ای که معده جدید شما است را مسدود کنند. لازم نیست این غذاهای پر نشاسته را به طور کامل رد کنید، اما بهتر است در ابتدا از آنها اجتناب کنید. هنگامی که آنها را می خورید، سعی کنید که فقط لقمه های کوچک از هر کدام را بخورید.

میوه ها و سبزیجات فیبری

شما باید مقدار زیادی میوه و سبزیجات مغذی را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود مصرف کنید، اما از سبزیجات سخت هضم و فیبری اجتناب کنید. کرفس، ذرت، کلم بروکلی، کلم و مارچوبه غذاهایی هستند که قطعا در روزهای اولیه باید از آنها اجتناب کنید. با گذشت زمان، ممکن است بتوانید این غذاها را تحمل کنید، اما در روزهای ابتدایی، سبزیجات پخته و نرم و بدون پوست بخورید. لوبیا و نخود گزینه خوبی هستند زیرا پروتئین اضافی مورد نیاز برای حفظ تغذیه مناسب در رژیم غذایی پس از جراحی را نیز فراهم می کنند.

غذای پرچرب

خوردن غذاهای چرب بعد از جراحی ممکن است باعث تهوع شود و برای موفقیت طولانی مدت در کاهش وزن مناسب نیستند. بیکن، سوسیس، کره، شیر پرچرب و پنیرهای سفت را کنار بگذارید و به جای آن گزینه‌ های کم‌ چرب را انتخاب کنید.

چگونه تعیین می شود که چه زمانی باید بعد از اسلیو معده برنج بخورید؟

اکثر برنامه های جراحی اسلیو توصیه می کنند که مصرف برنج را تا حدود ۳ ماه پس از جراحی متوقف کنید. در این مرحله شما باید عادت داشته باشید که هر روز پروتئین کافی بخورید و هر روز سبزیجات و میوه ها را در برنامه غذایی خود جای دهید.

تحمل برنج پس از جراحی اسلیو به چند دلیل گاهی اوقات دشوار است. اولین مورد این است که آنها می توانند در معده شما متورم شوند و باعث شوند احساس سیری ناراحت کننده ای داشته باشید. این مورد همه افراد را آزار نمی دهد، اما برخی افراد با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند.

به طورعجیبی، برنج می تواند بلعیدن را دشوار کند و گاهی اوقات ممکن است احساس کنید چیزی در گلویتان گیر کرده است.

اگر شما نزد بهترین جراح لاغری هم عمل کنید، باید رژیم غذایی مناسب را رعایت کنید. با گرفتن رژیم غذایی درست خصوصا در ماه های اولیه پس از عمل می توانید نتیجه خوبی از جراحی خود بگیرید. تغییر سبک زندگی پس از عمل باید اتفاق بیفتد تا شما بتوانید بهترین نتیجه از عمل لاغری خود را بگیرید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *