لوگو دکتر سید مهدی جلالی
با لاپاراسکوپی روده بیشتر آشنا شوید

جراحی لاپاراسکوپی روده

جراحی لاپاراسکوپی روده در واقع یک روش درمانی برای بیماری های مربوط به روده نظیر تومور های خوش خیم و بدخیم در روده به شمار می رود. انجام این جراحی در واقع از درد و خونریزی خیلی ناچیزی برخوردار است و از همه مهم تر برش های ایجاد شده در ناحیه شکم نیز به نسبت خیلی کم هستند. دقت داشته باشید که این روش در جلوگیری از گسترش سرطان روده می تواند نقش بسزایی داشته باشد. اگر می خواهید با این جراحی بیشتر آشنا شوید تا انتها این نوشتار همراه ما باشید.

لاپاراسکوپی روده

جراحی لاپاراسکوپی روه چه مزایای دارد؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم جراحی لاپاراسکوپی روده در واقع کاملا غیر تهاجمی می باشد ولی دقت داشته باشید که مزایای دیگری را نیز به همراه دارد که از مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • مدت بستری شدن در بیمارستان برخلاف روش های سنتی خیلی کمتر می باشد.
  • بهبودی فرد خیلی سریع حاصل می شود در نتیجه برای انجام فعالیت های روزنه خود مشکلی نخواهد داشت.
  • لاپاراسکوپی از دقت بسیار بالایی برخوردار است همین موضوع باعث شده تا نیاز به انجام جراحی مجدد نباشد.
  • همانطور که گفته شد برش های ایجاد شده در ناحیه شکم بوده در نتیجه احتمال ایجاد عفونت به شدت کاهش می یابد.

با توجه به تمامی موارد گفته شده دقت داشته باشید که این روش از مزایای بسیار زیاد برخوردار است ولی دقت داشته باشید که حتما به یک پزشک متخصص در این زمینه مراجعه نمایید.

اقدامات لازم قبل از لاپاراسکوپی روده

از جمله مهم ترین اقداماتی که قبل از لاپاراسکوپی روده لازم است تا انجام گیرد به شرح زیر می باشد:

  • با گرفتن آزمایش خون می توان مشخص کرد که بیمار آمادگی لازم برای جراحی را دارد یا خیر.
  • در صورت مصرف دارویی خاص باید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
  • قبل از انجام جراحی از یک رژیم غذایی خاص استفاده نمایید همچنین مصرف مایعات فراوان به شدت توصیه می شود.
  • حتما تمرینات تنفسی را انجام دهید تا از این طریق بتوان از ایجاد عفونت های ریه و از همه مهم تر به بهبود تنفس کمک کرد.

دقت داشته باشید تا حتما در جلسه مشاوره با بهترین جراح عمومی در مورد فرآیند جراحی و موارد مرتبط با جراحی از پزشک خود سوال بپرسید چرا که داشتن آمادگی در مورد تمامی موارد ذکر شده در روند انجام جراحی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

جراحی لاپاراسکوپی روده چگونه انجام می شود؟

در حالت کلی جراحی لاپاراسکوپی روده یک روش کاملا غیر تهاجمی محسوب می شود که برای انجام آن لازم است تا در ابتدا یک برش بسیار کوچک در دیواره شکم ایجاد شود تا دستگاه لاپاراسکوپی بتواند وارد شکم شود.

دقت داشته باشید که این دستگاه در حالت کلی شامل ماشین عکس برداری، منبع نور، ابزار برشی می شود که به وسلیه آن ها می توان بعد از ایجاد برش، روده را از بدن خارج کرد.

در صورت استفاده از این روش بازگشت به فعالیت های روزانه به نسبت سریع تر خواهد بود و از همه مهم تر بیمار نیازی به بستری شد در بیمارستان نخواهد داشت.

📌 نکته: نوع روش جراحی را پزشک بعد از بررسی و معاینات اولیه انتخاب می کند.

جراحی لاپاراسکوپی روده را چه زمانی انجام می دهند؟

ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که زمان انجام جراحی لاپاراسکوپی روده، بستگی به شرایط و نوع بیماری دارد که از مهم ترین آن ها عبارتند از:

✳️ بیماری کرون

افرادی که به این بیماری مبتلا هستند ممکن است نیازمند انجام این جراحی داشته باشند این در شرایطی است که بیماری شدید بوده و درمان های دارویی پاسخو نیست.

✳️ آپاندیسیت

انجام این جراحی در واقع جایگزینی برای جراحی به روش باز محسوب می شود که در زمان داشتن درد شدید یا دیگر علائم انجام داده می شود.

✳️ سندروم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک پذیر در برخی از شرایط ممکن است همراه با علائم شدیدی باشد در این شرایط اگر سایر روش های درمانی پاسخگو نباشد پزشک متخصص انجام این جراحی را پیشنهاد می دهد.

✳️ هموروئید

در این بیماری هم اگر بیمار از دیگر روش های درمانی پاسخ مناسبی را دریافت نکند انجام جراحی لاپارسکوپی روده به عنوان یک روش جایگزین استفاده می شود.

📌 نکته: انجام لاپاراسکوپی روده در شرایط و زمان مختلفی انجام می گیرد که بسته به نوع بیماری کاملا متفاوت است.

کلام آخر

در انتهای مقاله دقت داشته باشید که جراحی لاپراسکوپی روده یک روش تشخیص و درمانی کاملا غیر تهاجمی محسوب می شود که از دستگاه مخصوصی استفاده می شود. دقت داشته باشید که این جراحی برخلاف روش سنتی از مزایای بسیار زیادی برخوردار است که در مورد تمامی آن ها به طور کامل و مفصل صحبت کردیم در صورت داشتن هر گونه سوالی می توانید آن را در بخش انتهایی مقاله مطرح نمایید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *