لوگو دکتر سید مهدی جلالی
تصویر جراحی مینی بای پس معده

جراحی مینی بای پس معده

وقتی افراد با مشکل چاقی و افزایش وزن مواجه می شوند، دوست دارند در کمترین زمان ممکن به وزن ایده آل خود دست پیدا کنند؛ در صورتی که رسیدن به این آرزو  کار چندان آسانی نیست. البته در صورتی که افراد سعی کنند با روش های اصلی و تحت نظر پزشک وزن خود را کاهش دهند، رسیدن به وزن ایده آل نه تنها یک رویا نیست بلکه به راحتی می توانند به آرزوی خود دست پیدا کنند خیلی اوقات از روی بی ام آی می توان نتیجه گرفت هرفرد با چه روشی می تواند به وزن ایده آل دست پیدا کند. به طور کلی بی ام آی  بین عدد ۱۸ تا ۲۴ باشد نشان دهنده نرمال بودن وزن فرد است. اگر بین ۲۵ تا ۲۹ باشد یعنی اضافه وزن و اگر ۳۰ به بالا باشد، به فرد باید عنوان چاقی را داد اما بی ام آی اگر از عدد ۴۰ عبور کند، می توان گفت فرد دچار چاقی مفرط یا بیماری چاقی شده است. با این حال بر حسب عدد بی ام آی می توان بهترین روش لاغری را انتخاب کرد.

جراحی مینی بای پس معده

جراحی مینی بای پس معده چیست؟

جراحی مینی بای پس معده یکی از ساده ترین روش های عمل به منظور کاهش وزن محسوب می شود؛ این جراحی درست مانند بای پس معده است که معده به کیسه های بالایی و پایینی تقسیم و روده کوچک تغییر مسیر می دهد. از مهم ترین تفاوت های این جراحی با بای پس کامل تغییر مسیر کوتاه روده و مدت زمان م جراحی می باشد.

روش مینی بای پس معده در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این جراحی در ابتدا توسط دکتر رابرت راتلج در سال ۱۹۹۷ ساخته شد همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم این عمل در مقایسه با روش کامل ساده تر انجام داده می شود از همه مهم تر عوارض بسیار کمتری را نیز برای فرد به همراه خواهد داشت.
ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که جراحی مینی بای پس معده محدود کننده و سوء جذب است یعنی این روش اندازه معده شما را کاهش می دهد و مقداری که می توانید بخورید را محدود می کند؛ همچنین این روش با دور زدن ۶ فوت روده، جذب غذا را کاهش می دهد.

📌 نکنه: بای پس معده و مینی بای پس معده هر دو روش های سوء جذب و محدود کننده هستند. جراحی اسلیو معده و نوار لپ از روش‌های محدودکننده هستند.

مهم ترین مزایای مینی بای پس معده

از مهم ترین مزایای که جراحی مینی بای پس معده می تواند به همراه داشته باشد عبارتند از:

✅ این جراحی برگشت پذیر است، یعنی زمانی که با مشکلاتی بعد از عمل خود روبرو شدید می توانید به حالت قبل خود بازگردید.

✅ طول دوره نقاهت این عمل کوتاه مدت است.

✅ این عمل در مقایسه با روش بای پس کلاسیک از پیچیدگی های بسیار کمتری برخوردار است.

✅ مدت زمان انجام آن کوتاه است.

✅ بخیه های به کار رفته برای عمل بسیار کوچک می باشد و در کوتاه مدت به طور کامل برطرف می شوند.

✅ کاهش وزن در این روش جراحی بین ۵۰ تا ۸۰ درصد می باشد.

✅ انجام جراحی به بیماری های مربتط با چاقی که نظیر دیابت، فشار خون بالا و … کمک می کند.

نحوه انجام جراحی مینی بای پس معده

در خصوص نحوه انجام عمل باید گفت که معده با استپلر لاپاراسکوپی تقسیم بندی می شود، بیشتر معده دیگر به مری متصل نیست و غذایی را دریافت نخواهد کرد، معده جدید شما بسیار کوچکتر است و به شکل یک لوله کوچک است.
بین ۲ تا ۷ فوت روده دور می زند. جراح بقیه روده ها را به معده جدید متصل می کند. غذا اکنون به معده لوله مانند کوچک شما جریان می یابد و سپس بین ۲ تا ۷ فوت روده را دور می زند و در آنجا روند عادی گوارش را در روده باقی مانده از سر می گیرد.

دوران نقاهت عمل مینی بای پس معده

پس از جراحی، کمی شکم درد خواهید داشت، به خصوص در محل برش چرا که این برش ها معمولا بین ۵ تا ۱۲ میلی متر طول دارندچرا که جراح پورت هایی را از این طریق برای دسترسی به شکم شما وارد می کند.

بعد از عمل خود معمولا شب اول در بیمارستان بستری می شوید و بعد از تجویز پزشک می توانید به منزل خود بازگردید. ولی در این دوران حتما دقت داشته باشید که باید از یک رژیم غذایی درست پیروی کنید یعنی در هفته های ابتدای بعد از عمل حتما از غذاهای نرم و مایع استفاده نمایید.

بعد از گذشت حدود یک ماه می توانید به زندگی عادی خود باز گردید ولی باز لازم است تا در وعده های غذایی خود دقت داشته باشید یعنی مواد حاوی پروتئین و سبزیجات را حتما مصرف کنید، علاوه بر آن چون معده شما بعد از عمل کوچک تر شده است حتما هر وعده غذایی که مصرف می کنید حجم آن را به حداکثر برسانید.

داشتن درد بعد از عمل کاملا طبیعی می باشد ولی با مصرف داروهای تجویز شده از سوی بهترین جراح لاغری می توان آن را رفع کرد، ولی حتما در دوران نقاهت خود دقت داشته باشید که حتما کمی تحرک را داشته باشید بهترین و مناسب ترین کار داشتن پیاده روی آن هم به مدت ۲۰ دقیقه در طول روز می باشد.

سوالا متداول

جراحی مینی بای پس معده چه عوارضی دارد؟

خطرات مشابه بای پس معده سنتی با توجه به عفونت و عوارض جانبی نامطلوب است. همچنین این خطر وجود دارد که کاهش وزن به اندازه بای پس سنتی معده چشمگیر نباشد و نیاز به درمان اضافی داشته باشد.

آیا امکان برگرداندن جراحی مینی بای پس معده وجود دارد؟

امکان بازگشت عمل وجود دارد ولی در ابتدا لازم است تا حتما هدف از انجام این کار مشخص شود و براساس نیاز آن را بازگرداند.

مناسب ترین روش برای درمان چاقی کدام روش است؟

هر دو بای پس معده سنتی و مینی بای پس معده به روش های مشابهی کار می کنند، ولی شما می توانید طی یک مشاوره حضوری در مطب دکتر مهدی جلالی مناسب ترین روش جراحی را برای خود انتخاب کنید.

نتیجه گیری

چنانچه قصد انجام جراحی مینی بای پس معده این جراحی مهم را دارید بهتر است قبل از اقدام به انجام هر کاری حتما با یک پزشک با تجربه و کاربلد مشورت نمایید تا با مشورت با ایشان بتوانید بهترین نتیجه را از عمل خود دریافت کنید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا