لوگو دکتر سید مهدی جلالی
۷ دقیقه

در مورد جراحی مینی بای پس معده چه می دانید؟

آنچه می خوانید...

وقتی افراد با مشکل چاقی و افزایش وزن مواجه می شوند، دوست دارند در کمترین زمان ممکن به وزن ایده آل خود دست پیدا کنند : در صورتی که رسیدن به این آرزو  کار چندان آسانی نیست. البته در صورتی که افراد سعی کنند با روش های اصلی و تحت نظر پزشک وزن خود را کاهش دهند، رسیدن به وزن ایده آل نه تنها یک رویا نیست بلکه به راحتی می توانند به آرزوی خود دست پیدا کنند خیلی اوقات از روی بی ام آی می توان نتیجه گرفت هرفرد با چه روشی می تواند به وزن ایده آل دست پیدا کند. به طور کلی بی ام آی  بین عدد ۱۸ تا ۲۴ باشد نشان دهنده نرمال بودن وزن فرد است. اگر بین ۲۵ تا ۲۹ باشد یعنی اضافه وزن و اگر ۳۰ به بالا باشد، به فرد باید عنوان چاقی را داد اما بی ام آی اگر از عدد ۴۰ عبور کند، می توان گفت فرد دچار چاقی مفرط یا بیماری چاقی شده است. با این حال بر حسب عدد بی ام آی می توان بهترین روش لاغری را انتخاب کرد.

تاریخچه جراحی مینی بای پس معده

مینی بای پس معده برای کاهش زمان عمل، ساده کردن روش و کاهش عوارض ایجاد شده است. مطالعات اخیر نشان می دهد که زمان عمل را کاهش می دهد، ممکن است منجر به کاهش وزن مشابه شود (برخی از مطالعات نشان می دهد که مینی بای پس معده ممکن است باعث کاهش وزن بیشتر شود)، و میزان عوارض کلی را در مقایسه با جراحی بای پس معده کاهش می دهد (بای پس معده در مقایسه با مینی- بای پس معده).

جراحی مینی بای پس معده چیست؟


عمل جراحی مینی بای پس معده درست مانند نان جراحی بای پس معده سنتی است که معده به کیسه های بالایی و پایینی تقسیم می شود و روده کوچک تغییر مسیر می دهد. این امکان کاهش وزن محدود کننده و سوء جذب را فراهم می کند.
تفاوت اصلی بین جراحی مینی بای پس معده و بای پس کامل معده در این است که نسخه کوچک جراحی به روشی اصلاح شده انجام می شود که شامل تغییر مسیر کمتر روده و زمان کلی جراحی کوتاه تر است.

روش جراحی مینی بای پس معده

روش مینی بای پس معده در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. مینی بای پس معده در ابتدا توسط دکتر رابرت راتلج در سال ۱۹۹۷ ساخته شد. مینی بای پس معده سریعتر، از نظر فنی آسانتر است و در مقایسه با جراحی سنتی بای پس معده، ۲.۹ درصد، عوارض کمتری دارد.
روش مینی بای پس معده محدود کننده و سوء جذب است. این بدان معنی است که این روش اندازه معده شما را کاهش می دهد و مقداری که می توانید بخورید را محدود می کند. این روش همچنین با دور زدن ۶ فوت روده، جذب غذا را کاهش می دهد. بای پس معده و مینی بای پس معده هر دو روش های سوء جذب و محدود کننده هستند. اسلیو معده و نوار لپ از روش‌های محدودکننده هستند.

نحوه انجام جراحی مینی بای پس معده

معده با استپلر لاپاراسکوپی تقسیم می شود. بیشتر معده دیگر به مری متصل نیست و دیگر غذا دریافت نخواهد کرد. معده جدید شما بسیار کوچکتر است و به شکل یک لوله کوچک است.
بین ۲ تا ۷ فوت روده دور می زند. جراح بقیه روده ها را به معده جدید متصل می کند.
غذا اکنون به معده لوله مانند کوچک شما جریان می یابد و سپس بین ۲ تا ۷ فوت روده را دور می زند و در آنجا روند عادی گوارش را در روده باقی مانده از سر می گیرد.
مزایای مینی بای پس معده در مقایسه با جراحی بای پس معده
زمان عملیات کوتاه تر
مسیریابی مجدد روده ها کمتر
یک آناستوموز کمتر (اتصال روده ها) که در تئوری به معنای احتمال کمتر عارضه است.
از نظر فنی برای جراح راحت تر است.
کاهش وزن و بهبودی مشابه.
خطرات اضافی با مینی بای پس معده در مقایسه با بای پس معده
رفلاکس اسید شدید زیرا کیسه کوچک است و باقیمانده معده همچنان به روده ها متصل است. این امکان وجود دارد که شیره معده از روده ها به داخل کیسه جدید برود.
بهبودی، درد و عوارض بسیار شبیه به جراحی سنتی بای پس معده است.

دوران نقاهت عمل مینی بای پس معده

پس از جراحی، کمی شکم درد خواهید داشت، به خصوص در محل برش. محل های برش، معمولاً ۵ عدد، بین ۵ تا ۱۲ میلی متر طول دارند. این جایی است که جراح پورت هایی را برای دسترسی به شکم شما وارد می کند.
معمولاً باید یک شب در بیمارستان بمانید. گاهی اوقات بیماران یک روز اضافی برای مشاهده نگه داشته می شوند.
پس از رسیدن به خانه، باید رژیم غذایی سختی را دنبال کنید. رژیم غذایی مایع (غذای نرم) معمولاً برای دو هفته اول پس از جراحی مورد نیاز است. این ممکن است شامل شیک های پروتئینی، آب، غذاهای نرم پوره شده و سوپ باشد. دستورالعمل های جراح خود را دنبال کنید. پس از دو هفته، غذاهای نرم معرفی می شوند. و بعد از یک ماه به غذاهای عادی برمیگردید. با این حال، از شما خواسته می شود که رژیم غذایی جدیدی را دنبال کنید که حاوی پروتئین، سبزیجات و میوه بیشتری باشد. معده شما بسیار کوچکتر است و جایی برای غذاهای ناسالم وجود ندارد (شما باید مواد مغذی را از هر لقمه ای که می خورید به حداکثر برسانید).

درد بعد از عمل

درد معمولاً مسئله ای نیست. بله، کمی درد خواهید داشت. این به ویژه در دو هفته اول صادق است و زمانی که نیم تنه خود را بچرخانید بسیار مشهود است. درد را می توان به خوبی با دارو کنترل کرد.
شما تشویق می شوید که هر روز بعد از عمل از جای خود بلند شوید و حرکت کنید. چند روز اول معمولاً شامل پیاده روی در اطراف خانه است. بعد از یک هفته ممکن است از شما خواسته شود دو بار در روز ۲۰ دقیقه پیاده روی کنید. افزایش تدریجی ورزش با هر هفته پس از جراحی تشویق می شود. باز هم، دستورالعمل های جراح خود را دنبال کنید.
با کاهش وزن سریع و تنظیم یک رژیم غذایی کم کالری، آماده خستگی باشید.

مزایای جراحی مینی بای پس معده

مزایای اولیه مینی بای پس معده این است که نتایج قابل مقایسه با بای پس معده سنتی را از طریق یک روش جراحی کوتاه تر و کمتر تهاجمی ارائه می دهد. این معمولاً به معنای روند بهبودی آسان‌تر با احتمال کمتری برای عوارض است.

تعیین روش مناسب برای درمان چاقی

از آن جایی که هر دو بای پس معده سنتی و مینی بای پس معده به روش های مشابهی کار می کنند، کاندیداتوری برای هر جراحی واقعاً به نیازها و اهداف بیمار بستگی دارد. طی یک مشاوره حضوری در مطب ما، می‌توانیم تعیین کنیم که کدام نوع جراحی برای شما و مبارزه فعلی شما با چاقی ایده‌آل‌تر است.

عوارض انجام جراحی مینی بای پس معده

خطرات مشابه بای پس معده سنتی با توجه به عفونت و عوارض جانبی نامطلوب است. همچنین این خطر وجود دارد که کاهش وزن به اندازه بای پس سنتی معده چشمگیر نباشد و نیاز به درمان اضافی داشته باشد.

نتیجه گیری

چنانچه قصد انجام این عمل جراحی مهم را دارید بهتر است قبل از انجام آن با جراح چاقی در شهر محل سکونت تان مشورت نمائید تا بتوانید در نهایت بهترین نتیجه ممکن را از انجام این جراحی کسب کنید.

دکتر مهدی جلالی

دکتر مهدی جلالی

متخصص جراحی عمومی / فلوشیپ لاپاروسکوپی پیشرفته
– عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
– عضو انجمن جراحان چاقی جهان
– فعالیت بیش از 20 سال در زمینه انواع جراحی چاقی