لوگو دکتر سید مهدی جلالی
۲۸ دقیقه
جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده و هرآنچه که لازم است بدانید

آنچه می خوانید...

عمل اسلیو معده برای کسانی که اضافه وزن بسیار زیادی دارند یکی از گزینه های بسیار خوب است. امروزه بسیاری از مردم دچار اضافه وزن هستند. ماشینی شدن زندگی‌ها و کم تحرکی را به عنوان مهم‌ترین عامل چاقی می‌توان در نظر گرفت. بسیاری از رژیم‌های غذایی نامناسبی استفاده می‌کنند. غذاهای پرچرب، فست فودها، روغن‌های مضر همه و همه دست در دست هم داده اند تا سلامت جسمانی شما را نابود کنند. البته نگران نباشید راه‌های مختلفی برای برطرف کردن چاقی مفرط وجود دارد. اگر ورزش کردن، رژیم گرفتن و تحرک مناسب برای شما پاسخگو نبوده و هنوز هم از چاقی مفرط رنج می‌برید نگران نباشید انواع عمل های چاقی وجود دارد که با کمترین میزان جراحت و آسیب می تواند شما را به وزن ایده آل و تناسب اندام برساند.

اغلب افراد تازه زمانی به فکر کاهش وزن و درمان خود می افتند که به اضافه وزن و چاقی خیلی زیادی دچار شده باشند و آنگاه روش های متفاوتی را برای رسیدن به وزن دلخواه خود مورد استفاده قرار میدهند که یکی از این روش ها عمل جراحی اسلیو معده هست، ما در ادامه این مقاله برای شما عزیزان خواهیم گفت که اسلیو معده چیست و برای چه کسانی مناسب است، بنابراین اگر میخواهید با اسلیو معده به طور کامل اشنا شوید با ما همراه باشید.

عمل اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده  یک نوع جراحی برای لاغر شدن است و فرد چاق را از شر اضافه وزن زیاد خلاص می کند. در عمل های لاغری دو کار مهم و اصلی را به صورت عمل جراحی انجام می دهد. یا مسیر جذب شدن مواد غذایی را به مقدار خیلی زیادی کاهش می دهد که فرد هر چیزی را که میخورد جذب بدنش نشود و وزنش بالا نرود و یا این که معده فرد را کوچک می کند که فرد نتواند زیاد غذا بخورد و زود سیر شود که این کم غذا خوردن موجب میشود که فرد دچار چاقی نشود. عمل اسلیو معده یکی از انواع عمل‌های لاغری است که به جهت درمان شدن چاقی و بیماری های مربوط به آن انجام می شود.

پس از برداشتن قسمتی از حجم معده، بخشی از آن که باقی میماند به یک موز و یا استین یک پیراهن شباهت دارد. در زبان انگلیسی به استین پیراهن اسلیو گفته می شود به همین دلیل در همه جای دنیا به این جراحی، عمل جراحی  اسلیو گفته می شود. شما می توانید با انجام دادن این عمل تا ۸۰ درصد از وزن خود را از بین ببرید و در بهترین و ایده آل ترین وزن ممکن قرار بگیرید.

هدف از عمل لاغری اسلیو چیست؟

ما به کمک عمل جراحی اسلیو معده هدف اول (کاهش حجم معده) را انجام می‌دهیم. یعنی مقدار خیلی زیادی از حجم معده ( تقریبا ۷۰ درصد ) را برمی‌دارند و ظرفیت آن را به اندازه خیلی زیادی کاهش می‌دهند. بر عکس بای پس معده که هیچ قسمتی از معده از بدن فرد خارج نمی‌شود، جراح در عمل اسلیو معده ۷۰ درصد معده را برداشته و از شکم خارج می‌کند و در نتیجه این عمل غیر قابل برگشت است. فرد پس از انجام دادن این عمل فقط می‌تواند به اندازه خیلی کمی غذا بخورد و پس از آن خیلی زود سیر شده و دیگر غذا  نمی‌خورد و بنابراین بسیار سریع وزن کم می‌کند.

عمل اسلیو معده برای چه کسانی مناسب است؟

عمل جراحی اسلیو معده، از جمله عمل های پر کاربرد و پر طرفدار برای درمان چاقی و اضافه وزن است . ولی نکته ای که بیشتر افراد به آن بی توجه هستند این است که، این نوع راه درمان مناسب تمام افراد نیست به بیانی دیگر عمل لاغری و هر نوع روش درمانی برای لاغر شدن، به شرایط روحی و جسمی، رفتار و عادت های فرد، داشتن سابقه بیماری و دارویی و دیگر عامل های خاصی بستگی دارد و تجویز کردن آن فقط با تشخیص دادن پزشک امکان پذیر است. مناسب ترین کاندیدا برای عمل اسیلو افراد زیر هستند:

 • فرد با وجود انجام دادن حداقل ۶ ماه تمرین های مدام و همیشگی ورزشی، رژیم غذایی سالم و اصولی تحت نظر پزشک تغذیه و مصرف کردن دارو های کاهش وزن تجویز شده به وسیله پزشک، قادر به کم کردن وزن نشده باشد.
 • شاخص توده بدنی فرد بیشتر از ۴۰  باشد و او از بیماری چاقی مفرط در عذاب به سرببرد.
 • فرد بیمار بیشتر از ۵ سال است که به چاقی مفرط گرفتار شده است و اضافه وزن آن بالای ۴۵ کیلو گرم باشد.
 • فرد به مشکل پر خوری دچار شده باشد و نتواند این بیماری را کنترل کند.
 • فرد دارو هایی را مصرف می کند که بیشتر از حالت عادی گرسنه می شود.
 • شاخص توده بدنی فرد بیمار ۳۵ تا ۴۰ است ولی به دلیل داشتن بیماری های زمینه ای مثل دیابت، فشار خون خیلی بالا ، کلسترول و آپنه خواب در عذاب هستند.
 • سن فرد بیمار باید بین ۱۸ تا ۶۵ سال باشد.
 • فرد بیمار از لحاظ روانی و روحی، توانایی این را داشته باشد که در مدل و سبک زندگی و عادت های غذایی خود تغییرات و تحولاتی ایجاد کند.
 • فرد بیمار مشکل های روحی و روانی و عاطفی خاصی را نداشته باشد و از این لحاظ در سلامتی کامل به سر ببرد.
 • فرد بیمار به مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی هیچ گونه اعتیادی نداشته باشد.
 • فرد بیمار دارای بیماری قلبی و صرع نباشد.
کاندید مناسب جراحی چاقی

مزایای اسلیو معده چیست؟

در آغاز باید اشاره نمود که عمل اسلیو معده بهترین روش کاهش وزن می‌باشد و زمان بهبودی و دوران نقاهت کوتاه می‌باشد. در طی این عمل در یک بازه ی ۶ تا ۱۲ ماهه بسته به شرایط فرد، چیزی در حدود ۶۰ درصد وزن خود را از دست خواهد داد. برای این عمل شما چیزی در حدود ۳ روز در بیمارستان بستری خواهید بود و بعد از ترخیص و گذشت ۱۰ روز به روال عادی زندگی برگردید البته باید تغییراتی نظیر رژیم غذایی را در ذهن داشته باشید. از سوی دیگر مصرف غذای فرد با توجه به کاهش حجم معده، کاهش می‌یابد. سایر مزایای عمل اسلیو معده به شرح زیر است:

 • عمل بسیار کم خطری است.
 • به دلیل استفاده از روش لاپاراسکوپی، زخمی بر روی شکم ایجاد نمی‌شود.
 • افراد با شرایط خاص نظیر افراد آنمی دار نیز می توانند این عمل را انجام دهند.
 • دیابت نوع دو در این روش از بین می رود.
 • با کاهش وزن، وضعیت هورمونی تغییر کرده و به شرایط استاندارد برگشته و سوخت و ساز بدن بهتر می شود.

نظرات در مورد عمل اسلیو معده

نظرات مردم درباره اسلیو معده بسیار شنیدنی است. بسیاری از مردم راه های متعددی را برای لاغری انتخاب کرده اند و درموارد مختلفی دیده می شود که افراد به پیشنهاد خودشان می خواهند که این عمل را انجام دهند. باید گفت که همه پزشکان باید در ابتدا شرایط جسمانی و سلامت شما را در نظر بگیرند آزمایشات مختلف را انجام دهند، سپس در صورتی که صلاح بیمار در انجام این جراحی باشد اسلیو معده به بیمار پیشنهاد داده می شود و این جراحی انجام می گیرد. در اینجا نظر فردی جرای اسلیو معده را انجام داده است را ببینید.


تفاوت جراحی اسلیو معده با بای پس معده

روش های مختلفی برای لاغر شدن با عمل جراحی پیش روی افرادی که قصد دارند از این طریق لاغر شوند وجود دارد. دو مورد از رایج‌ترین روش های لاغری، جراحی اسلیو معده و جراحی بای‌پس معده هستند.

شباهت‌هایی بین این دو روش وجود دارد، اما تفاوت‌های اساسی نیز بین جراحی اسیلو و بای پس وجود دارد.

هم جراحی اسلیو معده و هم بای‌پس معده، معده شما را از اندازه معمول به کیسه‌ای کوچک کاهش می‌دهد. این باعث کاهش وزن به دو روش می‌شود:

کیسه به سرعت پر می‌شود بنابراین مقدار غذایی را که می توانید بخورید قبل از احساس سیری محدود می کند

مقدار گرلین، که معمولاً به عنوان “هورمون گرسنگی” شناخته می‌شود کاهش می‌یابد

این دو روش در نحوه ایجاد کیسه جدید معده متفاوت هستند.

جراحی اسلیو معده

با جراحی اسلیو معده، جراح به طور دائم حدود ۸۰ درصد از معده شما را از بین می‌برد.

آنچه باقی می‌ماند در یک کیسه کوچک معده به شکل موز دوخته می شود. هیچ تغییر دیگری ایجاد نمی شود و کار همین جا پایان می‌یابد.

جراحی بای پس معده

با بهره گیری از این روش که بای‌پس معده که Roux-en-Y نیز نامیده می‌شود، یک کیسه کوچک معده با برداشتن یا “دور زدن” بیشتر معده ایجاد می‌شود و در قسمت اول روده کوچک ایجاد می‌شود.

کیسه معده تازه ایجاد شده سپس به روده کوچک باقی مانده متصل می شود.

قسمت کنار گذاشته شده معده در پایین روده کوچک متصل است، بنابراین هنوز اسید و آنزیم های گوارشی تولید شده در آن جا را تأمین می کند.

بخشی از روده کوچک شما که با معده شما برداشته می شود به طور معمول برخی از مواد مغذی و کالری را جذب می کند.

از آن جا که این بخش کنار گذاشته می شود، جذب کالری اتفاق نمی افتد، که به کاهش وزن شما کمک می کند.

گزینه ای دیگر جراحی باند معده نوع سوم جراحی لاغری است.

با بهره گیری از این روش، یک کیسه کوچک معده با قرار دادن یک باند بادی در اطراف بخشی از معده شما ایجاد می‌شود.

اندازه دهانه بین کیسه و بقیه معده شما بر میزان کاهش وزن تأثیر می‌گذارد.

این کار را می‌توان با تورم یا باد دادن باند از طریق درگاهی که در زیر پوست شکم شما قرار دارد، تنظیم کرد. جراحی باند معده با برداشتن باند به راحتی قابل برگشت است.

آیا در بهبودی بین روش اسلیو و بای‌پس تفاوتی وجود دارد؟

بای پس معده پیچیده تر از جراحی اسلیو معده است. این به این دلیل است که بای پس معده یک روش دو مرحله ای است، در حالی که اسلیو معده فقط شامل یک مرحله است.

جراحی اسلیو معده و بایپس معده معمولاً به روش لاپاراسکوپی انجام می شوند.

این روش شامل قرار دادن یک محدوده روشن با دوربینی به نام لاپاراسکوپ و سایر ابزارها از طریق چندین برش کوچک در شکم شما برای انجام جراحی است.

اگر همه چیز خوب پیش برود، درد زیادی بعد از عمل ندارید و می توانید مایعات را بخورید. شما معمولاً ۱ یا ۲ روز پس از جراحی اسلیو معده به خانه می روید.

اگر بعد از جراحی اسلیو معده درد زیادی دارید، قادر به پایین نگه داشتن مایعات نیستید یا مشکلات دیگری دارید، ممکن است لازم باشد یک یا دو روز بیشتر در بیمارستان بگذرانید.

از آن جا که بایپس معده پیچیده تر است، قبل از بهبودی کافی برای رفتن به خانه، احتمالاً حداقل ۲ روز را در بیمارستان خواهید گذراند.

اگر بعد از جراحی دچار عارضه شوید، ممکن است نیاز به مدت طولانی تری در بیمارستان بمانید.

گاهی اوقات، جراحی لاپاراسکوپی امکان پذیر نیست، بنابراین جراحی باز انجام می‌شود. این نیاز به یک برش بسیار بزرگتر در شکم شما دارد. بهبود این نوع برش بیشتر از برش های کوچک لاپاراسکوپی است.

اگر جراحی باز داشته باشید، تا زمانی که برش شما به اندازه کافی خوب نشده باشد تا بتوانید به خانه بروید در بیمارستان خواهید بود. این اغلب به معنای ۴ یا ۵ روز بستری شدن در بیمارستان است.

برخی از دلایلی که ممکن است به جراحی باز نیاز داشته باشید عبارتند از:

 • شما قبلاً معده خود را جراحی کرده اید.
 • شما فوق العاده اضافه وزن دارید.
 • شما علاوه بر چاقی، مشکلات پزشکی قابل توجهی نیز دارید

پس از ترک بیمارستان، به زمان بهبودی کامل نیاز خواهید داشت. قبل از این که بتوانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید، باید ۳ یا ۴ هفته این کار را آسان انجام دهید.

خطرات و عوارض جراحی اسلیو معده و بای‌پس معده

جراحی لاغری یک روش نسبتاً بی‌خطر است.

طبق گفته انجمن جراحی متابولیک و لاغری در آمریکا، خطر ایجاد یک عارضه اساسی در حدود ۴ درصد است. این بسیار کمتر از خطر ابتلا به عوارض جدی مرتبط با چاقی است. اما عوارض جراحی اسلیو معده را باید جدی گرفت.

برخی از عواملی که می‌تواند هر جراحی را پیچیده کند، از جمله جراحی لاغری، شامل موارد زیر است:

 • خونریزی
 • ایجاد لخته‌های خون در پا (ترومبوز ورید عمقی) یا ریه‌ها (آمبولی ریوی)
 • عوارض جانبی ناشی از بیهوشی عمومی
 • عفونت برش شما
 • درد بعد از عمل
 • ذات الریه
 • عوارض احتمالی پس از جراحی لاغری شامل موارد زیر است:
 • سنگ صفرا
 • کمبود ویتامینو تغذیه
 • حالت تهوع، تعریق و اسهال شدید در اثر خوردن سریع غذا یا خوردن غذاهای شیرین، سرخ شده یا چرب یا لبنیات) سندرم دامپینگ (شلی پوست)

عوارض ناشی از اسلیو معده

عوارض خاص جراحی اسلیو معده شامل موارد زیر است:

 • رفلکس اسید
 • نشت مایعات معده
 • تنگی (تنگی) در امتداد کیسه معده
 • انسداد معده

عوارض ناشی از بای پس معده

عوارض خاص بای پس معده شامل موارد زیر است:

 • خطر بالاتر کمبودهای تغذیه ای به دلیل دور زدن بخشی از روده کوچک شما
 • افزایش حساسیت به الکل
 • زخم معده
 • انسداد روده
 • سوراخ شدن معده

جوانب مثبت و منفی جراحی اسلیو معده با بای پس معده چیست؟

یکی از بزرگترین مزایایی که هم برای جراحی اسلیو معده و هم برای بای پس معده اعمال می شود این است که این روش ها به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی را کاهش می دهند، مانند:

 • دیابت نوع ۲
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • بیماری قلبی
 • سکته
 • بیماری کبد چرب

جوانب مثبت و منفی برای جراحی اسلیو معده

جوانب مثبت اسلیو معده

 • شما می‌توانید تا ۶۵ درصد از وزن اضافی بدن خود را از دست دهید.
 • این یک روش یک مرحله ای است بنابراین خطر کمتری از حیث عوارض وجود دارد.
 • بهبودی در مقایسه با بای پس معده سریعتر است.
 • مشکلات کمتری در جذب مواد مغذی و ویتامین ها وجود دارد.
 • سندرم دامپینگ کمتر شایع است.

معایب اسلیو معده

 • در مقایسه با بای پس معده کاهش وزن کمتری وجود دارد.
 • کاهش وزن کندتر است.
 • قابل برگشت نیست.
 • می تواند باعث ریفلاکس اسید شود.

کدام جراحی لاغری برای شما مناسب است؟

نوع جراحی لاغری که برای شما مناسب است به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:

 • وزن شما
 • سابقه پزشکی شما
 • هر شرایط سلامتی شما ممکن است باشد
 • انتظارات شما

در مورد این عوامل و این که آیا جراحی لاغری برای شما گزینه ای است با پزشک خود صحبت کنید. 

با هم می توانید تصمیم بگیرید که آیا یک نوع جراحی برای شما مناسب تر است یا خیر.

مراقبت‌های بعد از عمل اسلیو معده

جراحی اسلیو معده در واقع شروع تغییرات مادام العمر در رژیم غذایی و سبک زندگی است.

در طی این عمل جراحی اندازه معده به‌طور قابل توجهی کاهش می یابد که این موضوع نیازمند سازگاری با شرایط جدید می‌باشد. گرچه به نظر می‌رسد این جراحی یک نقطه پایان باشد، اما این تنها آغاز سفر شما برای کاهش وزن است. مراقبت بعد از اسلیو معده به تنهایی مرحله‌ای بسیار مهم است.

سرعت بهبودی بعد از این عمل، در افراد مختلف متفاوت است و داشتن آگاهی و آمادگی کافی، به کاهش عوارض کمک می‌کند. در رابطه با آمادگی های لازم قبل از اسلیو معده در یک مقاله جداگانه به طور کامل توضیحات لازم داده شده است.

شرایط بیمار روز جراحی اسلیو معده

بعد از جراحی اسلیو معده در بیمارستان کمی خسته و بدون درد زیاد بیدار می‌شوید. ممکن است احساس خوشحالی داشته باشید. این احساس خوشحالی معمولاً به دلیل آسودگی خاطر از دانستن این که بالاخره این کار تمام شده و عمل‌تان ایمن و بی خطر بوده است ناشی می‌شود. البته داروی ضد دردی که به تجویز پزشک به شما تزریق شده است نیز بی‌تاثیر نیست.

درد بیماران به طور معمول در روز اول متوسط است. البته شدت درد در افراد مختلف متفاوت است. اما در صورت لزوم می‌توانید میزان درد خود را با پرستار یا جراح خود در میان بگذارید تا داروی ضد درد بیشتری بگیرید.

شما ۵ یا ۶ برش کوچک روی شکم خود خواهید داشت که بخیه زده شده و پانسمان شده است. معمولاً بیشترین درد را در محلی احساس می‌کنید که جراح قسمت زیادی از معده شما را برداشته است. این برش اغلب در ربع پایین سمت چپ شکم شما قرار دارد. همچنین می‌تواند در سمت راست باشد. بنابراین ممکن است احساس درد عمومی در شکم خود داشته باشید. ممکن است احساس تهوع ناشی از بیهوشی را تجربه کنید. البته این حالت به سرعت برطرف می‌شود.

بعد از جراحی اسلیو چه اتفاقی می افتد؟

بعد از انجام جراحی اسلیو معده، بیمار به منظور احتیاط بیشتر یک شب در بیمارستان می‌ماند و در طول این ساعات از نظر بروز عوارض کنترل می‌شود. چرا که مانند هر عمل جراحی دیگری اسلیو معده نیز خطرات بالقوه‌ای دارد. برای مثال نشتی خط منگنه که می‌تواند منجر به عفونت شود. البته نگران نباشید زیرا احتمال بروز این خطرات بسیار پایین بوده و به‌دلیل همین احتمالات کم است که تیم مراقبت پزشکی شما را تحت نظر دارد. همچنین بعد از جراحی اسلیو معده بیمار تحت رژیم غذایی خاصی قرار می‌گیرد و از این طریق در مسیر کاهش وزن سریع قدم می‌گذارد. به این صورت که بیمار در طی پنج روز تا یک هفته‌ی اول مایعات شفاف و نوشیدنی‌های پروتئینی می‌نوشد و پس از آن، به غذاهای جامد ولی نرم روی خواهد آورد.

قبل از ترک بیمارستان، دستورالعمل‌های مهمی برای جلوگیری از بروز عوارض به بیمار داده می‌شود و به او گفته می‌شود که چه زمانی می‌تواند فعالیت‌های منظم روزمره‌ی خود را از سر بگیرد.

افرادی که قصد انجام جراحی اسلیو معده را دارند بهتر است مراحل عمل اسلیو معده را بدانند و سه تا چهار هفته از محل کار خود مرخصی بگیرند. هم چنین تا چند ماه پس از انجام عمل، معاینات پزشکی به‌طور منظم انجام می‌شود. در همین مدت بیماران شاهد کاهش وزن بسیار چشمگیری خواهند بود و از این کاهش وزن احساس بسیار خوبی خواهند داشت. البته فراموش نکنید که این یک تعهد مادام العمر برای درست غذا خوردن و ورزش کردن است. رژیم غذایی و سبک زندگی شما بعد از عمل سلیو معده بسیار مهم است. زیرا در صورت رعایت نکردن دستورات پزشک ممکن است به مرور زمان مشکل اضافه وزن شما عودت کند. نمونه‌ای از رژیمی که باید بعد از عمل رعایت کنید به شرح زیر می‌باشد:

مرحله‌ی اول

پزشکان توصیه می‌کنند که تا ۱۰ روز اول بیمار تنها از مایعات استفاده کند تا بدن هیدراته شود. زیرا زمانی که بدن در حال هیدراته شدن باشد شدت علائمی هم چون حالت تهوع یا استفراغ کاهش پیدا می‌کند. رعایت این رژیم در روزهای اول بعد از عمل بسیار مشکل است. زیرا معمولاً افراد چاق به پرخوری عادت دارند و اکنون چنین رژیمی برای اکثر آن‌ها عذاب‌آور است. البته این را هم بدانید که تا چند هفته بعد از جراحی، به‌دلیل تغییر سایز معده و عدم ترشح هورمون گرلین، بیمار هیچ‌گونه احساس گرسنگی نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند: چای، قهوه و نسکافه و نوشیدنی‌هایی مثل آبمیوه‌های صنعتی که قند بالایی دارند و نوشیدنی‌های گازدار باید پرهیز شود. در این مدت برای تامین آب بدن توصیه می‌شود بیمار روزی ۸ لیوان آب مصرف کند.

مرحله‌ی دوم

زمانی که جراحی اسلیو معده انجام می‌دهید معمولاً پس از ده روز احساس گرسنگی را تجربه خواهید کرد. در این مرحله دیگر برنامه غذایی مرحله‌ی اول که مایعات شفاف بود پاسخگو نیست. به همین خاطر نیاز است میزان قابل توجهی پروتئین به بدن شما برسد تا احساس سیری کنید. برای این منظور می‌توانید از پودرهای پروتئین به میزان ۲۰ گرم در روز به همراه ۸ لیوان آب استفاده کنید. همچنین می‌توانید علاوه برآن سوپ رقیق، آبمیوه‌ی طبیعی رقیق شده، ماست کم چرب، سوپ نودل بسیار نرم و بستنی رژیمی مصرف کنید.

هنگامی که مرحله‌ی اول برنامه غذایی خود را پشت سر بگذارید معده‌ی شما به تدریج آماده‌ی پذیرش غذاهای سنگین‌تر می‌شود و می‌تواند علاوه بر مواد غذایی قبلی، غذاهایی مانند بلغور جو، پوره سیب زمینی، ماست یونانی، مرغ یا ماهی پوره شده و غذای کودک را هضم کند. البته مقدار مصرف این مواد غذایی نباید بیشتر از نصف فنجان در روز باشد.

مرحله‌ی سوم

بعد از گذراندن مراحل اول و دوم می‌توانید به آرامی برنامه غذایی راحت تری را آغاز کنید. از این مرحله به بعد قادر هستید مواد غذایی‌ای همچون برنج و نان، ماکارونی و غذاهای چرب، تخم مرغ، گوشت سفید نرم، کره و پنیر و سبزیجات پخته شده استفاده نمایید.

مرحله‌ی چهارم

در مرحله‌ی آخر می‌توانید به رژیم غذایی خود غذاهای جامد را نیز اضافه کنید. البته باید بدانید فردی که عمل جراحی اسلیو معده را انجام داده است، تنها زمانی می‌تواند غذای جامد مصرف کند که دست کم یک ماه از جراحی وی گذشته باشد. بعضی از موارد مراحل اولیه‌ی رژیم بعد از عمل، مانند نوشیدن ۸ لیوان آب و مصرف ۸۰ گرم پروتئین در طول روز، باید همچنان ادامه داشته باشد. زمانی که بیمار به این مرحله رسید می‌توان گفت که معده‌ی او تقریباً حالت طبیعی خود را باز یافته است و از همین رو بهتر است در طول روز سه وعده غذای اصلی و دو میان وعده مصرف نماید. البته بسیار مهم است که در هر وعده تنها حجم کمی از غذا را میل کند.

بعد از عمل چقدر درد خواهیم داشت؟

از شایع ترین سوالات و نگرانی های اغلب کسانی که میخواهند جراحی اسلیو معده انجام دهند، درد پس از جراحی است. از آنجائیکه این سوال زیاد پرسیده می‌شود، دکتر سید مهدی جلالی به این سوال پاسخ جامع داده اند.

رژیم غذایی پس از عمل اسلیو

ما در این مقاله تمام بایدها و نبایدهایی که باید در مورد رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو بدانید را برای شما عزیزان شرح می دهیم. رژیم غذایی در نتیجه نهایی عمل اسلیو تاثیر به سزایی دارد، به همین دلیل باید به رژیم غذایی خود بعد از عمل اهمیت بدهید. با ما همراه باشید تا یک نتیجه خوب را بعد از جراحی بدست آورید.

رژیم غذایی هفته های بعد از عمل

اگر به دنبال کسب یک نتیجه عالی هستید، باید تمام دستورالعمل های بعد از جراحی را رعایت کنید. شاید باورتان نشود اما رژیم غذایی در نتیجه نهایی تاثیر به سزایی دارد، پس برای کسب نتیجه دلخواه خود باید رژیم غذایی هفته به هفته بعد از عمل را رعایت کنید. ما در این بخش رژیم غذایی هفته های بعد از عمل را برای شما شرح داده ایم:

رژیم غذایی هفته اول جراحی

در هفته اول جراحی فقط مایعات مصرف کنید، شاید فکر کنید مصرف یک هفته مایعات بسیار سخت است! اما ما به شما قول می دهیم خودتان نیز در هفته اول بعد جراحی میلی به خوردن غذاهای نانی ندارید. یکی از عواملی که باعث می شود بیمار بعد از جراحی میلی به خوردن غذا نداشته باشد، هورمون گرلین است. هورمون گرلین معمولا بعد از عمل در بدن ترشح نمی شود و در هنگام عمل جراحی برداشته می شود، به همین دلیل بیشتر بیماران بعد از عمل جراحی میلی به غذا خوردن ندارند.

خوردن مایعات بعد از جراحی معمولا بسیاری از عوارض را کاهش می دهد، اگر فرد بعد از جراحی در همان هفته اول رژیم غذایی درستی را دنبال نکند دچار بیماری هایی مثل نشتی معده، انسداد روده، یبوست و کمبود آب می شود. بنابراین سعی کنید بعد از جراحی یک رژیم درست را دنبال کنید که بعدها دچار مشکلات بیشتری نشوید. مایعاتی که بعد از جراحی می توانید استفاده کنید، بدین شرح هستند:

 1. آب معدنی
 2. شیر تازه
 3. نوشیدنی های بدون کافئین
 4. انواع اب گوشت
 5. آب سبزیجات تازه
 6. مایعات بدون قند

بعد از جراحی از نوشیدن مایعاتی که قند و گاز دارند، پرهیز کنید. این مایعات قندی بیمار را به بیماری سندروم دامپینگ مبتلا می کند. برای اطلاع از رژیم مناسب هفته های بعدی همراه ما تا انتهای مقاله باشید.

توصیه های تغذیه پس از عمل اسیلو معده
رژیم غذایی هفته دوم جراحی اسلیو

در هفته دوم بیمار معمولا به دلیل ترشح شدن هورمون گرلین احساس گرسنگی بیشتری می کند، به همین دلیل پیشنهاد می کنیم از مایعات غلیظ تری در رژیم غذایی خود استفاده کنید. مایعاتی که در هفته دوم مصرف می کنید باید دارای پروتئین باشد تا گرسنگی شما را رفع کند. مایعاتی که در هفته دوم می توانید استفاده کنید، بدین شرح هستند:

 • لبنیات فاقد چربی های اضافه
 • بستنی های فاقد چربی و قند
 • حبوبات (جو دوسر و بلغور)
 • پودینگ های فاقد قند و شکر
 • انواع سوپ های گیاهی میکس شده
مراقبتهای تغذیه ای بعداز جراحی لاغری
رژیم غذایی هفته سوم جراحی اسلیو

در هفته سوم وضعیت بیمار نسبت به هفته اول بهتر می شود، پس بنابراین می تواند به جای مصرف مایعات از پوره در رژیم غذایی خود استفاده کند. بهتر است ابتدا از پوره های گیاهی استفاده کنید، تا معده توانایی هضم غذاهای گوشتی را نیز پیدا کند. زمانی که برای اولین بار در هفته سوم می خواهید پوره مصرف کنید، سعی کنید به آرامی غذا را بخورید. پوره هایی که مصرف می کنید باید نرم و میکس شده باشد، اگر پوره سفت یا زیادی غلیظ باشد فرد دچار مشکل می شود. مواد غذایی هایی که در هفته سوم می توانید مصرف کنید:

 1. مصرف مواد غذایی پروتئینی
 2. نیمروی میکس شده
 3. مصرف لبنیات پروتئینی
 4. مصرف لبنیات گیاهی
 5. لبنیات کم چرب مثل پنیر
 6. حبوبات نرم شده داخل شیر
 7. مصرف ماهی به صورت میکس شده
 8. کنسروهای له شده گیاهی و ماهی
 9. انواع میوه های میکس شده
 10. اسفناج میکس شده یا بخارپز

غذاهایی که در هفته سوم رژیم نباید مصرف کنید:

 • شیرینی های خانگی و صنعتی
 • غذاهای نشاسته دار مانند برنج، نان سنگک و لازانیا
 • سبزیجاتی که فیبر زیادی دارند
 • گیاهانی که باید به صورت خام مصرف شوند
رژیم غذایی هفته چهارم جراحی اسلیو

در هفته چهارم بیمار می تواند غذاهای روزانه را به راحتی مصرف کند، اما باید به این نکته توجه داشته باشید که مصرف نوشیدنی های کافئین دار هنوز نیز برای شما مانند سم است. برخی از بیمارها به نوشیدن چای عادت دارند، این افراد می توانند چای را به صورت کم رنگ مصرف کنند. در هفته پنجم رژیم غذایی نیز بیمار باید غذای خود را به صورت آرام بخورد، چرا که معده بیمار بازهم بسیار حساس است.

اگر می خواهید یک نتیجه مطلوب را بگیرید، باید رژیمی درست را تا پایان عمر خود داشته باشید. رژیم غذایی روزانه فرد باید شامل تمام پروتئین های حیوانی، گیاهی باشد. مصرف میوه و سبزیجات در طول روز به بهبود بیمار کمک بزرگی می کند. مواد غذایی که بیمار باید در هفته پنجم مصرف کند، بدین شرح می باشد:

 • مصرف ماهی و میگوی فراوان
 • مصرف شیرهایی که دارای پروتئین زیاد هستند
 • مصرف انواع غذاهای گوشتی به صورت پخته
 • مصرف انواع میوه ها
 • مصرف سبزیجات بخارپز
 • مصرف سیب زمینی پوره شده شیرین
 • مصرف غلات هایی که قند و چربی ندارند
 • مصرف نوشیدنی های گیاهی

غذاهایی که نباید در هفته چهارم مصرف کنید:

 • غذاهایی که با روغن فراوان درست می شوند
 • فست فودهای خیابانی
 • شیرینیجات صنعتی و خانگی
 • دسرهای قند دار
 • غذاهای دارای کربوهیدارت مانند ماکارونی و برنج
 • خشکبارهایی که هضم آن ها سخت می باشد.

نکات طلایی که بعد از رژیم غذایی جراحی اسلیو باید بدانید

بعد از اینکه یک نتیجه عالی را از جراحی اسلیو گرفتید، باید حتما حواستان به رژیم غذایی روزانه تان باشد. اگر در طول روز مواد غذایی بیشتری مصرف کنید، به روز اول قبل از عمل برمی گردید. غذاهایی را بعد از عمل مصرف کنید که معده برای هضم ان سختی نکشد. برخی از نکات طلایی که باید بعد از عمل به آن عمل کنید:

 • اشتهای کاذب را از خود دور کنید
 • غذای زیادی در طول روز مصرف نکنید که معده دوباره کوچک شود
 • در هنگام غذا خوردن عجله نکنید
 • آب زیاد مصرف کنید
 • از مصرف غذاهای قندی خود داری کنید
 • غذاهایی که چربی ترانس دارند را مصرف نکنید.

چگونه دکتر اسلیو معده خوب پیدا کنیم؟

بدون شک برای گرفتن نتیجه خوب از عمل اسلیو، باید در انتخاب یک جراح خوب بسیار دقت کنید. نتیجه‌ای که از عمل اسلیو گرفته می‌شود بدون شک ارتباط مستقیمی با تبحر پزشک دارد. بنابراین هنگامی که برای انجام این جراحی مصمم شدید حتما به دنبال پزشک خوب بگردید. حالا چطور می توان یک پزشک متبحر را انتخاب کرد؟ در اینجا چند راهکار خوب برای شناخت بهتر دکتر متخصص اسلیو معده به شما پیشنهاد می کنیم:

 • هنگامی که وارد مطب یک پزشک می شوید سعی کنید از نتایجی که دیگر مراجعین گرفته اند جویا شوید.
 • حتما از نمونه کارهای قبلی پزشک اطلاعات کسب کنید برای این کار می توانید از صفحات اجتماعی پزشک استفاده کنید.
 • به آپارات سر بزنید و نمونه جراحی هایی انجام شده و نتایجی که مراجعین از آنها گرفته اند را ببینید.
 • در صفحه اینستاگرام پزشک می توانید نمونه کارهای مختلف را ببینید.
 • به علاوه تماشای فیلم های مختلف در آپارات علاوه بر آگاهی بیشتر می تواند برای تصمیم گیری نهایی به شما کمک بیشتری کند.
 • پزشکی را انتخاب کنید که از نظر موقعیت مکانی به شما نزدیک باشد که بتوانید به سادگی و در مواقع لزوم به صورت حضوری به وی مراجعه کنید.

سوالات رایج جراحی اسلیو معده

نتیجه گیری

با توجه به مطالعه کامل مزالب فوق می توانید به راحتی تصمیم گیری کنید کدام یک از جراحی های چاقی با توجه به مزایا منحصر به فردی که دارند برای شما مناسب هستند. البته چنانچه سوال یا ابهامی در این مورد در ذهن‌تان ایجاد شده است را می‌توانید در انتهای این مقاله مطرح کنید تا در اولین فرصت دکتر جلالی نسبت به پاسخگویی آن اقدام کند.

دکتر مهدی جلالی

دکتر مهدی جلالی

متخصص جراحی عمومی / فلوشیپ لاپاروسکوپی پیشرفته
– عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
– عضو انجمن جراحان چاقی جهان
– فعالیت بیش از 20 سال در زمینه انواع جراحی چاقی

2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *