لوگو دکتر سید مهدی جلالی
نحوه خوابیدن بعد از بای پس معده باید چگونه باشد؟

خوابیدن بعد از بای پس معده

نحوه خوابیدن بعد از عمل بای پس برای تسریع در بهبودی افرادی که جراحی انجام داده اند، حائز اهمیت است. طرز خوابیدن بعد از جراحی بای پس بسیار مهم است؛ زیرا با مراقبت های اصولی میزان درد و ناراحتی کاهش پیدا می کند. از آن جایی که جراحی های لاغری در ناحیه شکمی و معده انجام می شوند، تغییرات بدنی ممکن است باعث ناراحتی ناگهانی شود. برخی افراد ممکن است حتی بعد از عمل هم نتوانتد به شکل سابق بخوابند. هر گونه فشار مضاعفی که بر اثر نادرست خوابیدن بر شکم وارد شود، خطرات جراحت را بالا می برد.

اهمیت نوع خوابیدن بعد از بای پس معده

اهمیت نوع خوابیدن بعد از بای پس معده

نحوه خوابیدن بعد از عمل بای پس معده از اهمیت ویژه ای برخوردار است. احتمال دارد برخی افراد بعد از جراحی بای پس معده، درد زیادی احساس نکنند. به همین خاطر مراقبت های بعد از عمل را جدی نمی گیرند. غافل از این که هر فعالیت کوچکی هم در خواب منجر به آسیب ناحیه عمل شده می شود.

برای آن که بهبودی در روند زخم ها و سلامتی عمومی بدن بعد از بای پس سریع تر انجام شود، نحوه خوابیدن درست بسیار کمک کننده خواهد بود؛ اگر نحوه خواب بعد از بای پس معده به صورت اصولی نباشد، باعث کم خوابی یا بی خوابی می شود بروز چنین مشکلی در واقع احساس اضطراب و از همه مهم تر اختلال در روند بهبودی را به همراه دارد.

دقت داشته باشید که بعد از عمل بای پس بهتر است چند هفته به خودت استراحت بدهید و از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید. البته دقت کنید که چند هفته اول راحت خوابیدن مانند قبل، دشوار خواهد بود. پس با خوابیدن درست از ایجاد آسیب جدی و حاد جلوگیری کنید.

نحوه خوابیدن بعد از بای پس معده

پزشکان به بیمارانی که عمل بای پس انجام داده اند توصیه می کنند که از سه ساعت بعد، شروع به راه رفتن کنند. برخلاف عقایدی که عموم دارند، پیاده روی زیاد و استراحت به اندازه در بهبود و جلوگیری از عوارض بعد از جراحی ضروری است.

توصیه می شود تا سه الی چهار ساعت بعد از جراحی بای پس، طاق باز بخوابید و بعد از آن می توانید هر مدلی بخوابید اما باید بدانید که از حرکات ناگهانی در هنگام استراحت و خوابیدن ممنوع است.

📌 نکته: خوابیدن برروی شکم بعد از این عمل جراحی به شدت ممنوع است.

در مورد تمامی موارد ذکر شده در جلسه مشاوره با دکتر مهدی جلالی بهترین جراح لاغری به طور مفصل با شما صحبت می شود.

توصیه های مهم در مورد خوابیدن بعد از بای پس معده

دقت داشته باشید که داشتن آرامش در خواب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، در ادامه در مورد مهم ترین توصیه های مراقبتی در هنگام خواب اشاره خواهیم کرد که عبارتند از:

✳️ تنظیم کردن موقعیت خوابیدن

بر اساس محل و مقدار برشی که برای بای پس انجام می شود، نحوه خوابیدن خود را مشخص کنید. اگر راحت هستید سعی کنید به پهلو بخوابید؛ همچنین از پزشک خود برای صحیح خوابیدن می‌ توانید کمک بگیرید.

✳️ استفاده از بالش طبی و مناسب

بالش های طبی کمک می کنند تا سر و گردن در موقعیت مناسبی قرار بگیرند. اگر بالش طبی ندارید می توانید از بالش هایی که ارتفاع آن ها مناسب است، استفاده کنید.

✳️ داشتن فعالیت های سبک روزمره

فعالیت های راحت و سبک روزمره مانند پیاده روی، انجام کار های شخصی و… برای داشتن خواب راحت می تواند بسیار کمک کننده باشد.

✳️ انجام تکنیک های آرامش قبل و بعد از خواب

انجام یوگا، مدیتیشن، تنفس عمیق و آرام در راحت به خواب رفتن بسیار موثر است. اگر قبل از خواب مدام درگیری های فکری دارید، تکنیک های آرامش را فراموش نکنید.

✳️ فراهم کردن موقعیت مناسب برای خواب

خواب خود را از لحاظ زمانی تنظیم کنید. قبل از خواب از خوردن غذا های چرب و نوشیدن کافئین و الکل جلوگیری کنید همچنین در کنار خوابیدن بعد از عمل بای پس معده به طور صحیح، باید بر روی زمان، مکان و تعداد دفعات آن نیز تجدید نظر کنید.

✳️ داشتن سبک زندگی سالم

خوراکی های مفید و سالم، داشتن روحیه قوی، عدم فعالیت های سنگین، کاهش وزن، دوری از دخانیات و سیگار و… برای سبک زندگی سالم لازم است.

سوالات متداول

آیا دوره نقاهت بعد از جراحی بای پس دردناک است؟

اگر تمام نکات بعد از عمل بای پس رعایت شود، دوره نقاهت درد زیاد و قابل توجهی ندارد.

آیا ممکن است هنگام خوابیدن بخیه ها پاره شوند؟

اگر خوابیدن بعد از عمل به درستی رعایت نشود، به بخیه ها فشار وارد می شود همچنین در صورتی که این فشار ناگهانی باشد احتمال باز شدن بخیه ها وجود دارد.

آیا ممکن است بعد از خوابیدن، بخیه ها خونریزی کنند؟

فشار زیاد به هنگام خوابیدن و استراحت، ممکن است درد زیادی به وجود آورد. به ندرت احتمال خونریزی از آن وجود دارد.

نتیجه گیری

همانطور که در این نوشتار خواندید خوابیدن بعد از عمل بای پس بسیار مهم است. فرقی ندارد که به پهلو خوابیدن یا طاقباز خوابیدن عادت داشته باشید، فقط در هنگام استراحت از حرکت ناگهانی بپرهیزید. دقت داشته باشید که با رعایت تمامی اصول مراقبتی می توانید نتیجه مطلوبی را از عمل دریافت نمایید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *