لوگو دکتر سید مهدی جلالی
عوارض اسلیو معده

آشنایی با عوارض شایع اسلیو معده

جراحی اسلیو معده یک روش مطمئن و موثر برای کاهش وزن است. در حالی که اسلیو معده جدیدترین جراحی “تأیید شده” برای کاهش وزن است، اما به سرعت مورد توجه پزشکان و بیماران قرار گرفته است. این جراحی ممکن است به زودی از نظر محبوبیت از بای پس معده پیشی بگیرد.

اسلیو معده باعث کاهش چشمگیر اندازه معده می‌شود که به طبع آن شما در هر وعده کاهش قابل توجهی در حجم غذایی که می‌خورید را تجربه می‌کنید. البته تعداد وعده‌های روزانه‌ی شما افزایش پیدا می‌کند ولی این تغییر سبک خوردن همان چیزی است که منجر به کاهش وزن می‌شود.

اسلیو معده می‌تواند نتایج مثبتی برای افراد چاقی که برای دستیابی به کاهش وزن و حفظ آن تلاش‌های مکرر داشته‌اند، ایجاد کند. اگر اسلیو معده توسط یک جراح لاغری ماهر و با تجربه انجام شود، حداقل عوارض را برای بیمار خواهد داشت. لازم به ذکر است که نرخ جهانی عوارض اسلیو معده حدود هشت درصد برآورد شده است.

آیا عمل جراحی معده خطرناک است؟

در این جراحی حدود ۸۰ درصد از معده برداشته می‌شود و معده جدیدی به شکل و اندازه یک موز برای فرد به جا می‌ماند. همین کاهش حجم معده، میزان غذای مصرفی فرد را بسیار کمتر و محدودتر می‌کند. از مهم‌ترین عوارض اسلیو معده می‌توان به نبود توانایی زیاد خوردن و سریع خوردن اشاره کرد.

از دیگر عوارض اسلیو معده به‌وجود آمدن برخی تغییرات هورمونی است که البته این تغییرات نیز به کاهش وزن کمک می‌نمایند.

ممکن است در چند ماه اول پس از جراحی اسلیو با کم پشت شدن یا ریزش مو مواجه شوید که البته امری طبیعی است. جای نگرانی نیست چون این مشکل موقتی بوده و دلیل آن کمبود پروتئین می‌باشد. بعد از چند ماه رشد مجدد مو قابل مشاهده است.

امکان دارد پس از جراحی در اثر واکنش بدن به کاهش سریع وزن در سه تا شش ماه اول تغییراتی مانند درد بدن، احساس خستگی، احساس سرما، خشکی پوست و تغییرات خلق و خوی را تجربه کنید.

اما فراموش نکنید که این عوارض در مقابل مزایایی که انجام این عمل با خود به همراه دارد اهمیت کمتری داشته و کاملاً قابل تحمل است. چراکه عمل اسلیو معده علاوه بر کاهش وزن و زیبایی اندام به بهبود بیماری‌های مربوط به اضافه وزن مانند بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، درد مفاصل، آپنه خواب، افسردگی، سکته و ناباروری کمک می‌کند. این عمل به‌خصوص برای افرادی که مبتلا به دیابت نوع دو هستند عملی بسیار مفید محسوب می‌شود.

اسلیو معده همچنین می‌تواند توانایی شما را در انجام فعالیت‌های روزمره بهبود بخشد و به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند.

عوارض شایع در ۲ هفته اول

دو هفته اول پس از جراحی ممکن است دشوار باشد. شما در حال تطبیق با رژیم غذایی جدید خود هستید. شما در حال نقاهت پس از عمل جراحی هستید. شما بد خلق هستید و درد دارید، اما از اینکه عمل جراحی را پشت سر گذاشته اید خوشحال هستید. بخش سخت هنوز تمام نشده است. جدی ترین عوارض ممکن است در این دوران رخ دهد.

نمودار میزان عوارض جدی بعد از اسلیو را نشان می دهد. نموداری که میزان عوارض جدی بعد از اسلیو را نشان می دهد.
نشت خط منگنه
در هفته اول پس از جراحی، ترسناک ترین و جدی ترین عارضه نشت خط اصلی است. به همین دلیل است که جراحان در طول یک روش اسلیو معده، خط اصلی را آزمایش می‌کنند، مضاعف بررسی می‌کنند و اغلب آن ها را بازبینی می‌کنند. آن ها در تلاش اند تا خطر نشت خط اصلی را به حداقل برسانند.

چگونه با آن ها رفتار می شود؟

این معمولاً به میزان دوری شما از عمل جراحی بستگی دارد.

۳ روز و کمتر
لاپاراسکوپی اکتشافی (جراح با یک اسکوپ به عقب برمی گردد تا ببیند چه اتفاقی دارد می افتد).
اگر نشتی را پیدا کرد، با جراحی ترمیم می شود.
یک لوله تغذیه مستقیماً در روده کوچک (ژژونوم) قرار می گیرد.
۸ روز یا بعد
از آن جایی که روند التهاب شروع شده است، اگر بیمار پایدار باشد، معمولاً جراحی انجام نمی شود.
با یک بیمار پایدار، زهکشی، استنت و ایجاد یک مسیر تغذیه اغلب راه درمان است.
اگر بیمار پایدار نباشد، اغلب جراحی برای تخلیه و شستن ناحیه انجام می شود. نشتی در صورت امکان ترمیم می شود یا در غیر این صورت از نظر پزشکی مدیریت می شود.
ترومبوز (لخته شدن خون)
لخته شدن خون پس از هر عمل جراحی در صورت عدم درمان سریع می تواند تهدید کننده زندگی باشد. بیمارستان ها و پزشک شما از این خطر بسیار آگاه هستند و اقداماتی را برای کمک به جلوگیری از لخته شدن خون انجام می دهند.

ترومبوز زمانی ایجاد می شود که خون پس از آسیب (جراحی) در یک رگ خونی سالم لخته می شود.

هنگامی که جریان خون به دلیل عدم تحرک (معمول بعد از جراحی) مختل می شود، احتمال تشکیل لخته وجود دارد.

عوارض مربوط به جراحی نا صحیح

اگر اسلیو توسط پزشک زبردست انجام نشود یا اینکه در جراحی از مواد نامرغوب استفاده گردد، ممکن است مشکلاتی را در پی داشته باشد. از مهم‌ترین این مشکلات “نشت در خط منگنه” و “خونریزی در خط منگنه” می‌باشند.

در اسلیو ، معده جدید با استفاده از وسیله خاصی که دو ردیف منگنه فلزی از خود به جا می‌گذارد، دوخته می‌شود. چنانچه این عمل به درستی انجام نگیرد و یا برای کاهش هزینه از منگنه‌های نامرغوب استفاده شود ممکن است به نشت در خط منگنه منجر شود که خطر التهاب صفاق، عفونت و آبسه را در پی دارد.

همچنین ممکن است خط منگنه خونریزی کند که البته احتمال آن کمتر از ۱ درصد است. اگر چنین مشکلی رخ دهد معمولاً بدون نیاز به جراحی مجدد می‌توان خونریزی را مدیریت کرد. اما برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است که جراحی شما توسط پزشک حاذق و در مراکز معتبر صورت گیرد.

علائم مربوط به بروز عوارض اسلیو معده

به طور معمول این علائم در بازوها یا پاها ظاهر می شوند.

  • سرخی
  • تورم
  • درد
  • از دست دادن حس
  • رنگ کم رنگ در اندام تحت تاثیر قرار می گیرد.
  • فلج

چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید:

اگر مشکوک به لخته شدن خون هستید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
لخته شدن خون می تواند منجر به سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ شود.
پزشک به شما توصیه می کند که مدت کوتاهی پس از جراحی فعال بمانید تا خطر لخته شدن خون را کاهش دهید.
خطر لخته شدن خون در افراد سیگاری افزایش می یابد.

سوالات رایج در مورد خطرات اسلیو معده

در این بخش به مهم ترین و پر تکرارترین سوالاتی که در مورد این نوع جراحی محبوب برای لاغری پرداخته می شود.

لخته شدن خون چقدر شایع است؟

خطر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی (لخته خون) بسیار کم است (زیر ۱٪). با این حال، اگر لخته خون ایجاد شود، عوارض می تواند بسیار جدی باشد.

چطور می توان از لخته شدن خون جلوگیری کرد؟

این بستگی به اندازه و محل لخته خون دارد.
ممکن است برای از بین بردن لخته، جراحی انجام شود.
دارو ممکن است مستقیماً در لخته تزریق شود تا آن را حل کند.

نتیجه گیری

در این مقاله به شایع ترین عوارض در مودر این نوع عمل زیبایی و نوعی عمل درمانی محبوب در میان افراد پرداخته شده است تا با مطالعه آن تصمیمات واقع بینانه ای در مرود انجام آن بگیرید البته که بروز عوارض در همه افراد صدق نمی کند و افراد به ندرت درگیر چنین مواردی می شوند. پس با انتخاب بهترین جراح اسلیو معده در شهر محل سکونت خود تا حد بسیاری زیادی از بروز این نوع عوارض پیشگیری کنید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *