لوگو دکتر سید مهدی جلالی
لاپاراسکوپی فتق کشاله ران

لاپاراسکوپی فتق کشاله ران

هر کسی، صرف نظر از سن، ممکن است یک برآمدگی کوچک یا بزرگ را زیر پوست خود احساس کند. اگر با حرکات خاصی مانند سرفه یا عطسه در ناحیه برآمدگی احساس درد کنید، ممکن است فتق داشته باشید. اگرچه زندگی افراد را تهدید نمی کند، اما در صورت عدم درمان یا تغییر رنگ می تواند مشکلات جدی برای بیمار ایجاد کند. رایج ترین نوع فتق، فتق کشاله ران است. لاپاراسکوپی فتق کشاله ران به عنوان جراحی سریع و کم تهاجمی شناخته می شود. این روش بهبودی سریعتر و درد کمتری نسبت به جراحی سنتی دارد. در این مقاله، به لاپاراسکوپی و مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی فتق را شرح می دهیم. با توجه به اینکه لاپاراسکوپی یک گزینه بسیار عالی برای بیماران ترمیم کننده فتق است، بیماران مبتلا به فتق شکمی بزرگ، فتق کشاله ران، فتق های مکرر، فتق های دوطرفه و غیره ممکن است کاندیدای لاپاراسکوپی باشند.

مراحل عمل فتق کشاله ران با لاپاراسکوپی

● از آنجایی که اکثرا عمل لاپاراسکوپی فتق کشاله ران به صورت سرپایی انجام می شود، اکثر افراد در همان روز از بیمارستان مرخص می شوند.
● آمادگی قبل از عمل بستگی به سن و شرایط پزشکی شما دارد، مانند: آزمایش خون، ارزیابی پزشکی، نوار قلب.
● پس از اینکه جراح در مورد خطرات و مزایای جراحی صحبت کرد، باید به صورت کتبی با جراحی موافقت کنید.
● حمام با صابون آنتی بیوتیک شب قبل از عمل یا صبح توصیه می شود.
● داروهایی مانند آسپرین، رقیق‌کننده‌های خون، داروهای ضدالتهاب (داروهای آرتریت) و ویتامین E ممکن است به‌ مدت چند روز تا یک هفته قبل از لاپاراسکوپی فتق کشاله ران به‌طور موقت قطع شوند. جراح شما در این مورد با شما صحبت خواهد کرد و به شما خواهد گفت که چگونه داروهای خود را قبل و بعد از جراحی مصرف کنید.
● دو هفته قبل از عمل از مکمل های غذایی استفاده نکنید.
● بعد از نیمه شب قبل از عمل، از خوردن و آشامیدن چیزی غیر از داروهای تجویز شده توسط جراح خودداری کنید. صبح روز جراحی می توانید فقط یک جرعه آب بنوشید. می توانید با متخصص صحبت کنید و مشاوره تغذیه بگیرید.

● سیگار را ترک کنید و تا حد امکان، مصرف آن را کم کنید. سیگار کشیدن می تواند خطر عود فتق و عود پس از لاپاراسکوپی فتق کشاله ران را افزایش دهد. در برخی موارد، جراح ممکن است از شما بخواهد که قبل از جراحی سیگار را ترک کنید.

لاپاراسکوپی فتق ران

عمل لاپاراسکوپی فتق کشاله ران چگونه است؟

لاپاراسکوپی فتق کشاله ران تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، جراح لاپاراسکوپی این عمل را از طریق چندین برش در شکم شما انجام می دهد. علاوه بر این، شکم بیما را پر از گاز بی ضرر( دی اکسید کربن) می کنند. این به پزشک اجازه می دهد تا ساختارهای داخلی بدن شما را ببیند. از این روش برای نواع عمل ها استفاده می شود چرا که مزایای بسیار خوبی دارد. مثل لاپاراسکوپی آپاندیس، و یا حتی لاپاراسکوپی طحال و غیره. میزان بریدگی و بخیه در این نوع عمل ها بسیار کم است. با این روش، صفاق (پوشش داخلی شکم) تا قسمت ضعیف تری از دیواره شکم نمایان می شود. در واقع، مش را داخل آن قرار می دهند تا عیب دیواره شکم را بپوشاند و بافت را تقویت کند. سپس، یک لوله کوچک مجهز به دوربین کوچک (لاپاراسکوپ) از طریق یکی از شکاف ها به داخل شکم وارد می شود.
جراح با هدایت دوربین، ابزار کوچکی را از طریق برش ها با استفاده از مش مصنوعی فتق را ترمیم می کند. پس از جراحی، یک برش کوچک در شکم با یک یا دو بخیه یا نوار جراحی بسته می شود. بعد از چند ماه، جای زخم به سختی قابل مشاهده است.افرادی که از لاپاراسکوپی برای ترمیم فتق مغبنی استفاده می کنند، ناراحتی کمتری دارند، جای زخم کمتری دارند و سریعتر به فعالیت های عادی باز می گردند. لاپاراسکوپی فتق کشاله ران از تشکیل بافت اسکار پس از جراحی جلوگیری می کند، بنابراین این روش برای افرادی که فتق آن ها پس از جراحی معمولی عود کرده است مناسب است.

شاید برایتان جذاب باشد: در مورد بیماری فتق بیشتر بدانید.

علائم و درد بعد از لاپاراسکوپی فتق کشاله ران

درد مزمن بعد از لاپاراسکوپی فتق کشاله ران یکی از مهمترین عوارض بعد از عمل است. درد مزمن ناشی از جراحی فتق، به درد و ناراحتی گفته می‌شود که حداقل ۳ ماه پس از جراحی باقی بماند. و این درد می تواند در طول دوره نقاهت برای همه انواع جراحی فتق رخ دهد. با این حال، با جراحی فتق مش، احتمال مزمن شدن این درد بسیار بیشتر از سایر انواع جراحی فتق است.

درد مزمن پس از لاپاراسکوپی فتق با علائم زیر همراه است:

احساس سوزش در اطراف محل جراحی، التهاب و تورم، درد هنگام راه رفتن، نشستن یا خوابیدن
انزال دردناک، مقاربت دردناک، درد بیضه

بعد از لاپاراسکوپی فتق کشاله ران چه مراقبت هایی لازم است؟

● رژیم غذایی بعد از لاپاراسکوپی فتق کشاله ران باید رعایت شود.
● پس از خروج از بیمارستان، در صورت داشتن درد، مسکن برای شما تجویز می شود.
● ۴۸ ساعت پس از جراحی می توانید بانداژ را بردارید و حمام کنید. لطفا بعد از حمام لباس مناسب بپوشید. نیازی به تعویض پانسمان نیست. هیچ محدودیتی برای فعالیت های روزانه در هفته اول پس از جراحی وجود ندارد.
● استفاده از لباس زیر گشاد مردانه در کاهش تورم بیضه بعد از جراحی بسیار موثر است. لطفا حتما استفاده کنید.
● بازگشت به کار پس از ۱-۲ هفته امکان پذیر است.
● حدود ۱ هفته تا ۱۰ روز پس از لاپاراسکوپی فتق کشاله ران باید به پزشک مراجعه کنید.
● اگر تورم شدید بیضه، درد شدید کشاله ران که به مسکن ‌ها پاسخ نمی‌دهد یا هر علامت غیرعادی دیگری دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

هزینه عمل فتق کشاله ران با لاپاراسکوپی چقدر است؟

هزینه لاپاراسکوپی فتق کشاله ران مانند هر جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می توان به تخصص و تجربه پزشک، کلینیک مراجعه کننده، تجهیزات و تکنیک های مورد استفاده، معاینات و آزمایشات انجام شده و مدت زمان بستری در بیمارستان اشاره کرد. هر کدام از این موارد هزینه هایی دارد که در نهایت قیمت نهایی جراحی را تعیین می کند. می توانید هزینه نهایی را در کلینیک دکتر مهدی جلالی بررسی کنید.

جمع بندی

همانطور که مطلع هستید، در موارد فوق به لاپاراسکوپی فتق کشاله ران و مراقبت های بعد از آن پرداختیم. تا دغدغه های شما عزیزان را در مورد لاپاراسکوپی برطرف کنیم. علاوه بر این، لاپاراسکوپی فتق مزایای بیشتر نسبت به عمل باز دارد زیرا شکاف خیلی کوچکی، روی شکم یا ران ایجاد می شود و بیمار سریعتر بهبود پیدا می کند.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *