لوگو دکتر سید مهدی جلالی
لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاروسکوپی یک روش کم تهاجمی است که طی آن پزشک با استفاده از یک وسیله که به آن دوربین متصل است درون حفره های شکمی و لگنی را می تواند مشاهده کند. این عمل با یک یا دو برش کوچک بر روی شکم انجام می شود و مزایای بسیار زیادی نسبت به جراحی های باز شکمی دارد. در عمل جراحی لاپاروسکوپی جراح از شکاف‌های ۰.۵ تا ۱سانتی‌متری استفاده می کند. به این شکاف ها “پورت” گفته می‌شود. از هر پورت یک ابزار لوله‌ای شکل به نام تروکلر وارد بدن می‌شود. که از طریق آن یک ابزار تخصصی و یک دوربین به نام لاپاروسکوپ در این عمل وارد شکاف ایجاد شده می‌شود. در ابتدای عمل، شکم با گاز دی اکسید کربن تخلیه می‌شود تا فضای کار و فضای مناسب جهت مشاهده برای جراح تأمین شود. لاپاروسکوپ، تصاویر را از حفره شکم به یک مانیتور با رزولوشن بالا در اتاق عمل ارسال می‌کند. در هنگام عمل، جراح تصاویر دقیق گرفته شده از شکم را روی مانیتور می‌بیند و با کمک این سیستم عمل را انجام می دهد. با ما همراه باشید تا جزئیات بیشتری را در خصوص جراحی لاپاراسکوپی باهم بررسی کنیم.

چگونگی عمل لاپاراسکوپی
لاپاراسکوپی چیست؟یک عمل کم تهاجمی که تنها با چند برش کوچک بر روی شکم انجام می‌شود. پزشک با استفاده از دوربین می تواند داخل شکم را ببیند و جراحی را با دقت بسیار بالا انجام دهد.
مزایای لاپاراسکوپیاین روش نسبت به جراحی باز مزایای بسیاری دارد. از جمله:
درد کمتر
برش و بخیه کمتر(شاید در مواردی اصلا نیازی به بخیه زدن نباشد)
دوره نقاهت کوتاه تر
خونریزی کمتر
کاربرد لاپاراسکوپیبا توجه به مزایای بسیار بالای این روش، بسیاری از جراحی های شکمی از این طریق قابل انجام است. مثل جراحی های لاغری، معده، رحم و …
مدت زمان بسترییک روز یا کمتر

تاریخچه لاپاراسکوپی

جالب است بدانید اولین لاپاراسکوپی روی حیوانات و روی سگ در سال ۱۹۰۲  انجام شده است. اما در مورد انسان اولین لاپاراسکوپی تشخیصی در سال ۱۹۵۰ انجام شد.

در مورد لاپاراسکوپی های درمانی طبق اسناد ارائه شده اولین لاپاراسکوپی درمانی آپاندکتومی بود که در سال ۱۹۸۱ در آلمان توسط جراحی به نام دکتر سن انجام شد و متاسفانه باعث طرد شدن او  از جامعه جراحی شد.

 در سال ۱۹۸۵ آقای دکتر مداریک در آلمان جراحی بودند که اولین لاپاراسکوپی کیسه صفرا را انجام دادند یعنی لاپاراسکوپیک کله سیستکتومی که بازهم ترد شدن از جامعه جراحان آلمان را برای ایشان نیز به ارمغان آورد. اما او دست از تلاش برنداشت و سرانجام به خاطر لاپاراسکوپی در سال ۱۹۹۲ بهترین جایزه سال جراحی آلمان به ایشان تعلق گرفت و بدین ترتیب لاپاراسکوپی سیر تکاملی خود را طی کرد و امروز بسیاری از اعمال جراحی با دو هدف تشخیصی و درمانی به وسیله لاپاراسکوپی انجام می شود.

تاریخچه لاپاراسکوپی

انواع عمل لاپاراسکوپی

چه نوع عمل‌هایی با استفاده از روش لاپاروسکوپی انجام می شود؟

از تکنیک های لاپاراسکوپی در بسیاری از جراحی ها استفاده می شود از جمله برداشتن و حذف اندام هایی مانند کیسه صفرا یا آپاندیس. در سیستم گوارش حذف یا ترمیم قسمت های معینی از روده بزرگ یا معده در سیستم ادراری حذف یا ترمیم مثانه، میزنای یا حالب و کلیه ها متخصصین از این روش برای حذف یا ترمیم اندام های تولید مثل زنان، مانند رحم و لوله های فالوپی، بستن لوله های رحمی و اندومتریوز استفاده می کنند. مواردی چون اهدای کلیه از یک فرد به دیگری، اصلاح فتق، مشاهده کبد و پانکراس به منظور بررسی وجود تومورهای سرطانی و بسیاری از جراحی های دیگر…. از لاپاراسکوپی استفاده می شود. جراحان عمومی برای جراحی چاقی همچون اسلیو معده یا بای پس معده و سایر جراحی های کوچک کردن شکم و کاهش اضافه وزن از روش لاپاراسکوپی استفاده می کنند. استقبال بی نظیری از این روش در بین پزشکان وجود دارد چراکه مزایای بسیاری نسبت به جراحی باز دارد. میزان خونریزی کمتر، دوره نقاهت کمتر و بسیاری مزایای دیگر که در ادامه مقاله با آن آشنا خواهید شد.

از اسلیو معده بیشتر بخوانید

بیهوشی در جراحی لاپاراسکوپی

از بیهوشی به منظور از بین بردن درد حین جراحی لاپاراسکوپی استفاده می‌شود. دو نوع بیهوشی در جراحی لاپاراسکوپی استفاده می‌شود. نوع اول بی‌حسی نخاعی است که نوعی بی حسی موضعی است که از راه تزریق ماده بی‌حسی به فضای زیر سخت‌شامه انجام می‌شود. نوع دوم بیهوشی که در جراحی لاپاراسکوپی به کار می‌رود استفاده از بیهوشی عمومی است که در طی عمل بیمار به طور کامل بیهوش است.

بیهوشی در اتاق عمل لاپاراسکوپی

بیهوشی عمومی در جراحی های چاقی

منظور از بیهوشی عمومی کاهش سطح هوشیاری بیمار است تا حدی که حواس (به خصوص حس درد) فعالیتی نداشته باشد. در این نوع بیهوشی با تزریق دارو فرد به خواب عمیقی فرو می‌رود و هیچ‌گونه درد، حرکت و فشاری را حس نمی‌کند. به این منظور از فرد خواسته می‌شود که از طریق یک ماسک اکسیژن نفس بکشد و سپس دارو‌ها از طریق روش‌های تزریق داخل رگ، داده می‌شود که منجر به آرامش شده و سبب می‌شود فرد فورا به خواب فرو رود. بعد از اینکه بیمار کاملا بیهوش شد یک لوله تنفس به منظور کمک کردن به تنفس بهتر در نای فرد قرار داده می‌شود. این کار در اتاق عمل جراحی و تحت نظر پزشک بیهوشی وکارشناس هوشبری انجام خواهد شد. تیم مراقبت بیهوشی در صورت نیاز دارو‌های دیگری را نیز به بیمار تزریق می‌کنند.

نیاز به مشاوره در خصوص جراحی لاپاراسکوپی دارید؟

اگر در خصوص لاپاراسکوپی به مشاوره نیاز دارید، می‌توانید فرم زیر را پُر کنید. همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
فرم با موفقیت ثبت شد!
اوه! مثل اینکه مشکلی پیش آمد! لطفا دوباره تلاش کنید

مزایای جراحی به روش لاپاراسکوپی چیست؟

جراحی لاپاراسکوپی مزایای زیادی در پی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد کم‌تر برای بیمار پس از عمل لاپارسکوپی نسبت به عمل جراحی باز
 • میزان خون‌ریزی بسیار کم‌تر
 • میزان استراحت کوتاه تر برای بیمار
 • احتمال حداقلی عفونت و زخم در محل عمل
 •  در این روش به وسیله لنزهای به کار رفته در دوربین های دستگاه، دید و بزرگنمایی تصویر تا ۲۰ برابر چشم غیر مسلح ممکن می شود و این مورد عمل را بسیار آسانتر و دقیق‌ترمی کند.
 • همچنین در روش لاپاراسکوپی فرد خیلی سریع تر به زندگی روزمره و محل کار خود باز می گردد.

نکات مهم قبل از عمل لاپاراسکوپی باید رعایت کنید.

تشخیص لاپاراسکوپی معمولاً در عرض ۴-۵ ساعت انجام می شود و برای اکثر بیماران، مدت اقامت بیش از ۲۴ ساعت نیست. با این حال، در مواردی که بیمار سابقه پزشکی بحرانی دارد و جراحی پیچیده است، مدت اقامت تا چند روز ادامه می یابد. در هر صورت، چند کار وجود دارد که بیماران می توانند برای آماده سازی بهتر و هوشمندتر انجام دهند.
طبیعی است که بیماران در مورد جراحی مراقب باشند و از آن بترسند. با این حال، بیماران باید به خاطر داشته باشند که بحث در مورد نگرانی های خود راهی عالی برای غلبه بر هر گونه اضطراب است. فرض کنید یک بیمار از دردی که حمله ممکن است ایجاد کند می ترسد. بیمار باید در مورد همین موضوع با جراح صحبت کند. جراح روش و مراحل کنترل درد را توضیح می دهد. علاوه بر این، پزشکان همچنین تکنیک های آرامش را پیشنهاد می کنند که برای بیماران بسیار مفید است.


همه شبهات خود را برطرف کنید:
طبیعی است که بیماران در مورد جراحی مراقب باشند و از آن بترسند. با این حال، بیماران باید به خاطر داشته باشند که بحث در مورد نگرانی های خود راهی عالی برای غلبه بر هر گونه اضطراب است. فرض کنید یک بیمار از دردی که حمله ممکن است ایجاد کند می ترسد. بیمار باید در مورد همین موضوع با جراح صحبت کند. جراح روش و مراحل کنترل درد را توضیح می دهد. علاوه بر این، پزشکان همچنین تکنیک های آرامش را پیشنهاد می کنند که برای بیماران بسیار مفید است.
لوازم ضروری را نیز بسته بندی کنید: بسته به مدت زمان اقامت، بیماران باید لیستی از اقلام ضروری مورد نیاز خود تهیه کنند. این موارد ممکن است شامل مسواک/خمیر دندان، شارژر موبایل، مسواک، لوسیون های پوست و غیره باشد. در صورت ماندن در شب، بیماران باید لباس های گشاد با خود حمل کنند که فشار و استرس در ناحیه کمر و شکم ایجاد نمی کند.
آماده سازی روده:
آماده سازی روده پیش نیاز ضروری هر عمل جراحی است. پزشکان معمولاً رژیم های مایع را برای تخلیه روده پیشنهاد می کنند. با این حال، در صورت وجود دستورالعمل های خاص، بیماران باید توجه داشته باشند و آن ها را با قاطعیت دنبال کنند. برای مطالعه در خصوص رژیم غذایی بعد از اسلیو معده این مطلب را مطالعه کنید.

جراحی چاقی به روش لاپاراسکوپی کم خطر است؟

یکی از نکاتی که بسیار اهمیت دارد، کاربرد لاپاراسکوپی در جراحی های چاقی است. افرادی که اضافه وزن بالایی دارند برای جراحی چاقی و رسیدن به وزن و تناسب ایده آل از جراحی لاپاراسکوپی استفاده می‌کنند. این افراد باید قبل از تصمیم گیری در خصوص خطرات احتمالی که ممکن است برایشان به وجود بیاید اطلاعات بیشتری کسب کنند.

در این خصوص دکتر جلالی جراح عمومی و فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته، که به طور ویژه به انجام جراحی های چاقی و عمل اسلیو معده و غیره می پردازند، در این خصوص توضیحاتی ارائه کرده اند:

عمل جراحی چاقی به روش لاپاراسکوپی یک عمل جراحی بسیار کم خطر هست، اما بی خطر نیست. خطرات اندکی وجود دارد. چیزی حدود ۳ تا حداکثر ۵ درصد افراد عوارضی را تجربه می کنند. این عوارض می تواند خونریزی و نیاز به تزریق خون باشد. عفونت در محل عمل یا احتیاج به عمل مجدد، احتمال آمبولی( پیشگیری از آمبولی بعد از اسلیو معده)، انسداد روده پس از عمل ممکن است وجود داشته باشد. که گاهی با عمل و گاهی بدون نیاز به عمل برطرف خواهد شد. مشهورترین عوارض پس از عمل نشت پس از عمل است بدین منظور که پس از عمل چاقی که بخشی از دستگاه گوارش بریده و دوخته می شود، ممکن است به دلایل متعددی در برخی افراد جوش نخورد. وترشحات گوارشی از داخل معده یا روده ها خارج شود.

دکتر سید مهدی جلالی

بهبودی بعد از جراحی لاپاراسکوپی

بهبودی بعد از جراحی لاپاراسکوپی برای همه افراد متفاوت است. هریک از بیماران بسته به شرایطی که دارد ممکن است دوره بهبودی سریعتر یا کندتری را سپری کند. . انتظار بیمار، وسعت عمل جراحی، طول جراحی، جراح و مرکز درمانی همگی در نحوه بهبودی افراد بعد از جراحی لاپاراسکوپی نقش دارند.
لاپاراسکوپی معمولاً تحت بیهوشی عمومی و تنها با یک برش کوچک انجام می شود. این برش به حدی است که شاید در مورادی نیاز به بخیه زدن هم نداشته باشد.

مدت اقامت در بیمارستان

لاپاراسکوپی معمولاً با یک روز اقامت انجام می شود، اما اگر جراحی پیچیده یا طولانی باشد، ممکن است یک شب اقامت و بستری در بیمارستان لازم باشد. اگر برداشتن روده یا برداشتن نسبی روده انجام شود، ممکن است مدت زمان اقامت در بیمارستان چندین روز تمدید شود. دوره بهبودی از چند روز تا یک یا دو هفته در هر فردی متفاوت است.

فعالیت بعد از جراحی لاپاراسکوپی

هیچ قانون استانداردی در مورد فعالیت بعد از عمل لاپاراسکوپی وجود ندارد. همه چیز بستگی به شرایط جسمانی بیمار دارد. موارد زیر را در خصوص فعالیتهای مختلف بعد از لاپاراسکوپی باید در نظر بگیرید:

 • در برخی موارد، پزشک ممکن است رانندگی را به مدت دو هفته محدود کند. رانندگی را فقط زمانی شروع کنید که احساس کنید به اندازه کافی قوی هستید و می توانید در مواقع اضطراری وسیله نقلیه را متوقف کنید، در غیر اینصورت از شخصی بخواهید شما را کمک کند.
 • شنا و استحمام نیز محدود خواهد شد. در صورت احساس توانایی می‌توانید از پله‌ها استفاده کنید.
 • آغاز فعالیتها بستگی به توانایی جسمانی شما دارد.
 • نیاز به استراحت مطلق بعد از عمل ندارید اما استراحت کردن را فراموش نکنید.
 • به تدریج فعالیتهای خود را آغاز کنید و از برداشتن اجسام سنگین یا بقل کردن کودک خردسال بپرهیزید.
 • بعد از لاپاراسکوپی به هیچ وجه نیاز به استراحت مطلق ندارید، اما فعالیتهای خود را به تدریج و با توجه به وضعیت سلامت جسمی خود آغاز کنید.

فعالیت جنسی بعد از لاپاراسکوپی

بسته به نوع عمل جراحی، باید دو تا چهار هفته از رابطه جنسی اجتناب شود. اگر شما هیسترکتومی یا جراحی در واژن داشته اید، باید حداقل شش هفته از رابطه جنسی اجتناب کنید تا قسمت فوقانی واژن به طور کامل بهبود یابد. اما برای لاپاراسکوپی شکمی که برای جراحی های لاغری انجام داده اید باید تا بهبودی نسبی صبر کنید و بدون اطلاع پزشک هرگز برای این کار اقدام نکنید.

استحمام بعد از جراحی لاپاراسکوپی

معمولا برای حمام کردن منعی نخواهید داشت. سعی کنید قبل از عمل دوش بگیرید که برای روزهای آتی اگر حوصله حمام کردن نداشتید، اذیت نشوید.

حمام کردن بعد از لاپاراسکوپی

مراقبت از زخم بعد از لاپاراسکوپی

زخم خود را خشک و تمیز نگه دارید. نیازی به کرم یا پماد خاصی نیست. برش های شما با بخیه ای در زیر پوست بسته می شود که به خودی خود حل می شود. سپس با باند و چسب جراحی پوشانده می شود. باند از برش و ضخم محافظت می کند و دو هفته یا بیشتر در محل باقی می ماند. با استفاده از آب و صابون و شستشوی ملایم می توان چسب را از بین برد. مقدار کمی خونریزی در محل های برش طبیعی است.

درد بعد از جراحی لاپاراسکوپی

وقتی از بیهوشی در اتاق ریکاوری خارج می‌شوید، ممکن است کمی درد داشته باشید. برای کاهش درد نسخه های دارویی که پزشک برای شما تجویز کرده است را از داروخانه تهیه کنید. استفاده از داروهای مسکن برای کاهش درد ضروری است. اما از مصرف داروهای دیگر در کنار داروهایی که پزشک برایتان تجویز کرده است خودداری کنید. اگر داروی دیگری نیز مصرف می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا از تداخل دارویی جلوگیری شود.

توضیحات دکتر سید مهدی جلالی جراح عمومی و فلوشیپ فوق تخصصی جراح لاپاراسکوپی در خصوص دردهای پس از جراحی در ویدئو زیر توضیحاتی ارائه کرده اند.

بعد از عمل لاپاراسکوپی چقدر درد خواهیم داشت؟

غذاخوردن بعد از لاپاراسکوپی

غذا خوردن بعد از جراحی لاپاراسکوپی

بعد از اینکه جراحی شما تمام شد برای غذا خوردن باید در ابتدا از خوردن مایعات شروع کنید. خوردن غذاهایی مثل سوپ یا غذاهای میکس شده برای بلع راحتتر هستند. مایعات به اندازه کافی بنوشید تا بدن شما دچار کم آبی نشود. حتما از متخصص تغذیه برای غذا خوردن بعد از عمل کمک و راهنمایی بگیرید. در روزهای آتی و کم کم می توانید غذاهای سفت تر را به لیست برنامه غذایی خود اضافه کنید. یبوست بعد از جراحی اسلیو و یا هر نوع جراحی دیگر می تواند یکی از پیامدهای عمل باشد. برای جلوگیری از این عارضه و فشار آمدن بیشتر به بدن تان، حتما اقدامات پیشگیرانه لازم را باید انجام دهید. به همین منظور مشاوره و رعایت توصیه های پزشک بسیار با اهمیت است.

تماس با دکتر سیدمهدی جلالی

هزینه جراحی لاپاراسکوپی در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

هزینه جراحی معمولا به چند عامل بستگی دارد. از عوامل مهم و تاثیرگذار در قیمت جراحی لاپاراسکوپی هزینه دستمزد پزشک، هزینه‌های جانبی جراحی و ابزارهای به کار رفته و هزینه بیمارستان اشاره کرد. برای همه افراد این عوامل یکسان نیست. در ابتدای مقاله اشاره کردیم که این جراحی به دلایل مختلفی از جمله به جهت انجام جراحی های لاغری و یا رفع مشکلات زنانه و مشکلات لگنی انجام می شود. ممکن است فردی حین عمل نیاز به مراقبت ویژه ای داشته باشد یا فرد دچار خونریزی شود. رسیدگی های لازم حین جراحی و بعد از آن بسیار با اهمیت است. به همین جهت است که باید ابتدا توسط پزشک معاینه شوید و سپس از میزان هزینه‌ها می توانید مطلع شوید. در خصوص بیمه های پوشش دهنده جراحی های چاقی نیز می توانید تحقیق کنید تا کمترین هزینه را بپردازید.

سخن پایانی

ما در این مطلب سعی کردیم به شایع ترین سوالات شما در خصوص لاپاراسکوپی برمبنای علمی پاسخ دهیم. با توجه به مطالب مذکور هر گونه سوال یا پیشنهادی در این خصوص دارید می‌توانید در انتهای این مقاله در بخشی تحت عنوان دیدگاه مطرح نمائید تا در اولین فرصت توسط دکتر جلالی پاسخ مناسبی ارائه شود.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
6 پاسخ
 1. سلام ببخشید من قراره عمل لاپاراسکوپی انجام ولی از درد بعدش واقعا میترسم حین عمل حتما بیهوش میشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   قطعا عمل بدون درد نخواهد بود اما هنگام عمل از داروهای بی حسی و بی هوشی که استفاده میشه به هیچ عنوان دردی رو حس نخواهید کرد و بعد از اون هم از داروهای مسکن میتونید استفاده کنید.

 2. ببخشید ممکنه بعد از لاپاراسکوپی یبوست شدید بگیریم؟ چون من خودم این مشکل رو در حالت عادی دارم و هرموقع مریض میشم از خوراک میفتم کلا نمیتونم هیچی بخورم. باید چیکار کنم ؟

  1. احتمال یبوست بعد از عمل زیاد هست چنانچه شما این مشکل رو از قبل دارید حتما به پزشکتون اطلاع بدید تا داروهای ملین براتون تجویز کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *