لوگو دکتر سید مهدی جلالی
شاخص-توده-بدنی-BMI چیست

محاسبه شاخص توده بدنی

ماشین حساب BMI یک دستگاه آنلاین یا آفلاین است که شاخص توده بدن شما را اندازه گیری می کند. شاخص توده بدنی یا BMI اندازه گیری میزان توده بدنی شما نسبت به قد و وزن است.

توده بدنی نه تنها به چربی درون بدن شما بلکه در عضلات و استخوان ها نیز اشاره دارد. با گرفتن وزن شما و تقسیم آن بر مجذور قد شما محاسبه می شود. ارقام BMI به شما نشان می دهد که آیا در محدوده وزن طبیعی قرار دارید یا اینکه دچار کمبود وزن یا اضافه وزن هستید.

هر دو شاخص توده بدنی بالا و پایین به عنوان یک سری از مشکلات سلامتی به خصوص با افزایش سن شناخته شده اند. با این حال، BMI بالا به خودی خود همیشه از نظر پزشکی دلیلی برای هشدار نیست. باید در ارتباط با سایر پارامترهای سلامتی مشاهده شود.

چگونه BMI را محاسبه کنیم؟

برای اینکه بفهمید BMI شما یا شخص دیگری است، فرآیند محاسبه ساده است. شما می توانید این کار را خودتان با استفاده از یک ماشین حساب دستی انجام دهید یا این کار را به صورت آنلاین از طریق وب سایت ها یا برنامه های حاوی ماشین حساب های شاخص توده بدن انجام دهید.

برای اینکه خودتان به نتیجه برسید، وزن خود را بر حسب کیلوگرم بر مجذور قدتان بر حسب متر تقسیم کنید. یا به سادگی قد و وزن خود را در یک برنامه یا وب سایت وارد کنید و نتایج BMI روی صفحه نمایش شما چشمک بزند.

اگر اعداد نشان می دهد که BMI شما بالاتر از حد نرمال یا کمتر از حد نرمال است، باید حداقل هر شش ماه یک بار یا حداقل سالی یک بار توسط پزشک معاینه شوید.

عددی بین ۱۸.۵ تا ۲۵ کیلوگرم بر متر مربع BMI طبیعی در نظر گرفته می شود. کمتر از ۱۵ به عنوان کم وزن بسیار شدید، از ۱۵ تا ۱۸ به عنوان کم وزن طبقه بندی می شود، از ۲۵ تا ۳۰ اضافه وزن در نظر گرفته می شود. از ۳۰ تا ۴۰ به عنوان چاق و بالای ۴۰ به عنوان چاق بسیار شدید طبقه بندی می شود.

BMI ایده آل برای مردان

اضافه وزن می تواند منجر به انبوهی از مشکلات سلامتی شود. اگر احساس تنبلی یا کمبود انرژی می کنید، به احتمال زیاد چربی زیادی نسبت به قد و وزن خود دارید یا چربی نسبتاً کمتری نسبت به مقدار توصیه شده دارید. دانستن اینکه BMI یا شاخص توده بدنی شما چقدر است، راه خوبی برای فهمیدن اینکه چاق هستید یا کم وزن است. بنابراین شاخص توده بدنی اساساً نشانگر میزان چربی بدن فرد بسته به قد و وزن آن شخص است. BMI ایده آل از فردی به فرد دیگر نه تنها به قد و وزن بلکه به عوامل دیگر نیز بستگی دارد.

به طور کلی، صرف نظر از اینکه شما مرد هستید یا زن، BMI در محدوده ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ طبیعی در نظر گرفته می شود. کمتر از ۱۸.۵ کم وزن نامیده می شود. بیش از ۲۴.۹ تا ۳۰ اضافه وزن در نظر گرفته می شود. هر چیزی بالای ۳۰ به عنوان چاق طبقه بندی می شود. این ارقام بدون در نظر گرفتن سن نیز در سراسر جهان اعمال می شود. BMI بر حسب کیلوگرم بر متر مربع بیان می شود. تنها چیزی که در اینجا نیاز دارید عقل سلیم است که بدانید اگر فردی با قد ۴ فوت دارای BMI برابر با یک فرد ۶ فوتی باشد، شاخص توده بدنی افراد کوتاه قد واضح است که ایده آل نیست. اخیراً، اجماع در انجمن پزشکی وجود داشته است که برش BMI برای جمعیت آسیایی باید ۲۳ باشد، زیرا مشخص شده است که این جمعیت ها در برابر دیابت آسیب پذیرتر هستند. اینها نشان می دهد که هیچ محدوده BMI ایده آلی برای یک دسته جنسیتی یا حتی به ویژه برای محدوده سنی وجود ندارد.

BMI ایده آل برای زنان

پرسیدن اینکه آیا BMI ایده آل برای زنان وجود دارد یا خیر، مانند این است که آیا BMI ایده آل برای مردان وجود دارد یا خیر. هیچ محدوده ایده آلی از BMI برای گروهی از مردان بالغ بیشتر از زنان بالغ وجود ندارد. از آنجایی که BMI تابعی از قد و وزن نسبت به یکدیگر است، جنسیت شما اهمیت چندانی ندارد. BMI یا شاخص توده بدنی صرفاً نشان دهنده میزان چربی شما در یک مقدار مشخص قد است. مقادیر BMI از ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ به عنوان طبیعی، کمتر از ۱۸.۵ کم وزن، ۲۵ تا ۲۹ اضافه وزن و بالای ۲۹ به عنوان چاق به طور یکسان برای مردان و همچنین زنان اعمال می شود. زنی که BMI 35 دارد در معرض خطرات سلامتی مشابهی با مردانی است که BMI مشابهی دارند.

گفته می شود که زنان به طور کلی درصد بیشتری از چربی بدن نسبت به مردان دارند. این بدان معنا نیست که یک مقدار BMI طبیعی جداگانه برای مردان و زنان وجود دارد. همچنین به همین دلیل است که زنان در مقایسه با مردان به کالری کمتری در واحد وزن بدن نیاز دارند. مطالعات نشان داده اند که به طور متوسط، BMI مردان کمی بالاتر از زنان است. اما این تفاوت با افزایش سن افزایش می‌یابد زیرا زنان با افزایش سن، وزن بیشتری اضافه می‌کنند. کاهش BMI بالاتر برای زنانی مانند ۳۰، ۳۲ و ۳۳ توسط برخی مطالعات طبیعی در نظر گرفته می شود. اما بهتر است در مورد آنچه که برای مردان و زنان عادی است، اجماع را دنبال کنید.

در نتیجه

در صورت شناحت بهتر از خود و جغرافیای بدن خود بهتر عمل کنید می توانید بهترین تصمیم گیری در خصوص انتخاب روش مناسب جهت کاهش یا افزایش وزن و هم چنین تثبیت وزن ایده آل تان را داشته باشید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *