۹ دقیقه
مراقبت پس از جراحی چاقی

اقدامات مراقبتی بعد از جراحی چاقی

آنچه می خوانید...

چاقی بیماری است که درمان آن دشوار است و با بسیاری از مشکلات پزشکی دیگر مرتبط است. درمان چاقی فراتر از یک رژیم غذایی سریع یا جراحی است. بیماران باید انتظار داشته باشند که سبک زندگی جدیدی داشته باشند که ترکیبی از تغذیه سالم، ورزش و بازدید منظم از توسط متخصصین متابولیک باشد. این رویکرد بهترین شانس موفقیت را برای جلوگیری از بازیابی وزن و بازگشت مشکلات پزشکی ارائه می دهد.

جراحی چاقی چیست؟

اصل اساسی جراحی چاقی محدود کردن دریافت غذا و کاهش جذب غذا در معده و روده است.
فرآیند هضم از دهان شروع می شود، جایی که غذا جویده می شود و با بزاق و سایر ترشحات حاوی آنزیم مخلوط می شود. سپس غذا به معده می رسد و با شیره های گوارشی مخلوط شده و تجزیه می شود تا مواد مغذی و کالری جذب شوند. سپس با حرکت غذا به دوازدهه (اول قسمت روده کوچک) که با صفرا و آب پانکراس مخلوط می شود، هضم سریعتر می شود.
جراحی چاقی برای تغییر یا قطع این فرآیند هضم طراحی شده است تا غذا به روش معمول تجزیه و جذب نشود. کاهش مقدار مواد مغذی و کالری جذب شده، بیماران را قادر می سازد وزن خود را کاهش دهند و خطر ابتلا به خطرات یا اختلالات سلامت مرتبط با چاقی را کاهش دهند.

مراقبت های ضروری بعد از عمل چاقی

در ابتدا بهتر است بدانید که هر یک از انواع جراحی چاقی را انجام داده اید باید نکات ذیل را رعایت کنید تا به نتیجه مطلوب خود دست یابید.
بلافاصله پس از جراحی، بیماران با رژیم غذایی مایع شروع می کنند و در نهایت به سمت غذاهای جامد می روند
بلافاصله پس از جراحی، بیماران تحت رژیم غذایی خاصی قرار خواهند گرفت که توسط تیم جراحی چاقی آن ها توضیح داده شده است. اکثر بیماران برای چند هفته رژیم مایعات را شروع می کنند، سپس به آرامی شروع به مصرف غذاهای نرم و سپس غذاهای جامد می کنند. بلافاصله پس از جراحی، کار برای نوشیدن مایعات فراوان بسیار مهم است، اما می تواند دشوار باشد. برای جلوگیری از حالت تهوع، مشکلات کلیوی، یبوست و خستگی، بیماران باید ۶۴ اونس مایعات یا بیشتر بنوشند. علاوه بر هیدراته ماندن، بیماران باید روی میزان پروتئین مصرفی خود تمرکز کنند. اکثر برنامه های جراحی چاقی ۶۰ تا ۱۰۰ گرم در روز بسته به بیمار توصیه می کنند. این به معنای تمرکز بر غذاهای با پروتئین بالا و پرهیز از غذاهای حاوی مقادیر بالای قند و نشاسته است. بیمارانی که پروتئین کافی دریافت نمی کنند ممکن است دچار ضعف و از دست دادن عضلات شوند و این می تواند مشکلات جدی ایجاد کند.
علاوه بر هیدراته ماندن، بیماران باید روی میزان پروتئین مصرفی خود تمرکز کنند. اکثر برنامه های جراحی چاقی ۶۰ تا ۱۰۰ گرم در روز بسته به بیمار توصیه می کنند. این به معنای تمرکز بر غذاهای با پروتئین بالا و پرهیز از غذاهای حاوی مقادیر بالای قند و نشاسته است. بیمارانی که پروتئین کافی دریافت نمی کنند ممکن است دچار ضعف و از دست دادن عضلات شوند و این می تواند مشکلات جدی ایجاد کند.
پس از جراحی کاهش وزن، بیماران باید تا آخر عمر از مکمل های ویتامین و مواد معدنی استفاده کنند

ویتامین ها و مواد معدنی

پس از هر عمل جراحی کاهش وزن، بیماران باید تا آخر عمر از ویتامین ها و مواد معدنی ضد وزن استفاده کنند. هر برنامه جراحی چاقی به بیماران در مورد میزان مصرف آموزش می دهد. اینها معمولاً عبارتند از: مولتی ویتامین، ویتامین B12، کلسیم، ویتامین D و آهن. برخی از بیماران به ویتامین های جویدنی نیاز دارند، اما برخی در صورت تحمل می توانند قرص مصرف کنند. بیمارانی که مادام العمر هر روز ویتامین مصرف نمی کنند به دلیل سطوح پایین ویتامین و مواد معدنی ممکن است دچار مشکلات پزشکی شدید و حتی تهدید کننده زندگی شوند.

ورزش بعد از جراحی چاقی

پس از جراحی کاهش وزن، بیماران اغلب احساس می کنند انرژی بیشتری دارند و ممکن است بخواهند ورزش کنند. پیاده روی مکرر، که فقط چند ساعت پس از جراحی شروع می شود، می تواند به بهبود سریعتر بیماران کمک کند. هر بیمار متفاوت خواهد بود و باید قبل از شروع ورزش شدید با جراح خود مشورت کند، اما پس از شروع، باید با هدف به طور متوسط ​​۳۰ دقیقه در روز ورزش متوسط ​​انجام شود. ورزش همچنین به جلوگیری از کاهش وزن در زمانی که به یک عادت تبدیل می شود کمک می کند.

مصرف دارو های بعد از جراحی لاغری

پس از جراحی کاهش وزن، بسیاری از بیماران داروهای خود را کاهش داده یا توسط پزشک قطع می‌کنند
پس از جراحی، برخی از داروها ممکن است برای مدتی به شکل مایع یا جویدنی تغییر کنند
بسیاری از بیماران چاقی در حال حاضر چندین دارو برای مشکلات پزشکی خود مصرف می کنند. پس از جراحی، بیمار اغلب می تواند داروهای خاصی را حذف کند یا دوز آنها کاهش می یابد. این تصمیمات با پزشک اصلی بیمار و جراح او گرفته می شود. برخی از بیماران در صورت مصرف داروهای با رهش طولانی مدت به انواع مختلفی از داروها نیاز خواهند داشت و برخی نیز خیلی زود پس از جراحی نیاز به تنظیم دوز دارند. تغییراتی مانند داروهای مایع یا جویدنی ممکن است مورد نیاز باشد و این تغییرات باید تحت نظر پزشک یا داروساز انجام شود. بسیاری از بیماران برای مدتی پس از جراحی از نوعی داروی ضد اسید استفاده می کنند.

تاثیر استعمال دخانیات و مواد مخدر بعد از جراحی

اکثر جراحان از بیماران می خواهند قبل از جراحی کاهش وزن سیگار را ترک کنند
مصرف الکل بعد از جراحی کاهش وزن می تواند مشکلات جدی ایجاد کند
بیمارانی که تصمیم گرفته اند برای سالم تر شدن خود تحت یک عمل جراحی بزرگ قرار گیرند، باید تا آخر عمر سیگار را ترک کنند. با این حال، ترک می تواند بسیار دشوار باشد و پزشکان و جراحان اولیه می توانند با دادن ابزارهایی برای کمک به بیماران در ترک سیگار کمک کنند. اکثر برنامه‌های جراحی چاقی بیماران را ملزم می‌کنند تا قبل از جراحی تمام محصولات نیکوتین را قطع کنند. این به این دلیل است که مصرف دخانیات علاوه بر سرطان ریه می‌تواند مشکلات متعددی را نیز ایجاد کند. مصرف نیکوتین توانایی بدن را بدتر می کند.

درد بعد از جراحی چاقی

در این ویدئو می توانید توضیحات دکتر جلالی در مورد درد های بعد از جراحی چاقی را مشاهده کنید.

سوالات متداول

در این بخش به مهم ترین سوالاتی که در مورد ضرورت مراقبت های بعد از انجام جراحی های که به درمان چاقی می انجامد می پردازیم تا با مطالعه آن هر گونه سوال و ابهام تان رفع گردد.

در نتیجه

در انتخاب جراحی چاقی در تهران نهایت سعی و تلاش خود را به کار بگیرید تا از فردی متخصص و متبحر کمک بگیرید در غیر این صورت ممکن است خطراتی بسیاری در کمین زیبایی و سلامتی تان قرار بگیرد.

دکتر مهدی جلالی

دکتر مهدی جلالی

متخصص جراحی عمومی / فلوشیپ لاپاروسکوپی پیشرفته
– عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
– عضو انجمن جراحان چاقی جهان
– فعالیت بیش از 20 سال در زمینه انواع جراحی چاقی