لوگو دکتر سید مهدی جلالی

مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده

محبوبیت جراحی چاقی در سراسر جهان رو به افزایش است. در حالی که انتخاب بیمار یک عامل کلیدی در تعیین موفقیت جراحی است، مراقبت‌های بعد از عمل به همان اندازه برای شناسایی و درمان عوارض و بهینه سازی وضعیت سلامت و تغذیه طولانی مدت اهمیت دارد. این فعالیت انواع جراحی‌های چاقی را بررسی می‌کند و عوارض رایج پس از عمل و مدیریت آن‌ها را شرح می‌دهد. نقش جراح لاغری و فوق تخصص متابولیک در تمام مراحل مراقبت در بیماران جراحی چاقی ضروری است.

مراقبت از فردی که یکی از انواع جراحی های چاقی را تجربه کرده است نباید متوقف شود. این بیماران علاوه بر جراح خود نیاز به پیگیری و مراقبت از متخصصین در زمینه های تغذیه، روانپزشکی و داخلی دارند. این مقاله مروری بر اقدامات مراقبتی ضروری پس از جراحی اسلیو معده است.

آیا میخواهید در خصوص این عمل مشاوره بگیرید، با ما در ارتباط باشید.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام
فرم‌ با موفقیت ثبت شد!
لطفا یک بار دیگر امتحان کنید!

اقدامات مراقبتی بعد از اتجام جراحی اسلیو معده

چه در مورد گاسترکتومی اسلیو لاپاراسکوپی یا هر جراحی کاهش وزن دیگری صحبت کنیم، سفر بیمار با این روش به پایان نمی رسد. از آنجایی که تمام این روش‌ها با مدتی بهبودی دنبال می‌شوند، برای بیماران مهم است که فرآیندی را که باید دنبال کنند، درک کنند. پس از جراحی، بیمار ابتدا در بخش مراقبت های بعد از عمل بهبود می یابد و سپس همه به خوبی به اتاق یا بخش معمولی بیمارستان منتقل می شود. در ادامه بحث، این پست جنبه های کلیدی مختلف مراقبت های بعد از عمل جراحی چاقی را تشریح می کند.

فعالیت بدنی

فعالیت بدنی پس از جراحی برای بهبودی سریع و کاهش وزن موثر مهم است. همچنین، فعالیت بدنی به پیشگیری از چندین بیماری مانند ذات الریه، لخته شدن خون و یبوست، برخی از مشکلات رایج در بیماران جراحی چاقی کمک می کند. برنامه تمرینی اولیه از روز بعد از جراحی شروع می شود که شامل پیاده روی در سالن می باشد. اغلب از جوراب‌های فشرده‌ای که دور پاهای بیمار پیچیده می‌شوند، در حین جراحی و در حالی که بیمار بعد از جراحی هنوز در رختخواب است، برای بهبود گردش خون در پاها و پاها استفاده می‌شود. به بیماران توصیه می شود برای جلوگیری از لخته شدن خون در وریدهای پا، در ۲ تا ۳ روز اول پس از عمل از کمپرس استفاده کنند.

تغذیه


هر بیمار جراحی چاقی یک برنامه غذایی بعد از جراحی توسط مشاوره تغذیه دریافت می کند. از بیماران خواسته می شود که لقمه های کوچک بگیرند، غذای خود را به خوبی بجوند و به آرامی آن را ببلعند. به طور کلی برنامه غذایی بعد از جراحی شامل موارد زیر است.

*در این باره می توانید در بخش رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده مطالعه کنید.

در طول مدت اقامت در بیمارستان

مصرف خوراکی مایعات شفاف در ابتدا ۳۰ تا ۶۰ میلی لیتر در ساعت. هنگامی که بیماران به خوبی تحمل می کنند، توصیه می شود حداقل ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی لیتر در هر ساعت بیداری مصرف کنند. این امر پس از ترخیص در هفته اول ادامه می یابد.

بعد از ترخیص از بیمارستان

  1. هفته اول – مایعات را به مدت یک هفته پاک کنید.
  2. هفته دوم – بیماران مجاز به مصرف مایعات مغذی کامل از جمله دو نوشیدنی با پروتئین بالا هستند. پودینگ بدون قند و ماست بدون چربی نیز اغلب در این مرحله به لیست رژیم غذایی اضافه می شود.
  3. هفته سوم و چهارم – بیماران اکنون مجاز به مصرف غذاهای پوره غنی از پروتئین همراه با نوشیدنی های با پروتئین بالا هستند. هر سه ساعت یک تا دو مثقال غذای پوره شده مصرف کنید و توصیه می شود ۳۰ دقیقه قبل و بعد از غذا هیچ مایع یا آب مصرف نکنید. مصرف آب به ویژه بعد از هر ۳۰ دقیقه بین وعده های غذایی ضروری است. مرحله بعدی رژیم غذایی شما در اولین پیگیری شما با متخصص تغذیه صحبت خواهد شد. اگر هر نوع بیماری خاصی دارید حتما و حتما به جراح لاغری خود بگوید و او را در جریان قرص هایی که مصرف می کنید بگذارید.

تمرینات تنفسی

به بیماران یک اسپیرومتر تشویقی داده می شود تا به آن ها در بهبود عملکرد ریه ها کمک کند. به بیماران توصیه می شود برای جلوگیری از ذات الریه، فروپاشی ریه و سایر مشکلات تنفسی، پس از هر ساعت، حداقل پنج نفس عمیق در اسپیرومتر بکشند. نگه داشتن بالش روی معده از ایجاد ناراحتی در هنگام سرفه جلوگیری می کند. اگر شما یک بیمار آسم هستید، باید بیشتر محتاط باشید، فراموش نکنید که اسپری های خود را به بیمارستان ببرید. برای بیمارانی که مبتلا به آپنه خواب تشخیص داده می شوند، تا زمانی که به طور طبیعی تنفس کنند، در یک تخت تحت نظر قرار می گیرند. فراموش نکنید که دستگاه CPAP خود را همراه خود به بیمارستان ببرید.

درد بعد از جراحی چگونه است؟

در نیتجه
علاوه بر این، از بیماران جراحی چاقی خواسته می شود از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنند. بر اساس مطالعات متعدد، الکل نشان دهنده خطر بالای افزایش وزن است. اگرچه این موضوع هنوز قابل بحث است، اما از هم اکنون می توان از هر نوع مصرف الکل خودداری کرد. اگر می خواهید تغییراتی در برنامه غذایی خود ایجاد کنید، به جای اینکه خودتان آن را انجام دهید، آن را با متخصص تغذیه خود در میان بگذارید. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل اسلیو معده عمودی یا هر جراحی چاقی دیگر و مراقبت‌های پس از جراحی هستید، با پر کردن فرم تماس با ما در تماس باشید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا