لوگو دکتر سید مهدی جلالی
عمل لاپاراسکوپی آپاندیس

لاپاراسکوپی آپاندیس

آیا با لاپاراسکوپی آپاندیس آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید که این عمل جراحی کی و چگونه انجام می‌شود؟ لاپاراسکوپی آپاندیس را یکی از جدیدترین روش‌های جراحی آپاندیس در بدن می‌دانند که در آن پزشک به جای اینکه قسمتی از بدن را برش زده و آپاندیس را خارج کند، چند سوراخ را در بدن به وجود می‌آورد. لاپاراسکوپی اعضای بدن از جمله آپاندیس را با جراحی‌های لیزری یکسان می‌دانند و در مواقعی آن را جراحی لیزری آپاندیس نیز می‌نامند. از این مدل جراحی برای انواع بیماری ها استفاده می شود. مثل جراحی لاپاراسکوپی معده، طحال، کسیه صفرا و غیره. از آنجائیکه جای برش و بخیه روی بدن در این روش بسیار کمتر از جراحی باز است این نوع جراحی با استقبال بالایی مواجه است. اما در همه موارد امکام انجام این نوع عمل نیست و تشخیص آن به پزشک جراح وابسته است. آپاندیس یکی از مهم‌ترین اعضای بدن انسان است که می‌تواند آلودگی‌های به وجود آمده را از بین ببرد. حال اگر این قسمت دچار اختلال شود، بیمار باید به دنبال راه‌هایی برای درمان آپاندیس یا خارج کردن آن از بدن باشد. تنها در این صورت است که ایمنی بدن افزایش پیدا می‌کند. ما در این مطلب به بررسی این مشکل و عمل جراحی به وسیله لاپاراسکوپی خواهیم پرداخت.

آپاندیس

عمل آپاندیس با لاپاراسکوپی

زمانی که آپاندیس بدن فردی عفونت کند، باید سریعا از بدن خارج شود. به عفونت‌های به وجود آمده در آپاندیس، آپاندیسیت می‌گویند که با انجام جراحی لاپاراسکوپی آپاندیس از بین می‌روند. این روش درمانی مزایای زیادی را با خود به همراه دارد. افرادی که آپاندیس خود را با استفاده از لاپاراسکوپی درمان می‌کنند، به چسبندگی روده‌ها پس از عمل دچار نخواهند شد. این افراد بعد از جراحی درد کمتری را متحمل خواهند شد و دوره نقاهت کمتری را نیز پشت سر خواهند گذاشت.


زمانی که فرد دچار التهابات آپاندیس یا آپاندیسیت می‌شود، دردهایی را در قسمتی از بدن که آپاندیس در آن قرار دارد احساس می‌کند. این زمان، بهترین زمان برای مراجعه به پزشک و درمان آپاندیس است چرا که هر چقدر که بگذرد، بیماری وخیم‌تر خواهد شد. علاوه بر درد، علائمی مثل اسهال یا یبوست در بدن بیمار، تورم‌های شکمی، تب‌های خفیف و کاهش اشتها در فرد نشان از بروز آپاندیسیت دارند که زیر نظر پزشک جراح لاپاراسکوپی و با انجام جراحی لاپاراسکوپی آپاندیس برطرف می‌شوند. علائم نشانگر آپاندیسست در بدن زنان باردار متفاوت‌تر از علائم این بیماری در بدن افراد عادی است

عوارض لاپاراسکوپی آپاندیس

جراحی‌های آپاندیس هم مانند هر نوع جراحی دیگری عوارضی دارند که پس از مدتی برطرف می‌شوند. نه تنها لاپاراسکوپی آپاندیس بلکه تمامی روش‌های جراحی به صورت باز و بسته باعث به وجود آمدن اختلال در عملکرد طبیعی بدن خواهند شد اما در این میان عوارضی که روش مذکور دارد نسبت به عوارض سایر روش‌های درمان آپاندیس، کمتر هستند. ممکن است بیماران پس از انجام عمل به تب و لرز، درد در ناحیه شکم، خونریزی یا عفونت دچار شوند و آسیب‌هایی به روده کوچک آن‌ها برسد که این عوارض ماندگار نیستند و زیر نظر پزشکانی زبده مثل دکتر مهدی جلالی از بین می‌روند.

دوره نقاهت پس از جراحی آپاندیس چقدر است؟

دوره نقاهتی که برای عمل جراحی لاپاراسکوپی آپاندیس در نظر گرفته شده است، با توجه به میزان مقاومت بدن هر فردی متفاوت است. اگر آپاندیس در بدن فردی پاره شده باشد و آلودگی‌های موجود در آن نیز پخش شده باشند، فرد توانایی زندگی کردن به روال معمولی پس از عمل را نخواهد داشت. پس باید در بیمارستان بستری شود تا وخامت احوال او کاهش پیدا کند. دوره نقاهت این افراد حدود یک هفته است. در صورتی که آپاندیس بدن فرد پاره نشده باشد، این فرد توانایی آن را خواهد داشت که پس از عمل به انجام ورزش‌‌های سبک بپردازد و سلامت بدنی خود را به دست بیاورد.

مراقبت‌های بعد از عمل آپاندیس

از هر دو هزار نفر انسانی که در جهان زندگی می‌کنند، یک نفر جراحی آپاندیس را در طول عمر خود انجام می‌دهد. بنابراین دانستن نکات مراقبتی پس از انجام عمل لاپاراسکوپی آپاندیس لازم است. بعد از انجام این عمل، بیمار ابتدا حالت مستی یا گیجی پیدا خواهد کرد. چند ساعت پس از عمل بیمار درد و تهوع احساس می‌کند که همه این‌ها طبیعی است. چنانچه این احساس به شما هم دست داد، باید سریعا پزشک خود را صدا کنید و وضعیت خود را به او اطلاع دهید.
در صورت تجویز پزشک، می‌توانید از داروهای مسکن و آرام بخش استفاده کنید. زمان بهبودی بیمارانی که لاپاراسکوپی آپاندیس را پشت سر می‌گذارند، حدود دو تا چهار هفته است که در این زمان نباید ورزش‌های سنگین انجام شوند و یا غذاهای نادرست مصرف گردند. پس از انجام عمل جراحی آپاندیس تا چند روز به طور مداوم مایعات مصرف کنید و غذاهای کم چرب بخورید. علاوه بر این، با توجه به آنچه‌ که پزشک تجویز کرده است، می‌توانید از داروهای ضد تهوع، صد درد و مسکن نیز استفاده نمایید. پس از انجام جراحی آپاندیس باید از زخم خود نیز مراقبت کنید. در لاپاراسکوپی آپاندیس زخم چندانی بر روی بدن شما به وجود نخواهد آمد اما همان سوراخ‌های ایجاد شده نیز ممکن است عفونت کنند. معمولا بیماران پس از ۱۴ روز می‌توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند اما در این ۱۴ روز باید تمامی نکات را رعایت کنند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه درباره جراحی اسلیو معده باید بدانید.

علت درد پس از لاپاراسکوپی آپاندیس

همان طور که‌ گفتیم، پس از انجام عمل جراحی آپاندیس ممکن است دردهایی را در بدن خود احساس کنید که بروز این دردها طبیعی است. البته در روش درمانی لاپاراسکوپی بیمار درد آنچنانی را تحمل نمی‌کند. پزشکان به بیمارانی که آپاندیس خود را به نازکی عمل کرد‌ه‌اند توصیه می‌کنند که برای کاهش دردهای مزمن آپاندیس خود، تا چهارده روز مداوم استراحت کنند و پس از پایان این دوره به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهند. بهتر است که به هنگام سرفه یا عطسه از شکم خود محافظت کنید و اگر با دردهای غیر طبیعی مواجه شده‌اید، بالشتی را روی شکم قرار داده و آن را بر روی شکم فشار دهید. می‌توانید از داروهای مسکن نیز برای کاهش دردهای بدن خود استفاده کنید. اگر زمانی متوجه شدید که این داروها هم نمی‌توانند درد شما را التیام ببخشند، باید با پزشک معالج خود تماس برقرار کرده و قضیه را با او در میان بگذارید.

مراقبتهای مهم برای کاهش درد عمل آپاندیس

شما می‌توانید با تغذیه درست میزان دردهایی که متوجه بدنتان می‌شود را به حداقل برسانید. می توانید از مشاوره تغذیه برای این کار بهره بگیرید. علاوه بر این، داشتن رابطه جنسی در دوران نقاهت لاپاراسکوپی آپاندیس ممنوع است چرا که این رابطه فعالیت بدن را افزایش می‌دهد و افزایش فعالیت بدن به افزایش دردهای آپاندیس می‌انجامد. بهتر است در هر روز از مایعاتی مثل آب یا آبمیوه استفاده کنید و غذاهایی مثل گوشت مرغ را بیش از سایر غذاها مصرف کنید. اگر درد شما از بین نرفت، باید تست‌های خون را انجام دهید تا از عدم عفونت آپاندیس خود مطمئن شوید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *